Vzorové dny

Vzorové dny Originální název: Specimen Days

Odeon - 2006
ISBN: 80-207-1214-3

Odeon (2006) 80-207-1214-3 301

V první části triptychu sledujeme dospívání brooklynského chlapce: po tragické smrti svého bratra v tiskařském stroji vnímá nejen New York průmyslové revoluce, špíny a otrocké rasoviny, ale také jeho převtělení do Catherine, kterou si měl vzít. Střední část nás posouvá o sto let vpřed, kdy velkoměsto vnímáme očima jiného outsidera, černošského policejního psychologa Simona, který zkouší pochopit motivaci mladistvého teroristy. V závěrečném příběhu se postapokalyptické velkoměsto stává dějištěm vzplanutí milostného citu mezi androidem a mimozemšťankou na důkaz toho, že láska je bez ohledu na aktéry i okolí stále možná. Trojjediná próza spojující odlišné žánry je oslavou pěšáků v megapoli planety, důkazem pokroku i úpadku civilizace sužované děsem z terorismu. Důmyslnou postmoderní hrou, klenoucí se v prolnutí postav nad různými obdobími, „provází“ poezie Walta Whitmana. (Založil/a: Yellow)

Pend
  9. 12. 2014, 8:11
Pro mě určitě lepší než Hodiny. Tři příběhy propojené Stébly trávy mají stoupající úroveň, závěrečná část odehrávající se v budoucnosti neměla chybu a vyvolala u mě i slzu na tváři...
ribička
  2. 9. 2010, 15:43
Tak jako se Cunningham v Hodinách zabýval Virginiíí Woolfovou a její Paní Dallowayovou, tady se zabývá Stébly trávy Walta Whitmana. Je to prolínání třech povídek: z minulosti, ze současnosti a z budoucnosti; a třech postav, které nemají zdánlivě nic společného. Výborná kniha.
Kaci.chan
  4. 12. 2011, 16:31
Je to Cunninghamovsky skvělé, jak jinak. A rozhodně mě to inspirovalo k přečtení Stébel trávy, protože mám pocit, že by mi mohla pomoct hlouběji proniknout do vzorových dnů. Líbila se mi ta propojenost, to že každému příběhu vévodil jiný člověk z hlavní trojice i to, že rozhodně nemám oblíbenější část. I když to podle mě nedosahuje kvalit Domova na konci světa, blíží se mu to.