Vezeme se

Vezeme se

Podtitul: aneb o tom, jak se člověk vozil, vozí a bude vozit

Originální název: Vezeme se
Poprvé vydáno celosvětově: 1965

Státní nakladatelství dětské knihy - 1965

Státní nakladatelství dětské knihy (1965)

Názorně ilustrovaná knížka o všech druzích dopravních prostředků, jejich vzniku a vývoji od nejstarších dob po současnost. (Založil/a: milanr)

Čtec
  18. 6. 2014, 0:56
Ta knížka je jednoduše nádherná. Až tak, že mám pocit, že dnes už takové nevznikají, alespoň ne s takovou romantickou duší... A nebo je druhé vysvětlení - zestárnul jsem. V každém případě Vezeme se bylo mým fetišem v nejútlejším věku. S ním jsem prostě žil, denodenně si ho do zblbnutí prohlížel a všechny obrázky znal nazpaměť.

Ano, textová část pro mne nebyla důležitá - proč taky, když jsem ještě neuměl číst. Ale za to ty obrázky! Překrásné obrázky malé i velké, černobílé i barevné dvoustránkové, hýříci barvami i skromné koláže z puntíků. Obrázků jsem se nemohl nabažit. A byla tu všechna ta auta, tramvaje a vlaky, co jsem znal. Pamatuji se, jak jsem později s knížkou seděl u okna, rozeznával podle ní auta venku a dělal si čárky, kolik jich projelo od každého typu. A do knížky jsem si pro lepší přehled - přímo nad obrázky - neumělými obrovskýmy klikyháky písma znalého předškoláka zapisoval: EMBÉČKO, ŽIGULI nebo LOKOMOTIVA VRZALINKA. Mám v ní ty nápisy dodnes a nevygumoval bych je za nic na světě.