Proč jsem jen byla dívka?

Proč jsem jen byla dívka?
Originální název: Warum war ich bloß ein Mädchen?
Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Víkend - 2011
ISBN: 978-80-7222-798-3

Víkend (2011) 978-80-7222-798-3 150

Gabi K. bylo v roce 1945 patnáct let. Spolu s dalšími německými civilisty musela prchat z Poznaňska-Západního Pruska, neboť východní oblasti Německa obsazovala vítězná Rudá armáda. Útěk Gabi se však nezdařil a dívka se dostala mezi uprchlíky vydané na pospas ruským vojákům. Drancování, vraždění a opakované znásilňování dívek a žen - to vše Gabi viděla a zažila. Musela se vyrovnat s traumatem opakovaného znásilňování, ale také zrady, které se dočkala od vlastních krajanek. Otřesné vzpomínky retrospektivně zachytila do svého deníku, který se stal podkladem pro text této knihy. Zdroj: www.mpl.cz (Založil/a: Arrietty)

Introvert
  3. 7. 2014, 10:53
Kniha formou vzpomínek a úryvků z deníku popisuje zvěrstva, která páchali krasnoarmějci na civilním obyvatelstvu, jmenovitě německých ženách. V 2. světové válce nepochybně zlo páchali příslušníci SS, ale bohužel i ti, kteří pomáhali přinést osvobození.
O vážnosti tohoto tématu svědčí i fakt, že sexuální zločiny, kterých se dopouštěli rudoarmějci i vojáci dalších spojeneckých armád byly uznány jako válečné zločiny.

Při četbě mi mnohokrát proběhly hlavou vzpomínky na vlastní dětství, kdy nám byl ve škole k 2. světové válce podáván výklad, jak Plzeň osvobodila Rudá armáda převlečená za Američany. Vždy a všude obrázky krasnoarmějců s šeříky v rukou a smějícími se malými dětmi na kolenou. Ano, nezpochybnitelně mezi nimi byli hrdinové. Jen to poukazuje na fakt, že vždy bude historie překrucována a upravována pro potřeby mocných a o tom, jak se věci měly doopravdy, se nejvěrněji dozvíme prostřednictvím pamětníků.
Za obsah sdělení této knihy nemohu dát jinak než 5 hvězd, i když literát by téma uchopil jinak. Tady jde o výpověď.