Originální název: Gone with the Wind

ISBN: 978-80-249-2663-6

Euromedia Group (2015) 978-80-249-2663-6 456
Ikar (2008) 978-80-249-1149-6 456
Václav Petr (1947) 574

Dramatický milostný příběh Scarlett O‘Harové a Rhetta Butlera dojímal i provokoval celé generace čtenářů a dodnes si udržuje přízeň širokého publika. V českém jazyce vždy vycházel ve dvou svazcích. Nové vydání tuto tradici dodržuje.
Scarlett, krásnou, rozmarnou a tvrdohlavou dceru majitele plantáží, vychovávají jako pravou jižanskou dámu, která se musí podřizovat přísným společenským pravidlům a tradicím. Její výbušná povaha se ale proti konvencím vzbouří, když se zamiluje do romantického Ashleyho Wilkese a rozhodne se ho získat za každou cenu, bez ohledu na to, že je zasnoubený s jinou ženou. Když se Ashley ožení s Melanií, Scarlett se provdá za jejího bratra. Krátce nato však do jejich života zasáhne válka a Ashley, stejně jako Scarlettin manžel, odchází s armádou.
Nyní už ovdovělá Scarlett žije se svým synkem a Melanií v Atlantě, kam zatím válečná vřava příliš nedolehla. Po čase se ve městě ke Scarlettině nelibosti objeví arogantní kapitán Rhett Butler. Scarlett přijímá jeho dvoření, přesto není schopná se vzdát lásky k Ashleymu. Až když Georgii zasáhne válečná vřava, se Scarlett změní. Z vrtošivé dívky se stane samostatná ctižádostivá žena, která udělá cokoli proto, aby zachránila nejen milovanou plantáž, ale také životy svých nejbližších. Po smrti druhého manžela Franka se provdá potřetí, k velkému pohoršení celé Atlanty si vezme Rhetta Butlera. Tak začíná jejich bouřlivé manželství plné nepochopení, sporů a nedorozumění. Stále je tu totiž Scarlettina láska k Ashleymu.

