Originální název: Gone with the Wind

ISBN: 978-80-249-2663-6

Euromedia Group (2015) 978-80-249-2663-6 456
Ikar (2008) 978-80-249-1149-6 456
Václav Petr (1947) 574

Dramatický milostný příběh Scarlett O‘Harové a Rhetta Butlera dojímal i provokoval celé generace čtenářů a dodnes si udržuje přízeň širokého publika. V českém jazyce vždy vycházel ve dvou svazcích. Nové vydání tuto tradici dodržuje.
Scarlett, krásnou, rozmarnou a tvrdohlavou dceru majitele plantáží, vychovávají jako pravou jižanskou dámu, která se musí podřizovat přísným společenským pravidlům a tradicím. Její výbušná povaha se ale proti konvencím vzbouří, když se zamiluje do romantického Ashleyho Wilkese a rozhodne se ho získat za každou cenu, bez ohledu na to, že je zasnoubený s jinou ženou. Když se Ashley ožení s Melanií, Scarlett se provdá za jejího bratra. Krátce nato však do jejich života zasáhne válka a Ashley, stejně jako Scarlettin manžel, odchází s armádou.
Nyní už ovdovělá Scarlett žije se svým synkem a Melanií v Atlantě, kam zatím válečná vřava příliš nedolehla. Po čase se ve městě ke Scarlettině nelibosti objeví arogantní kapitán Rhett Butler. Scarlett přijímá jeho dvoření, přesto není schopná se vzdát lásky k Ashleymu. Až když Georgii zasáhne válečná vřava, se Scarlett změní. Z vrtošivé dívky se stane samostatná ctižádostivá žena, která udělá cokoli proto, aby zachránila nejen milovanou plantáž, ale také životy svých nejbližších. Po smrti druhého manžela Franka se provdá potřetí, k velkému pohoršení celé Atlanty si vezme Rhetta Butlera. Tak začíná jejich bouřlivé manželství plné nepochopení, sporů a nedorozumění. Stále je tu totiž Scarlettina láska k Ashleymu.

