Originální název: Gone with the Wind

Euromedia Group (2015) 978-80-249-2664-3 480
Ikar (2008) 978-80-249-1149-6 480
Naše vojsko (1991) 80-206-0162-7 523
Václav Petr (1947) 592

Dramatický milostný příběh Scarlett O‘Harové a Rhetta Butlera dojímal i provokoval celé generace čtenářů a dodnes si udržuje přízeň širokého publika. V českém jazyce vždy vycházel ve dvou svazcích. Nové vydání tuto tradici dodržuje.
Scarlett, krásnou, rozmarnou a tvrdohlavou dceru majitele plantáží, vychovávají jako pravou jižanskou dámu, která se musí podřizovat přísným společenským pravidlům a tradicím. Její výbušná povaha se ale proti konvencím vzbouří, když se zamiluje do romantického Ashleyho Wilkese a rozhodne se ho získat za každou cenu, bez ohledu na to, že je zasnoubený s jinou ženou. Když se Ashley ožení s Melanií, Scarlett se provdá za jejího bratra. Krátce nato však do jejich života zasáhne válka a Ashley, stejně jako Scarlettin manžel, odchází s armádou.
Nyní už ovdovělá Scarlett žije se svým synkem a Melanií v Atlantě, kam zatím válečná vřava příliš nedolehla. Po čase se ve městě ke Scarlettině nelibosti objeví arogantní kapitán Rhett Butler. Scarlett přijímá jeho dvoření, přesto není schopná se vzdát lásky k Ashleymu. Až když Georgii zasáhne válečná vřava, se Scarlett změní. Z vrtošivé dívky se stane samostatná ctižádostivá žena, která udělá cokoli proto, aby zachránila nejen milovanou plantáž, ale také životy svých nejbližších. Po smrti druhého manžela Franka se provdá potřetí, k velkému pohoršení celé Atlanty si vezme Rhetta Butlera. Tak začíná jejich bouřlivé manželství plné nepochopení, sporů a nedorozumění. Stále je tu totiž Scarlettina láska k Ashleymu.

Margaret Mitchell Margaret Mitchell
*08.11.1900 - †16.08.1949

VerenaLord
  29. 1. 2013, 12:05
Velice povedené pokračování, kdy se ze Scarlett stane vdaná dáma, která ovšem neztrácí ani jednu ze svých neřestí. Její chování vygraduje, když se několikrát znovu vdá, ač je to společensky v nevhodnou dobu. Jedinou ctností je její touha zachránit milovanou plantáž.
Bloodym
  4. 12. 2013, 16:24
Scarlett je úžasný charakter s mnoha vrstvami. Za přežití svoje a své rodiny tvrdě bojuje. Vlastnosti, díky kterým vše přežívá, jsou důvodem proč se k ní muži stahují jako můry ke světlu, ale zároveň příčinnou toho, proč na ní společnost hledí skrze prsty. Přes všechno, co prožije, přes všechnu tvrdou práci, ale stále zůstává rozmazleným dítětem, které chce přesně to, co nemůže mít. Autorka na románu odvedla skvělou práci. Ke knihám se velice ráda vracím.
teite
  1. 12. 2013, 17:26
Málokdy druhý díl dosahuje kvalit prvního, ale zde se to podařilo. Zvláštní, jak lidé, kteří by nám nejspíš případali neskutečně protivní, jsou díky autorce vykresleni tak, že si je zamilujeme.
ribička
  14. 9. 2010, 22:15
S těmi, kdo byli v prvním díle její nepřátelé, v tomto díle pije čaj. Scarlett mi není sympatická. Jo, je tvrdohlavá, a jde si za svým cílem, jenže ony ty cíle jsou občas dost pochybený. Co se mi ale líbilo byl fakt, že se chová jako člověk. Člověk, se kterým moc nesouhlasím, ale jako člověk. Žádný mučednický piedestal.
Buřinka
  25. 7. 2016, 15:07
Netřeba představovat pokračování knihy s hlavní hrdinkou Scarlett. Paličatá, ale houževnatá se pere s nástrahami osudu - válkou i milovaným mužem. Co dodat, jednoznačně doporučuji. Román, který stojí za přečtení.
Eumenida
  18. 2. 2011, 10:20
Scarlet je rozporuplná osoba. Obdivuji její paličatost, s níž se znovu a znovu škrábe nahoru, i když zažije dobu naprostého pádu a zoufalství a bezvýchodné situace, vždy si nakonec poradí. Třeba i za cenu osobních obětí. I za cenu rozkolu v rodině. Je chytrá, podnikavá, statečná. Je však i hloupá. V soukromém životě a v soukromých citech se naprosto nevyzná. Nedokáže odhadnout lásku, které se jí dostává a nedokáže s ní zacházet. Nedokáže ani poznat, koho vlastně miluje, dokáže obelhat sama sebe.
K jejím nectnostem i ctnostem bych přiřadila ještě jednu - věrnost a solidárnost a soucit. Přes všechno reptání a žehrání na "nenažranost příbuzných a příchozích" hostila vracející se vojáky a živila celou rodinu a posílala přilepšenou i svým vzdáleným tetám v Charlestonu.
Scarlett obdivuju, ale nechtěla bych být Scarlett.
Ver
  13. 11. 2012, 13:05
Nádherný román, který si ihned získal mé sympatie. To samé se nedá říct o hlavní hrdince Scarlett, protože ta si mě střídavě získávala a ztrácela... Žasla jsem nad tím, jaké ve mě vyvolávala rozpory.. :) Líbí se mi i popis dobových událostí, které děj ovlivňují.. Film rovněž naprosto dokonalý..
Scarlett
  14. 8. 2013, 14:05
Moje srdeční záležitost! Naprosto geniální splynutí historie, romantiky a napětí. Navíc výborné vykreslení postav, které musíte buď milovat, nebo nenávidět. Scarlett je strašně rozporuplná osoba - střídavě jsem jí fandila a zlořečila, ale nikdy mě nenudila. Melanie byla tak moc dobrotivá, až mě to vytáčelo - a nejvíc mě vytočil její smutný konec. Ashley neslaný, nemastný a strašně nerozhodný – oj, takového chlapa bych vraždila! Rhetta jsem milovala už při četbě a z filmového Clarka Gablea mám gaťky naruby.
První román, u kterého jsem kdy brečela a který pro mě zůstává zatím nepřekonaným favoritem mezi krásnou literaturou.
Terinacz
  29. 3. 2016, 23:24
Naprosto geniální! Hrozně mě mrzí, že není třetí díl a loučím se s touto knihou opravdu těžce!
Je fajn, že kniha nekončí klasickým happyendem.