Volání Cthulhu a jiné horrory

Volání Cthulhu a jiné horrory Originální název: The Call of Cthulhu and Other Weird Stories

Zlatý kůň - 1990
ISBN: 80-85304-01-5

Zlatý kůň (1990) 80-85304-01-5 40

Obsahuje povídky:\r\n\r\nPolaris (Polaris)\r\nSlavnost (The Festival)\r\nKrysy ve zdech (The Rats in the Walls)\r\nDěs redhookské čtvrti (The Horror at Red Hook)\r\nVolání Cthulhu (The Call of Cthulhu)\r\nChladný vzduch (Cool Air)\r\nAlchymista (The Alchemist) (Založil/a: nuklearni.marmelada)

Tomáš Fiurášek
  4. 2. 2015, 1:32
Z toho sešitového vydání mám dost smíšené pocity. Hlavně tedy pocity pozitivní a proto si dovoluji sepsat zde krátkou recenzi k jednotlivým povídkám a poté zhodnotit celistvé sešitové vydání jako celek. Myšlenek je mnoho, takže to vemme po pořádku:

Povídka Polaris:
Začal bych asi tím, Lovecraftovy povídky se dělí na dvě části: Snové a Hororové. (Alespoň já to tak vnímám). Tohle je jedna ze základních a troufám si říci, nejlepších snových povídek Lovecrafta. Ačkoli to není hororové a není tam moc čeho se bát, stejně to k Vám dýchá prazvláštní prastarou "hvězdnou atmosférou". Jako by noc vydávala jedno ze svých tajemství skrz pero tohoto mistra. Lovecraft je v tomhle ohledu dokonalý - snovou atmosféru je velice těžké vytvořit neboť stačí jedno či dvě "hrubší" slova a člověk se octne zpátky na zemi. Při čtení téhle povídky jsem víceméně celou dobu "poletoval" mezi hvězdami a prožíval jsem útrapy Města které nemohlo být varováno... ale víc už prozrazovat nebudu. Za sebe hodnotím, díky snové atmosféře 100%.

Slavnost:
Tahle povídka patří mezi jedny z mých nejčastěji přehrávanějších jako audiokniha a nejčastěji čtenějších prací. Je mi velice sympatická autorovým přístupem k ději a atmosférou, kterou nádherně navozuje. (A do hnijících mol naráželo moře. Moře staré a pradávné...) doposud, když zavřu oči, slyším moře a vidím větrem ošlehaný kopec s kostelem pod nímž leží to, co nemohu pojmenovat. :-)
Povídka je skvěle zpracovaná nejen díky atmosféře, ale díky nápadu, který z ní dělá originální smršť emočního temného vyprávění, začínající jako nevinné povídání o příhodě, která se stala o Vánocích, konče rozdrásaným hrůzou zejícím koncem. Tuhle povídku bych rozhodně doporučil. Zpracování skvělé a nápad také výtečný. Mistr opět nezklamal: Hodnotím: 100%

Krysy ve zdech:
K téhle velice často používané a překládané povídce, si troufám říci menší příběh - uvedu příklad, který se mi s povídkou vnitřně, ač nevím proč, spojuje.
Tahle povídka mi příjde jako "vesmír". Nekonečně tajemné náznaky, tiše našeptávající čtenáři do ucha, k čemu se to vlastně schyluje. Čtenář v idealistické naivitě věřící, že takhle to určitě nebude, dokud noční oblohu neroztrhne ve dví kometa vědění, kometa odhalení, kometa toho nejkrutějšího, co na světě existuje. Kometa reality.
Nuže, nyní k povídce. Co k tomu říci? Jedná se o mistrný předěl mezi neznámým a děsivým. V počátku se dozvíme o hrůzných legendách obmotávající rod hlavního protagonisty, který je značně nad těmito duchařskými pověrami znechucen a díky tomu též, zavtrzele skteptický dokud sám, neodhalí ještě hrůznější tajemství, oproti němuž jsou legendy jen málou částí té opravdové hrůzy která číhá ve zdech. Po téhle povídce už nebudete vnímat krysy jako roztomilá zvířátka nýbrž vždy, při pohledu na tyto šedivé hlodavce se Vám vybaví tahle povídka. A tak to podle mě má být. Povídka po přečtení zůstala vpálena do mé mysli a myslím, že ještě hodně dlouho zůstane. S radostí se k ní vracím a rád čtu, chci-li se bát. S porovnáním jiných povídek, je trošku slabší ale hrůza stále zůstává na svém místě a myslím, že autor je stále "svůj". Další z mistrovských děl mistra hororu - rozhodně doporučuji. 95%

Děs Redhoorské čtvrti:
Právě jsem dočetl tuhle povídku a rozhodl jsem se recenzi napsat dříve, než pocity hrůzy, které mi dělaly společníka po celou dobu čtení mne pustí po "odeznění" této troufám si říci "atmosféricky mistrovské bomby". Dle mého názoru, jak jsem se již výše zmínil, je tohle jedna z nejatmosféričtějších povídek, kterou jsem kdy četl, povídka je opředena tajemstvím při jehož odhalení mi stály opravdu všechny chlupy na rukou a na zádech. (Udělal jsem hloupost, že jsem si tuhle povídku četl před spaním, dlouho jsem nemohl usnout a v pozadí v podvědomí vycházel zvuk oněch chraptivých odporných varhan a pláči dětí.) Lovecraftovi se zde dokonale podařilo popsat rituály, které mne svou hrůzností donutily, abych si v pokoji rozsvítil víc, než jen lampičku. Tohle je přesně to, co od hororu očekávám... něco tak záhadného a svou záhadností ještě děsivějšího než kdyby vše bylo odhaleno. Ale co já vím, možná je dobře, že autor vše neodhalil, možná...
Podtrženo sečteno - na poli psychologického hororu jedna z nejlepších povídek, jakou jsem kdy četl. Splnila přesně to, co čekám od hororu a hrůzy - opět nemůžu jinak než hodnotit 100%.

