Metafyzický horor

Poprvé vydáno celosvětově: 1988

Mladá fronta - 1999
ISBN: 80-204-0767-7

Mladá fronta (1999) 80-204-0767-7 132

V Metafyzickém hororu Kołakowski vychází z faktu, že od doby, kdy v naší civilizaci vzniklo nezávislé myšlení, odmítající jako zdroj autority mytologické dědictví, nebyla žádná z otázek, jež udržují evropskou filozofii při životě, vyřešena způsobem, který by všechny uspokojil - buď zůstávají i nadále kontroverzní, nebo je filozofové zrušili. Táže se přitom, jak lze vysvětlit zatvrzelost metafyzického hledání, tj. hledání jistoty, posledního základu, důvodu a smyslu, a jak souvisí s lidskou konečností a křehkostí. Jeho vylíčení základních otázek kladených a zodpovídaných v evropském kulturním okruhu v posledních dvou a půl tisíci letech se soustřeďuje na "hororovou" stránku takového počínání - na přízrak nikdy nekončící nejistoty -, která vyjevuje veškerou problematičnost naší existence včetně jazykových prostředků užívaných k zachycení nezachytitelného.

Čtenář tak dostává do rukou jakýsi úvod do filozofie, který s jemnou ironií ukazuje, jaké jedinečné možnosti k otvírání prostoru svobody a pro řešení lidských nesnází jsou ukryty v oné oblasti kulturního života, která se přesto, že je často vysmívána, těší křehké legitimitě, vstřebává vzájemně nesrozumitelné jazyky různých stanovisek a přitom dbá, aby žádný z nich nenabyl naprosté převahy. (Založil/a: Ingrid)

Leszek Kołakowski Leszek Kołakowski
*1927