Ambasadov

Ambasadov Originální název: Embassytown
Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Laser-books - 2012

Laser-books (2012)

V daleké budoucnosti lidé osídlili vzdálenou planetu, vlast záhadných Ariekanů, myslících bytostí, jež se proslavily ve vesmíru naprosto jedinečným jazykem, kterým umí hovořit pouze několik málo zvláštně uzpůsobených lidských ambasadorů.
Avice Benner Cho, lidská kolonistka, se do Ambasadova vrací po letech dobrodružství v mezihvězdném prostoru. Arieckým jazykem sice hovořit neumí, ale je jeho nedílnou součástí, neboť se před dávnou dobou stala tropem, jeho živoucím přirovnáním.
Když se v rámci vzdálených politických machinací dostaví na Arieku nový ambasador, dojde k prudkému narušení rovnováhy mezi lidmi a domorodými bytostmi. Hrozí katastrofa a Avice je rozpolcena mezi protichůdnými závazky: vůči svému manželovi, kterého přestala milovat, vůči systému, kterému přestala důvěřovat, a vůči své pozici v jazyce, kterým se nedomluví - který však promlouvá skrze ni, ať se jí to líbí nebo ne.

Zdroj: Laser-Books (Založil/a: Skokan3)

Barabura
  12. 4. 2013, 14:07
Jako velké fanynce a milovnici Chiny se mi nebude psát lehce, ale nemůžu jinak, chci být objektivní. Nechápu, zatím jsem na straně 200, co chtěl touto knihou China říct. První třetinu člověk neví co vo co go, což se dá u sf čekat. Čtenář se seznamuje se zajímavým světem, plným zajímavých bytostí jejichž podstata je trochu na hranici chápání. Pak se do toho trochu dostane, přijde na chuť principu Jazyka, který používají domorodci na planetě. Jenže pak mi přišlo, že se kniha jaksi zasekla. Sice se tam děje něco zajímavého a zásadního, ale je to dost povrchně a celkem nudně vyprávěno hlavní hrdinkou. Je tam dost politiky, prakticky jenom politika. No jsem cca v půlce knihy, tak pak dopíšu zbytek dojmů. Zatím bych to shrnula - výborný nápad, výborné prostředí, ale trochu nudné vyprávění a něco tomu prostě chybí, chtělo by to víc šťávičky!
Balu
  29. 6. 2015, 21:23
Toto je po Krakenovi druhá Miévillova kniha, kterou jsem četl. Jako taková je poměrně těžko stravitelná (hlavně zpočátku - ale takový je už autorův rukopis), avšak na druhou stranu, pokud se tím člověk nenechá odradit, kniha ho uchvátí svou inovativností a originalitou (narkokracie řeči - už jen ten pojem samotný!).
Stručně řečeno - náročnější SF dílo pro náročnější čtenáře.
mouse
  4. 12. 2014, 20:58
Pre mňa najlepšia Miévillova kniha, ale možno je to preto, že mám všeobecne radšej sci-fi ako fantasy. Kniha si vyžaduje neustálu pozornosť - prelínajú sa tam viaceré časové línie a aj samotné meranie času je pre neštandardné.
Snahy o pochopenie jazyka a prienik do myslenia Ariekanov je už takmer filozofické dielo.
Oproti jeho ostatným knihám (až na Mesto a Mesto) je v knihe menej akcie, ale nápady a snaha o pochopenie mentality Jazyka to bohato vynahradzujú.