Zatracení parchanti

Originální název: Zatracení parchanti

Gelton - 2006
ISBN: 80-903733-1-3

Gelton (2006) 80-903733-1-3 104

Nová kniha Jiřího Rezka nás tentokrát zavede do dětského domova, kde v šedesátých letech minulého století tvrdě vládnul ředitel ústavu. Zpočátku se hlavní protagonista (sám autor) snaží alespoň přežít, časem se mu však podaří dostat díky víře v sebe samotného z téměř beznadějného postavení. Rezkovo vyprávění je hlavně o pocitech mladého človíčka, postiženého vadou řeči, kterého si „vyhlédl“ samotný šéf ústavu... (Založil/a: al-ma)

jardazkl
  22. 7. 2014, 12:53
Toto dílo nás zaujme především svojí celistvostí a osobitým pohledem, kde nás sám autor zavede přímo do doby strávené spolu se svojí sestrou v dětském domově. Jedná se o vlastní zážitky, situace, pocity a dojmy, kterým byl Jiří Rezek v době svého mládí vystaven až do doby opětovného návratu k otci a svým nejbližším. Zrovna tak knihou prostupuje autorův pozdější návrat do míst, kde strávil toto životní období.
Mladý Jiří je nucen strávit část svého života odloučen od vlastní rodiny, kromě své sestry, která tuto životní etapu prožije spolu se svým bratrem. Osud nebyl pro Jiřího zrovna přívětivý, protože v té době byly do dětských domovů a ústavů umísťováni především děti problémové, z problémových rodin, bez rodičů, a tak se Jiří ze strany nejen ostatních dětí, ale i dospělých dočká také pohrdání, smyšlených a svedených obvinění, ale zároveň i velmi pomíjivé úcty. I to svědčí o charakteru některých ústavních chovanců a můžeme být rádi, že tato kniha byla vůbec napsána a vydána, jelikož sám Jiří byl zvláště v jednu chvíli velmi blízko smrti – nechybělo mnoho a mohl ho mít možná i beztrestně na svědomí později v dospělosti usvědčený a duševně narušený několikanásobný vrah.
Na zámku, kde byl dětský domov umístěn, v té době zastával funkci přísný ředitel, soudruh a vychovatel v jedné osobě, který pro facku a kázeňské tresty nešel daleko a o nějaké spravedlnosti nemohla být většinou ani řeč. Dozajista byl ovlivněn tehdejším režimem, ale zároveň i hodnotami, které vyznával … A tak se Jiří musí mít na pozoru a svádí boj s tímto „zámeckým pánem“, který má povětšinou zúžený pohled na věc a na malého Jirku si vyloženě zasedá. I přes tato úskalí, které pobyt zde přinesl, se Jiří statečně vyrovnává s osudem, vstřebává zdejší atmosféru a zažívá mimo strachu i dobrodružství, první platonickou lásku i milostné vzplanutí.
Franta
  17. 5. 2012, 17:46
Druhá jeho knížka Zatracení parchanti (2006) se Kladna a Thienfeldu dotkne jen okrajově, celá se odehrává v krutých podmínkách socialistického dětského domova kdesi u Příbrami, kam se hrdina dostane v období pro rodinu nepříznivém. Jen v okamžiku, kdy Jirka jede na Vánoce domů, se čtenář s autorem opět ocitne ve špinavém Kladně:

„A já spatřil Kladno, jak ještě nikdy před tím. Byl to fantastický pohled z té výše a jistě žádné ocelové město nemělo takovou fantastickou polohu… Takřka pod námi na dosah hučela Poldina huť – ohromné lidské mraveniště – a před ní se vypínaly do závratné výše dva gigantické chladiče jako dva obrovské pekelné kotle, na jejichž stěnách se svíjely, vzdychaly a vrčely nekonečné propletence různých potrubí a trub. (…) Tisíce světel blikaly jako jedna nezměrná galaxie.

"Opodál se rozkládala „Stará huť“. (…) Ta záře násobila ve mně nezkrotnou hrdost (…) a z malého návrší, zvaného Kübeck, jsem pochopil, že ve mně zůstane až do smrti…“