Originální název: Berlin - Alexanderplatz

ISBN: 978-80-87950-04-3

Rybka Publishers (2014) 978-80-87950-04-3 412
Odeon (1968) 367
Julius Albert (1935) 420

Nejúspěšnější román německého spisovatele, jehož knihy byly po Hitlerově nástupu veřejně spáleny a který emigroval na Západ. Román, který na pozadí příběhu primitivního proletáře, svádějícího obyčejný zápas s obyčejným životem, snaží se zachytit atmosféru Berlína dvacátých let, a to jako obraz vizuální i akustický; je to město v pohybu, ruchu, barvitosti, v hovorech i popěvcích, v práci, zábavě i neřestech. Román byl zfilmován a přeložen do mnoha jazyků.
Poctivý "zločinec" , kterého společnost odsoudila a který má dobrou vůli na své cestě za nápravou potkává neodsouzené úspěšné zločince, a tak se postupně znovu dostává na společenské dno, ze kterého chtěl uniknout. (Založil/a: vladislaus)

Alfred Döblin Alfred Döblin
*10.08.1878 - †28.06.1957

dejw
  30. 8. 2014, 10:55
Zpočátku jsem byl překvapený zvláštním jazykem knihy, zřejmě pokus o napodobení berlínské hantýrky, pak jsem si zvykl a kniha mě začala bavit - zajímavé osudy France Biberkopfa obohacené o atmosféru meziválečného Berlína.
edulla
  11. 12. 2015, 10:32
Zhruba v polovině knihy jsem to vzdala, sice jsou Francovy úvahy zajímavé a místy dost chytlavé, avšak jaksi kudrnatý jazyk mne neustále unavoval.