Margaret Mitchell Margaret Mitchell
*08.11.1900 - †16.08.1949

Keatin
  6. 2. 2013, 12:57
Tuhle knihu miluju. Nejen proto, že na obálce vydání, které vlastním, je Clarke Gable a Vivien Leigh, ale také proto, že je to prostě neobyčejná kniha o obyčejných lidech snažící se vydobýt to své místečko ve světě. Sice Scarlett nebyla od začátku mou oblíbenkyní, nicméně našla jsem si k ní cestu ...charakter, který mě ale nepřesvědčil je Ashley, ten pro mě značí člověka, se kterým se prostě neumím ztotožnit.
VerenaLord
  29. 1. 2013, 12:01
Velice krásný poetický příběh za doby před občanskou válkou. Hlavní hrdinka je na svou dobu drzá, svéhlavá a rozmazlená a nechová se podle očekávání společenské vrstvy, kam patří.
Bloodym
  4. 12. 2013, 16:12
Jih proti rozhodně patří mezi mé oblíbené knihy. Autorka pochází z jihu a tak byl její pohled na tuto společnost přeci jen trochu z kreslený, ale její charaktery jsou tak barvité a příběh natolik zábavný, že jí to čtenář prostě musí odpustit.
Mariana.
  8. 8. 2012, 23:35
Ta kniha se čte naprosto nádherně- to je tak vše, co k ní lze říci :). Scarlett a Rhett jsou jeden z nejpovedenějších párů, které fantazie spisovatele/lky stvořila.
teite
  1. 12. 2013, 17:25
Tak tuto knihu jsem hltala od začátku do konce za jedinou noc a vůbec mi nevadilo, že jsem se druhý den ploužila jako mátoha.
ribička
  14. 9. 2010, 22:12
Je to hrozně propracovaný. Ona to taky Margaret psala a opravovala a přepisovala půl života a další půlku už nepsala nic, snad jen odpověď na dopisy svým obdivovatelům. Milostný příběh na pozadí občasnké války. Boj s chudobou, hladem, zoufalstvím...Ale Scarlett se prostě do samého konce chová jak rozmazlená holka. Za celý děj se SKORO vůbec nepoučí.
Buřinka
  25. 7. 2016, 15:04
K této knize se váže pěkná vzpomínka. Objednala jsem si detektivku R. Ludluma a místo toho mi poslali Jih proti Severu. Jaké bylo zpočátku mé zklamání, že místo oblíbeného autora detektivek přišla nějaká historická kniha. Jak ráda jsem objednávala druhý díl :-)
kutikk
  2. 2. 2015, 8:42
Prostě nádhera. Kniha mě bavila od začátku až do konce. Scarlett je pro mě opravdu hrdinka, statečná žena. Ačkoliv je sobecká, hned jsem si jí oblíbila, protože vybočuje z typických kišé hrdinek, je prostě svá. Knihu doporučuji, protože každý si na ní najde své. A už se těšim na druhý díl :)
dalloway
  22. 5. 2013, 22:23
Milovníci historických románů si zde přijdou na své. Scarlett je zpočátku postavou s ne příliš ryzím charakterem, vlastně ani není moc chytrá a především stoupenkyně hrdinek Jane Austenové ji budou pokládat za hloupou husu. S postupem času jsem jí ale přišla na chuť, postava prodělala s přibývajícími stránkami duševní proměnu a krásně se vybarvila. Rhett Butler je mým oblíbeným literárním hrdinou, žádný slaďoušek, zkrátka drsný elegán s dobrým srdcem. Knihu doporučuji, pokračování od Alexandry Ripleyové již nemá takovou jiskru, ale i tak jej přetela jedním dechem.
EdnaMoodnii
  12. 1. 2013, 16:57
Tahle kniha patří odteď k mým oblíbeným. Hlavní hrdinka mě místy až rozčilovala a žasla jsem nad její sobeckostí, ale možná to byl i jeden z důvodů, proč jsem pokračovala - a moc ráda! - dál v četbě. Dalším důvodem byl samozřejmě Rhett Butler.
Afire
  3. 3. 2013, 18:40
Můj nejoblíbenější příběh. Scarlett je úžasná, statečná a velmi silná žena, neobvykle emancipovaná na svoji dobu. Velice ryzí charakter, bez příkras a přesto tak sympatická se svými chybami. Jedinečná ukázka toho, jak může mít člověk štěstí na dosah a přesto ho ztrácí vlastní vinou. O co všechno musí přijít, aby si uvědomil co je nejduležitější. Probrečela jsem její tragédie snad už 15x, dává mi sílu, když je mi smutno a nedaří se. "Teď na to nebudu myslet, na to budu myslet až zítra, až to snesu ..."
Ver
  13. 11. 2012, 13:05
Nádherný román, který si ihned získal mé sympatie. To samé se nedá říct o hlavní hrdince Scarlett, protože ta si mě střídavě získávala a ztrácela... Žasla jsem nad tím, jaké ve mě vyvolávala rozpory.. :) Líbí se mi i popis dobových událostí, které děj ovlivňují.. Film rovněž naprosto dokonalý..
Lukas
  5. 4. 2010, 20:59
Kouzelný příběh, který mě okamžitě okouzlil. Scarlett na mě zapůsobila jako dívka toužící po svém snu, který nehodlá opustit. Snem je Ashley.
Děj je tak krásně romantický až v mnohých pasážích tragický, že nevím jak ho popsat. Asi bych to nedokázal. Zkazil bych to kouzlo, které uchvátilo duše všech co četli tuto úžasnou knihu z americké občanské války.
Terinacz
  13. 3. 2016, 10:58
Tahle kniha je naprosto dokonalá! Byly chvíle, kdy jsem se od srdce smála a vzápětí mi mrazilo v zádech, že takhle to dopadnou přeci nemůže:) jednoznačně 5*.
tea_foam
  30. 5. 2015, 21:20
Příběh mě strhl a nedal mi klidu, než byla kniha dočtená. Místy se mi sice jeví jako romantický slaďák, ale vzhledem k celku mě to vůbec neuráží. Scarletta mě prakticky celou knihu štvala - a nemůžu říct, že bych s ní navázala hlubší vztah. Každopádně jí dám šanci v druhém díle (a to že jsem horko těžko naháněla druhý díl stejného vydání jako první a překročila svůj book-limit, svědčí o tom, že má minimálně dobře nakročeno mě oslnit).
Renata M
  21. 8. 2014, 12:34
Ačkoliv mi nejdřív rozmazlenost Scarlett šíleně lezla na nervy, nakonec jsem si k ní našla cestu, protože Scarlett prošla neuvěřitelným vývojem.
Ze všech postav mi ale nejvíc imponoval právě romanticky založený Ashley, který má všechno,co mi u dnešních mužů chybí.
Jih proti Severu je nádherná kniha, jejíž historické vsunky dávají knize ještě větší kouzlo!
EliLemur
  9. 2. 2013, 15:27
Absolutne moje nejoblíbenější kniha i film. Knihu mi doporučila mamka,když mi bylo asi 16 a od té doby vždy přijde čas,kdy ji proste vytáhnu z knihovny a čtu. Charakter Scarlett jsem si od zacatku zamilovala, včetně jejího neuvěřitelného sobectví a je pro mě stoprocentně nejsilnější knižní hrdinka. Tenhle román mě prostě svou silou vždycky dostane. A Rhett je v podání Clarka Gabla naprosto neodolatelnej. Přesně tak jsem si ho představovala, než jsem viděla film. Je to proste srdcovka. "Frankly my dear, I don't give a damn."
Budík
  16. 5. 2011, 12:48
Čtu tuto knihu již mnoho let - poprvé v 16 letech pod peřinou. Nejdříve jsem vynechávala válečné pasáže, později jsem knihu začala vnímat jako jeden z výborných válečných románů, které nám ukazují naprostý rozpad tehdejší společnosti amerického jihu. Od této knihy se nejde odpoutat - mistrně napsaný román. Zfilmování bylo tak dokonalé, že od té doby se nikdo neodvážil ani uvažovat o nové verzi.