Originální název: The Dark Arena

Knižní klub (2010) 978-80-242-2633-0 285
Knižní klub (2004) 80-242-1170-X 285
Mustang (1994) 80-85831-10-4 250
Československý spisovatel (1980) 270

První román světoznámého prozaika Maria Puza se odehrává v poválečném Německu, v čase, kdy se uprostřed neodklizených ruin měst vrací život pozvolna do normálních kolejí. Je to nejen doba norimberských procesů a okupačních zón, ale také doba nových příležitostí a možností lidi poctivé i podnikavce bez skrupulí. Americký voják Walter Mosca se tak, jako ostatní jeho kolegové obohacuje obchodem na černém trhu. Válka udělala z tohoto třiadvacetiletého mladíka drsného muže spoléhajícího jen na vlastní sílu. Jediným člověkem, na kterém lpí, je něžná milující Hella, s níž má syna; když ji však tragicky ztrácí, nezadrží jej již nic na cestě násilí, na kterou se dal...

Nepřekvapí, že německá kritika označila Temnou arénu za nejlepší americký román o životě v poválečném okupovaném Německu. Vždyť Mario Puzo v něm vykreslil události moderní historie i osudy svých hrdinů nebývale realisticky a přesvědčivě, a osvojil si tak literární postupy, které později využil při psaní slavného Kmotra.

scajo
  12. 2. 2013, 16:09
Velice silná kniha z drsného života v poválečném Německu, která na poměrně málo stránkách poví opravdu hodně. Tenhle román vůbec nepůsobí jako prvotina, ale jako vyzrálé dílo s vysokou výpovědní hodnotou. Koneckonců jej náležitě ocenila i německá kritika. Knížka má navíc nečekaný závěr, jen se nemůžu ubránit dojmu, že to chtělo pokračovat v příběhu ještě o kus dál.
Adam Walder
  12. 2. 2011, 18:04
Temná aréna je prvotina Maria Puza. Neodehrává se ve Spojených státech, ale v poválečném Německu okupovaném Američany. Ačkoli mě knížka vysloveně nenadchla, podává podle všeho velmi věrný obraz života ve válkou zničeném Německu. Hlavní hrdina je nesympatický obhroublý fracek, který ve mě jedinkrát nevzbudil sympatie, ale jako postava je napsán skvěle a uvěřitelně. Knížka má poměrně otevřený konec a po jejím dočtení jsem se sháněl po pokračování, neboť závěr k němu vysloveně vybízí. Bohužel, podle všeho je děj ukončen v Aréně a pokračování už nemá.
Amanita
  24. 9. 2014, 7:32
Kritika se kloní před tím, s jakou věrností autor zachytil ducha poválečného Německa. Aniž bych chtěla jakkoli snižovat popisnou hodnotu díla, po dějové stránce se jedná o dílo průměrné.
cholstik
  20. 7. 2011, 15:27
Mario Puzo v této knize zachycuje drsný a krutý poválečný život v Německu, život v zemi zničené druhou světovou válkou, kde nic není zadarmo a bez známostí.