Volání Cthulhu:
Jedná se o povídku, která tvoří jeden ze základních kamenů k Lovecraftově mytologii. V povídce se můžeme setkat s podivnými jevy, které zdánlivě působí neškodně a náhody, které je doprovázejí působí přinejmenším záhadně, avšak při postupném odhalování děje nabývají monstrózního hrůzného významu. Lovecraft zde promítl svou naprosto skvělou fantazii při popisu R´lyehu a samotného Cthulhu.
Osobně mne tato povídka velice zasáhla, neboť rituály doprovázené těžko vyslovitelnými frázemi, které doprovázejí celou "záhadu" v podobě výpovědi a dopisů působí o to autentičtěji, navíc, když autor udává skutečné "směrnice a polohu" k odhalení oné hrůzy, spící pod mořským dnem. Na dobu v které to psal je tohle rozhodně mistrovské dílo Dark Fantasy a psychologického hororu. Vyprávění je plynulé, nezaplněno zbytečně dlouhými popisy ke kterým má autor občas sklon sklouzávat - tato povídka, jak jsem se zmínil již více, tvoří základ k jeho naprosto dokonalé mytologii a tak nemohu jinak i z vlastních dojmů, než hodnotit 100%.

Chladný Vzduch:
Dle mého názoru, nejslabší povídka z celého tohohle sešitového vydání. (Na téhle povídce jde krásně vidět autorova přecitlivělost na chlad, kterou trpěl. Ale...) Ačkoli se zde autorovi mistrně povedlo navodit napětí ze zcela "obyčejných" elementů a jak již sám na začátku povídky zmínil, nepotřeboval k tomu "mozek drásající samotu, šílenství a noc" nemohu si pomoci, ale konec mne velice zklamal. První dvě třetiny povídky byly skvělé, záhada se stupňovala a já se chvílemi opravdu bál. Jak ale mělo přijít na vyvrcholení, poslední věta povídky, která měla rozluštit ono velké hrůzné tajemství, mne vůbec nevyděsila. Věřím, že v době, v které Lovecraft psal to mohlo vyděsit spousty lidí, neboť lidé nebyly zvyklí na tyhle "nadpřirozenosti", ale nutno také podotknout že většina Lovecraftových současných hororů se i přes "stáří" neustále drží na žebříčku TOP a svou originálností doposud nepřesáhly některé autory. Takže, dvě třetiny povídky skvělé, poslední třetina dost průměrná. Jako, nebyl to propadák a nebylo to strašné, bylo to docela dobré, ale vzhledem k autorovým jiným pracím, musím hodnotit 75%.

Alchymista:
Tak tenhle příběh mě opravdu zaujal. Doposud se bojím velkých černých očí a na Lovecraftův styl psaní, zatím docela "brutální". Povídka mne zaujala svou záhadností, kterou měla na svědomí stará legenda, obklopující rod hlavního protagonisty. Zdá se, že je to mnohokrát používané a "omýlané" téma ale pozor, nunto upozornit, že čtete povídku "Lovecrafta". :) I když je téma použito dvakrát, vždy je natolik orginální, že působí jako zcela nové téma. Skvělé vyřešení zápletky a odkazy na autorovu minulost tvoří toto dílo ještě osobnějším a lepším. Autor se zde vyžil v popisech scén a závěrečná scéna povídky připomíná scény ze starých hororových filmů. Zkrátka, skvělá práce, Howarde. Hodnotím 100%.

Hodnocení celku: Sešitové vydání "Volání Cthulhu a jiné horory" je výběrem toho téměř nejlepšího z autorovy tvorby. Setkáte se s povídkami, které tvoří základ k jeho mytologii stejně jako s povídkami, na kterých se učili největší mistři jako např. Steven King a další. Toto vydání rozhodně doporučuji, je to klenot hororu. Celkové hodnocení: 99%. A plný počet *.
Snowfall
  24. 7. 2012, 11:14
Pravděpodobně nejlepší ze sešitových vydání. Obsahuje skvělé povídky Call of Cthulhu, The Rats in the Walls a The Horror at Red Hook. Tento sešit je poměrně hodně psychologická záležitost, tedy hra s neviděným zde silně převažuje.
johnnie
  30. 3. 2010, 14:10
Tyhle "sešitové" zkompletované povídky od H.P. Lovecrafta, vydané začátkem devadesátých let, jsem doslova zbožňoval. Kdo kdy nečetl nic od Lovecrafta, neví, co je to horror! Osobně mám nejraději Barvu z vesmíru, ale i při čtení povídek z tohoto svazku jsem měl doslova noční můry. Lovecraftův styl je nezaměnitelný a umí v lidech vzbudit strach z neznámých světů jako málokdo...