Předvečer

Předvečer Originální název: Nakanuně

Mladá fronta - 1953

Mladá fronta (1953)

Román vystihuje tíživé ovzduší "přechodné epochy", kdy v rus. společnosti se naléhavě pociťovala potřeba nových lidí, kteří by dokázali svrhnout vládnoucí společenský řád a odstranit tak útlak a prázdnotu života, v němž "žádný den o sobě nic neznamená, nýbrž slouží jen za předvečer příštího dne". - V rus. společnosti 50. let min. stol. nemohl T. najít materiál pro vytvoření aktivního hrdiny, u něhož by se touha po dobru mohla uplatnit v praktické činnosti, a proto učinil hrdinou románu cizince, Bulhar Insarov, oddaný myšlence osvobození své vlasti, byl vzorem hrdiny-bojovníka nejen proti národnostnímu útlaku, nýbrž proti každému útlaku vůbec. V postavě Jeleny, šlechtické dívky, která zpřetrhala pouta konvenční morálky a vyšla z těsného okruhu domácích starostí a povinností na široké pole společenské činnosti, vytvořil, T. typ "nového člověka ruského života" (Založil/a: thierry)

rt12
  26. 3. 2015, 12:20
Asi to nejlepší co jsem doposud od Turgeněva četla. Na rozdíl od většiny románů, kde je cítit silný vliv Flauberta, ve kterých se zabývá ženami většinou žijících na vesnici, které se nudí a vymýšlejí jak z nudy ven. V Podvečeru jsou krásně propracované různorodé poměrně činorodé postavy. Ty vyplňují své touhy a ideály i přes překážky, kladené konvencemi společnosti. Dobře čtivé a pro mne má román nosnou myšlenku, která mi je blízká, tou je oddané přátelství nezáležející na pohlaví.