Jáchymov

Jáchymov Originální název: Jáchymov

Jota - 2012
ISBN: 978-80-7462-082-9

Jota (2012) 978-80-7462-082-9 228

Tragický osud legendárního československého brankáře Bohumila „Bóži“ Modrého je svíravou kritikou komunistického teroru 50. let 20. století.

Potkají se náhodou: nakladatel a bývalá tanečnice. Majitel malého vídeňského nakladatelství Anselm Findeisen si přijede léčit těžkou chorobu pohybového ústrojí do starého lázeňského hotelu v Jáchymově, kde potká bývalou tanečnici. Ta mu začíná vyprávět příběh, který ji celý život doprovází. Je to tragédie jejího otce a jeho kamarádů.

Byl jím slavný brankář československé hokejové reprezentace Bohumil „Bóža“ Modrý. Přestože byl od třicátých let hvězdou týmu, nemohly ho jeho úspěchy ochránit před svévolí komunistického režimu. Byl zatčen. Deportovali ho do různých vězení a pracovních táborů v Jáchymově, městečku s uranovými doly v Krušných horách. Až po pěti letech byl amnestován, avšak se zničeným zdravím, a jako na smrt nemocný propuštěn. Rodině zbývá jen přihlížet jeho pomalému umírání. Jeho dcera se stává kronikářkou neurčitých vzpomínek, jimž nedokáže uniknout. (Založil/a: vladislaus)

Josef Haslinger Josef Haslinger
*05.07.1955

vladislaus
  22. 3. 2016, 13:18
Knihou jsem zklamán. Příběh brankáře Modrého je rozbředlý v popisování života fiktivní postavy Findeisena. Tato postava mi byla protivná i s jeho otřesným jménem.
rahzul
  28. 9. 2016, 16:34
Knihu jsem si pujčil s tim, že se dozvim něco ze života Bohumila Modrého a jeho uvěznění. Bohužel o Jáchymově toho tam moc není, i tak si ale člověk udělá obrázek, jak dokázala komunistická zlovůle někoho zničit.. Úseky, kde vystupoval majitel malého vídeňského nakladatelství, jsem chvílema úplně přeskakoval.
Kristyna1
  22. 8. 2012, 9:54
Když kniha vyšla byla jsem z toho nadšená, zrovna jsem navštívila Památník Vojna na Příbrami, a tak jsem si myslela, že kniha bude plná informací o tom, jak to v českém gulagu chodilo. Bohužel jsem byla zklamaná, v knize je mnoho informací z období na přelomu 40. a 50. let minulého století, ale o skutečném životě v Jáchymovských táborech je toho poskrovnu. Až na cca 190. stránce se dostáváme s hlavním hrdinou do Jáchymova. Kniha je psaná spíše jako román o tom, co předcházelo samotnému zatčení hokejistů a o pocitech, které prožívala dcera Bohumila Modrého. Rozhodně to není špatná kniha, je velice čtivá, ale čekala jsem něco jiného.