Sen o Tróji

Sen o Tróji Originální název: Der Traum von Troja
Poprvé vydáno celosvětově: 1978

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) - 1983

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1983)

Kdo by bral vážně chlapecké sny, které pozdější léta a skutečnost světa dospělých beztak přejinačí, ne-li zmaří úplně? A zvláště tak nereálnou, byť nutkavou touhu mladičkého Schliemanna, syna zkrachovalého pastora, který si usmyslel, že nejde a doslova vyhrabe ze země bájnou Tróju, o jejímž tragickém osudu se dočetl v Homérově nesmrtelné Iliadě. O to víc překvapí, když zdatný a průbojný obchodník - mluvící několika jazyky, oplývající na svou dobu značným bahatstvím, který se pílí a nesmírnou inteligencí vypracoval z pouhého obchodního příručího na člověka, jehož jméno znamená ve světě financí i politiky moho - náhle opustí slibnou dráhu finančního magáta, vrhne se do důkladného studia pro obchod tak nedůležitého jazyka, jako je řečtina, do studia starořeckých dějina a literatury a vydá se neúprosně za svým snem z dětství. Musí přitom překonávat počáteční neúspěchy, nedůvěru a nástrahy vládních i místních úřadů a v neposlední řadě i posměch vědeckých autorit, někdy přecházející až v řevnvou nenávist...

H. A. Stoll, autor ve své zemi značně populární, velký znalec a obdivovatel Heinricha Schliemanna, ve svém románu podává barvitý a přitom historicky věrný obraz spletitých životních osudů tohoto velkého člověka, který přispěl nemalým podílem k rozvoji novodobě archeologie, portrét pronikavého ducha, který se dokázal postavit malichernosti své doby a uskutečnil sůj zdánlivě neuskutečnitelný životní sen. (Založil/a: Veru.K)

Heinrich Alexander Stoll Heinrich Alexander Stoll
*08.12.1910 - †5.3.1977

Čtec
  16. 7. 2013, 22:00
To je kniha, jíž jsem byl unešen. Nejvíc mne fascinovalo líčení, kterak se Schliemann učil cizí jazyky.
Týpa
  17. 11. 2016, 22:07
Velmi hezká kniha o uskutečnění životního snu jednoho mladíka,který vše opustil a rozhodl se vydat za svým snem.Svojí vůlí a statečností a také tvrdohlavostí dokázal vše překonat a najít Tróju.
Kniha je napsána se znalostí života Heinricha Schliemanna,kterého autor obdivuje právě pro jeho vlastnosti.