27 aneb Smrt vás proslaví

27 aneb Smrt vás proslaví Originální název: 27 eli Kuolema tekee taiteilijan

Argo - 2012
ISBN: 978-80-257-0538-4

Argo (2012) 978-80-257-0538-4 328

Angie je 27 let. Studuje finštinu v Praze, ale má pocit, že žije nenaplněný život – přelomový rok, ve kterém zemřel Jimi Hendrix, Janis Joplin i Kurt Cobain, se kvapem blíží a Angie stále na hvězdnou slávu ne a ne dosáhnout. Odjíždí tedy hledat inspiraci do finských lesů, kde se seznamuje s typickou finskou rodinou. Podaří se jí do svých osmadvacátých narozenin opravdu proslavit?

Ve svém debutovém románu autorka popisuje s autobiografickým nádechem hledání smyslu života mladé dívky a brilantní finštinou komentuje prostřednictvím netradičních vypravěčů (kočka Kassandra, plyšový Pan Prasátko, auto Opel Astra) finskou realitu, kulturu a mentalitu.

Překlad: Barbora Špronglová (Založil/a: jatox)

Alexandra Salmela Alexandra Salmela
*1980

Kocharowski
  18. 6. 2012, 11:53
Do povědomí se mi kniha dostala po letošním Světu knihy. Téma i autorka samotná ve mně vzbudily velká očekávání, která bohužel nedošla naplnění. Po celou dobu jsem měl z knihy pocit dějové prázdnoty, kterou se autorka snaží zamaskovat, mnohdy úspěšně, netradičním stylem vyprávění. Příběh často sklouzává k tlachání 27leté dívky se sklony k sebelítosti a zbytky zastydlé puberty, která marně touží stát se slavnou spisovatelkou. Občas to funguje, párkrát jsem se dobře bavil, ale prostě jsem se nemohl zbavit dojmu, že když bych knihu nedočetl a odložil ji v půlce, zas tolik by se nestalo. Špatná kniha to určitě není, vracet se k ní ale už asi nebudu .
alicej
  11. 2. 2013, 16:45
Taky jsem měla větší očekávání. Knihu jsem si koupila po přečtení recenze a těšila se na něco objevného a "rebelského". Podle mě nápad to byl skvělý, ale příběh mě nepřesvědčil. Plácání se neúspěšných lidí od ničeho k ničemu mě příliš neoslovuje.