Piercing

Poprvé vydáno celosvětově: 1994

Argo - 2012
ISBN: 978-80-257-0579

Argo (2012) 978-80-257-0579 128

Provokativní bestsellery Rjú Murakamiho ukazují japonskou společnost obnaženou až na samou dřeň, se všemi zápornými jevy tokijského „pekla“. V psychologickém thrilleru Piercing (1994) se hrdina rozhodne zavraždit v hotelovém pokoji prostitutku, aby se zbavil nutkání ubodat svou čtyřměsíční dceru. Netuší však, že zvolená oběť trpí depresemi a hodlá spáchat sebevraždu. Mezi oběma schizofreniky začíná bizarní hra na kočku a na myš, aniž je zřejmé, kdo je vlastně kočka a kdo myš. Kniha se pohybuje na samé hraně mezi tragédií a černou komedií, nechybí v ní napětí, sex, násilí ani módní nihilismus. (Založil/a: jatox)

Rjú Murakami Rjú Murakami
*19.02.1952

G8
  19. 2. 2013, 20:44
Rjú se toho doopravdy nebojí. Vezmeme jednu japonskou call girl (která je zvyklá na trochu tvrdší zacházení), jednoho typického představitele japonské pracující třídy (který je sužovaný traumaty z dětství), svedeme je dohromady, pomocí absurdního vývoje následných událostí je společně zavřeme do uzavřených prostor a necháme je trochu povařit. Bravo.
lusk_lusk
  20. 1. 2013, 20:36
Strhující a dobře gradovaný příběh. Přesto bych nesouhlasila s anotací na přebale knihy. Zvláštní souhra náhod a okolností utvořila děj od kterého se jen těžko čtenář odtrhne. Přesto nebo právě proto se mi často vnucovala myšlenka, že ani jeden z hrdinů neuvažuje logicky, v zápětí jsem si ale uvědomila, že logické myšlení není zrovna nejsilnější stránkou schizofreniků, respektive ne v běžném smyslu slova. Zápletka tedy poměrně křečovitě vykonstruovaná, ale jako celek kniha uspokojila mé očekávání.
DanielOsbourne
  9. 12. 2013, 19:06
Murakamiho Piercig mě opravdu překvapil. Když jsem knihu začal číst, bál jsem se, že jí nedočtu. Začátek je trochu pomalejší, ale už po pár stránkách se z knihy vyvine hra dvou psychicky labilních postav. Jejich myšlenkové pochody je přivedou do situace, kdy z téhle hry už není úniku. I když konec je v podstatě nijaký, kniha občas přinese mrazivou atmosféru a určitě stojí za přečtení.
Topka
  13. 9. 2016, 9:39
Hodně zajímavá knížka, která popisuje zvláštní okamžiky. Autor umí popsat momenty tak barvitě, že jsem několikrát musela odvrátit oči od knihy. Jejím dějem nás vlastně provázejí dvě osoby, které jsou si neuvěřitelně podobné. Příběh má v sobě neuvěřitelnou gradaci a já sama jsem se od ní nedokázala odtrhnout. Doporučuji všem, kteří se nebojí psychologických příběhů a pohledů do hlavy vyšinutých jedinců, stejně tak jako velmi realistických scén.
Vercinka.
  7. 10. 2013, 10:24
Dala bych pět hvězdiček - ovšem ten konec byl opravdu bez významu a ten nejobyčenější, co mohl autor vymyslet...
Kamelka
  16. 7. 2012, 18:43
Skvělá kniha, dymická, nenechá vám chvíli k oddechu.
Přesto je trchu komická představa, že se na jednom místě, v jednom pokoji a ve stejném čase setkají dva nejzuboženější a nejšílenější charaktery celého Japonska.
Mike
  2. 6. 2012, 8:26
Četlo se to pěkně, myšlenkové pochody obou narušených postav byly výborně propracované. Akorát ten konec mohl být lepší.
Tomas Himbeere
  23. 9. 2012, 12:51
Docela mě překvapilo,jak málo se shoduje oficiální anotace na obalu knihy s jejím obsahem.Musím přiznat,že jako čtenář jsem byl za to rád.
Místo "šokujícího" příběhu plného "módního nihilismu" jsem našel dovedně propracovaný příběh dvou psychicky nemocných lidí.Ti dva nestojí jenom proti sobě,ale hlavně bojují sami se sebou.Nic samoúčelného v knize není.Autor naopak pohledy do minulosti obou hlavních postav ukazuje,jak traumata dětství mohou určovat životy dospělých lidí.Násilí a brutalita se neobjevují jen tak samy od sebe.Někde mají své kořeny a něco je musí probudit.Námětů k zamyšlení více než dost.Kniha s univerzálním poselstvím daleko přesahujícím hranice autorova rodného Japonska.
minusha97
  15. 11. 2016, 13:15
Spočiatku som nevedela, čo mám od knihy očakávať, ale pomerne rýchlo ma chytila svojím štýlom a atmosférou, pri ktorej mi behal mráz po chrbte a nevedela som sa dočkať vyvrcholenia celej akcie. Nanešťastie asi v polovici knihy sa to začalo zvrhávať a so zaujímavého príbehu sa stal skrátka nejaký až do konca, ktorý už deň po dočítaní knihy nepamätám.
Stále to však bolo zaujímavé čítanie s neobohratou témou, za čo dávam 3 a pol hviezdičky
JedovataLentilka
  28. 6. 2013, 20:28
Vynikající děj, který se začne stupňovat nejvíc na konci a pak najednou "pic". Konec naprosto bez významu a otevřený. Je pravda, že si čtenář může domyslet, jak to asi bylo dál, ale mě osobně teda nenapadlo nic. Jinak chválím zpracování i výběr postav. Knížku jsem přečetla za jediné odpoledne jedním dechem. Ale dávám tři hvězdičky.