Friedrich Nietzsche ve svých dílech

Friedrich Nietzsche ve svých dílech Originální název: Friedrich Nietzsche in seinen Werken

Torst - 1996
ISBN: 80-85639-75-0

Torst (1996) 80-85639-75-0 204

Roku 1894 vydala Lou Andreas-Salomé knihu Friedrich Nietzsche ve svých dílech. Ačkoli v ní mj. zveřejňuje dopisy, které od filosofa kdysi dostala, nejedná se o memoárovou literaturu. Není to však ani striktně filosofické pojednání: jak zde, tak i v pozdější práci o Rilkovi v sobě autorka nezapře budoucí adeptku psychoanalýzy. Na základě citátů z Nietzscheho děl rozebírá do nejjemnějších detailů nejenom jeho myšlení, nýbrž i rysy jeho povahy, a s neomylným ženským instinktem ukazuje, jakým způsobem souvisela Nietzscheho filosofie s jeho osobní tragédií. (Založil/a: vladislaus)

Lou Andreas-Salomé Lou Andreas-Salomé
*12.02.1861 - †05.02.1937

vikingh
  19. 2. 2015, 14:02
Tak konečně jsem ji dočetl! Po třech letech. Ne, že by byla kniha tak dlouhá (objektivně), ale pro mě byla strašně náročná, a to jsem Nietzschův fanda.
Kniha vyčerpávajícím způsobem rozebírá Nietzscheho zásadní díla, často z nich cituje a zároveň poukazuje na to, jak se v jednotlivých dílech odráží stav Nietzscheho psychiky a filozofického zaměření, které Nietzsche několikrát změnil.
Pro Nietzscheho příznivce a čtenáře zajímající se o filosofii nezbytné dílo.