První láska

První láska Originální název: Premier amour

Mladá fronta - 2001
ISBN: 80-204-0930-0

Mladá fronta (2001) 80-204-0930-0 71

Tato kniha byla napsána v roce 1945. Kniha je zvláštní tím, že sám autor zde vyjádřil svou tvůrčí volnost a dovedl skrýt autobiografické rysy. Je to příběh spojený s konkrétní osobou a Beckett souhlasil s vydáním textu až po její smrti, tedy 25 let od jeho napsání.

Román vypráví o bezdomovci, kterého vyštve vlastní rodina a nemá kam jít. Tudíž polehává každý letní den na lavičce v parku. Jednou tam přijde slečna Lulu, ale to jméno se bezdomovci nelíbilo, tak ji přejmenoval na Anne. Nejdříve ji nesnášel. Že ho prý rušila. Tak se bezdomovec sebere a odejde, ale po čase mu Anne začne chybět a on si uvědomí, že bez ní nemůže být... (Založil/a: Yellow)

soniaf
  27. 10. 2011, 19:40
Příběh o velice zvláštním člověku a jeho první zkušeností s citem. Přesněji řečeno necitem. Hlavní hrdina byl něčím přitahován k neznámé dívce a přitom si držel ledový odstup, mě osobně přišel jako duševně né úplně zdravý člověk...nechci prozrazovat moc o hlavním hrdinovi, ať čtenář nepřijde o vlastní požitek při četbě...byla by to určitě škoda, První láska stojí za přečtení !!
maillard
  27. 7. 2016, 17:24
"Kreslil bych její jméno na stará kravská hovna, kdybych ji miloval čistou a nezištnou láskou? A co můj prst, který jsem si navíc potom olizoval?"
edulla
  4. 11. 2016, 11:44
Obsahuje spoiler spoiler Stále to pro mne bylo srozumitelnější než Tso (které stále nemám dočtené) a zábavnější než Čekání na Godota. Líbila se mi polemika o tom, že mrtví voní líp než živí. Ten autor byl asi zvláštní člověk. Nicméně jako jednohubka před spaním skvělá knížečka. Vřele doporučuji. Pozn. je to tak maličký výtisk, že jsem měla problém knihu v pražské městské knihovně najít.