Přestavba a nové myšlení pro naši zemi a pro celý svět

Přestavba a nové myšlení pro naši zemi a pro celý svět
Poprvé vydáno celosvětově: 1987

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) - 1987

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1987)
(Založil/a: Jahodovy list)

Richie
  14. 5. 2014, 17:42
Četl jsem Gorbačovovu knihu na konci 80. let, v době velmi aktuální. Podle mě Gorbačovův obrovský přínos byl v tom, že rozpoznal problémy socialistické společnosti a otevřel dialog. Otevřel možnosti, které za jeho předchůdců byly těžko představitelné.
Problém ovšem byl, že Gorbačov chtěl socialismus obrodit a zachovat. Stále věřil ideím socialismu a chtěl pro ně získat celý národ. Věřil, že když se podaří obroda ekonomického systému a že když se změní zkostnatělé myšlení obyvatel, že se socialismu opět bude dařit a opět bude dohánět kapitalistický svět. Mýlil se, ale i díky jeho pokusu o obrodu nakonec došlo k takovému uvolnění tuhého režimu socialistického světa, že to nakonec pomohlo i k jeho pádu. Za což mu můžeme děkovat.
LukaJad
  18. 7. 2012, 10:58
Po 25 letech od počátku konce socialismu ve východní Evropě je to velice zajímavé čtení, zejména proto, že člověk poznává, že Gorbačov nebyl žádný neokomunista, ale kovaný leninista, který zejména chtěl vrátit vykolejený styl socialismu v SSSR do starých leninských kolejí (např. i větším uvolněním v tržním podnikání - Leninova NEP)... Odkaz Přestavby je již nepoužitelný a totálně neaktuální, ale z historického hlediska je to určitě důležité dílo.