Pražská zima

Pražská zima

Podtitul: jeden docela obyčejný život

Originální název: Prager Winter
Poprvé vydáno celosvětově: 1991

BETA Dobrovský - 2011
ISBN: 978-80-7306-483-9

BETA Dobrovský (2011) 978-80-7306-483-9 326

V napínavém autobiografickém románu vypráví autor o svém bezstarostném mládí v Praze i o hrůzách druhé světové války, která mu změnila život. Kniha líčí lesk první republiky a rozmařilé hrátky "zlaté mládeže", jejíž příslušníky zastihla válka naprosto nepřipravené. Mnichov a březen 1939 rázem ukončil jejich sladký život. Nacistický teror zasáhl i autorovy nejbližší přátele: jejich otcové byli popraveni, celé rodiny skončily v židovských transportech, včetně Martinovy matky, neboť byla poloviční Židovka.
A v soukolí nacistické mašinérie se posléze ocitne i sám autor... (Založil/a: Fabienne)

Domovoj
  11. 8. 2014, 8:04
Knížka pro mě byla trochu zklamáním. Líčila průběh 2. světové války v naší zemi, hlavně v Praze, Litoměřicích, Terezíně. Autor a zároveň hlavní hrdina mě ale svým příběhem vůbec neoslovil, nedokázala jsem se s ním ztotožnit a také jeho pohnutky mi zůstávaly utajeny. Naopak pozitivně hodnotím přiloženou mapu znázorňující území našeho státu v době Protektorátu. Teprve jejím prostudováním mi vlastně došlo, o jak velké území se tenkrát jednalo a jakého množství lidí se týkal následný odsun ze Sudet.