Margaret Mitchell Margaret Mitchell
*08.11.1900 - †16.08.1949

Keatin
  6. 2. 2013, 12:57
Tuhle knihu miluju. Nejen proto, že na obálce vydání, které vlastním, je Clarke Gable a Vivien Leigh, ale také proto, že je to prostě neobyčejná kniha o obyčejných lidech snažící se vydobýt to své místečko ve světě. Sice Scarlett nebyla od začátku mou oblíbenkyní, nicméně našla jsem si k ní cestu ...charakter, který mě ale nepřesvědčil je Ashley, ten pro mě značí člověka, se kterým se prostě neumím ztotožnit.
VerenaLord
  29. 1. 2013, 12:01
Velice krásný poetický příběh za doby před občanskou válkou. Hlavní hrdinka je na svou dobu drzá, svéhlavá a rozmazlená a nechová se podle očekávání společenské vrstvy, kam patří.
Bloodym
  4. 12. 2013, 16:12
Jih proti rozhodně patří mezi mé oblíbené knihy. Autorka pochází z jihu a tak byl její pohled na tuto společnost přeci jen trochu z kreslený, ale její charaktery jsou tak barvité a příběh natolik zábavný, že jí to čtenář prostě musí odpustit.
Mariana.
  8. 8. 2012, 23:35
Ta kniha se čte naprosto nádherně- to je tak vše, co k ní lze říci :). Scarlett a Rhett jsou jeden z nejpovedenějších párů, které fantazie spisovatele/lky stvořila.
teite
  1. 12. 2013, 17:25
Tak tuto knihu jsem hltala od začátku do konce za jedinou noc a vůbec mi nevadilo, že jsem se druhý den ploužila jako mátoha.
ribička
  14. 9. 2010, 22:12
Je to hrozně propracovaný. Ona to taky Margaret psala a opravovala a přepisovala půl života a další půlku už nepsala nic, snad jen odpověď na dopisy svým obdivovatelům. Milostný příběh na pozadí občasnké války. Boj s chudobou, hladem, zoufalstvím...Ale Scarlett se prostě do samého konce chová jak rozmazlená holka. Za celý děj se SKORO vůbec nepoučí.
Buřinka
  25. 7. 2016, 15:04
K této knize se váže pěkná vzpomínka. Objednala jsem si detektivku R. Ludluma a místo toho mi poslali Jih proti Severu. Jaké bylo zpočátku mé zklamání, že místo oblíbeného autora detektivek přišla nějaká historická kniha. Jak ráda jsem objednávala druhý díl :-)
kutikk
  2. 2. 2015, 8:42
Prostě nádhera. Kniha mě bavila od začátku až do konce. Scarlett je pro mě opravdu hrdinka, statečná žena. Ačkoliv je sobecká, hned jsem si jí oblíbila, protože vybočuje z typických kišé hrdinek, je prostě svá. Knihu doporučuji, protože každý si na ní najde své. A už se těšim na druhý díl :)
dalloway
  22. 5. 2013, 22:23
Milovníci historických románů si zde přijdou na své. Scarlett je zpočátku postavou s ne příliš ryzím charakterem, vlastně ani není moc chytrá a především stoupenkyně hrdinek Jane Austenové ji budou pokládat za hloupou husu. S postupem času jsem jí ale přišla na chuť, postava prodělala s přibývajícími stránkami duševní proměnu a krásně se vybarvila. Rhett Butler je mým oblíbeným literárním hrdinou, žádný slaďoušek, zkrátka drsný elegán s dobrým srdcem. Knihu doporučuji, pokračování od Alexandry Ripleyové již nemá takovou jiskru, ale i tak jej přetela jedním dechem.
EdnaMoodnii
  12. 1. 2013, 16:57
Tahle kniha patří odteď k mým oblíbeným. Hlavní hrdinka mě místy až rozčilovala a žasla jsem nad její sobeckostí, ale možná to byl i jeden z důvodů, proč jsem pokračovala - a moc ráda! - dál v četbě. Dalším důvodem byl samozřejmě Rhett Butler.
Afire
  3. 3. 2013, 18:40
Můj nejoblíbenější příběh. Scarlett je úžasná, statečná a velmi silná žena, neobvykle emancipovaná na svoji dobu. Velice ryzí charakter, bez příkras a přesto tak sympatická se svými chybami. Jedinečná ukázka toho, jak může mít člověk štěstí na dosah a přesto ho ztrácí vlastní vinou. O co všechno musí přijít, aby si uvědomil co je nejduležitější. Probrečela jsem její tragédie snad už 15x, dává mi sílu, když je mi smutno a nedaří se. "Teď na to nebudu myslet, na to budu myslet až zítra, až to snesu ..."
Ver
  13. 11. 2012, 13:05
Nádherný román, který si ihned získal mé sympatie. To samé se nedá říct o hlavní hrdince Scarlett, protože ta si mě střídavě získávala a ztrácela... Žasla jsem nad tím, jaké ve mě vyvolávala rozpory.. :) Líbí se mi i popis dobových událostí, které děj ovlivňují.. Film rovněž naprosto dokonalý..
Quinty
  19. 12. 2016, 8:41
úžasná kniha. Opravdu jsem nečekala, že mě tak chytne. Očekávala jsem sladkou plytkou romantiku, a dostala jsem opravdu rozsáhlý, propracovaný a záživný příběh. Scarlett byla dost rozmazlená zezačátku, ale život ji naučil. Sice nemusela být pořád tak tvrdá, ale každej jsme nějakej. To samý Rhett, opravdu je škoda, že se se svými city nikdy nesetkali napůl cesty. Takže co se týká příběhu lásky - za mě za 1 (i když jak říkám, mrzí mě ten konec). A zároveń bych chtěla vyzvdvihnout jak autorka zasadila děj do války, o které jsem toho moc nevěděla. Po tom co jsem přečetla tohle už vím skoro všecko :D
Terinacz
  13. 3. 2016, 10:58
Tahle kniha je naprosto dokonalá! Byly chvíle, kdy jsem se od srdce smála a vzápětí mi mrazilo v zádech, že takhle to dopadnou přeci nemůže:) jednoznačně 5*.
Lukas
  5. 4. 2010, 20:59
Kouzelný příběh, který mě okamžitě okouzlil. Scarlett na mě zapůsobila jako dívka toužící po svém snu, který nehodlá opustit. Snem je Ashley.
Děj je tak krásně romantický až v mnohých pasážích tragický, že nevím jak ho popsat. Asi bych to nedokázal. Zkazil bych to kouzlo, které uchvátilo duše všech co četli tuto úžasnou knihu z americké občanské války.
tea_foam
  30. 5. 2015, 21:20
Příběh mě strhl a nedal mi klidu, než byla kniha dočtená. Místy se mi sice jeví jako romantický slaďák, ale vzhledem k celku mě to vůbec neuráží. Scarletta mě prakticky celou knihu štvala - a nemůžu říct, že bych s ní navázala hlubší vztah. Každopádně jí dám šanci v druhém díle (a to že jsem horko těžko naháněla druhý díl stejného vydání jako první a překročila svůj book-limit, svědčí o tom, že má minimálně dobře nakročeno mě oslnit).
Renata M
  21. 8. 2014, 12:34
Ačkoliv mi nejdřív rozmazlenost Scarlett šíleně lezla na nervy, nakonec jsem si k ní našla cestu, protože Scarlett prošla neuvěřitelným vývojem.
Ze všech postav mi ale nejvíc imponoval právě romanticky založený Ashley, který má všechno,co mi u dnešních mužů chybí.
Jih proti Severu je nádherná kniha, jejíž historické vsunky dávají knize ještě větší kouzlo!
EliLemur
  9. 2. 2013, 15:27
Absolutne moje nejoblíbenější kniha i film. Knihu mi doporučila mamka,když mi bylo asi 16 a od té doby vždy přijde čas,kdy ji proste vytáhnu z knihovny a čtu. Charakter Scarlett jsem si od zacatku zamilovala, včetně jejího neuvěřitelného sobectví a je pro mě stoprocentně nejsilnější knižní hrdinka. Tenhle román mě prostě svou silou vždycky dostane. A Rhett je v podání Clarka Gabla naprosto neodolatelnej. Přesně tak jsem si ho představovala, než jsem viděla film. Je to proste srdcovka. "Frankly my dear, I don't give a damn."
Budík
  16. 5. 2011, 12:48
Čtu tuto knihu již mnoho let - poprvé v 16 letech pod peřinou. Nejdříve jsem vynechávala válečné pasáže, později jsem knihu začala vnímat jako jeden z výborných válečných románů, které nám ukazují naprostý rozpad tehdejší společnosti amerického jihu. Od této knihy se nejde odpoutat - mistrně napsaný román. Zfilmování bylo tak dokonalé, že od té doby se nikdo neodvážil ani uvažovat o nové verzi.