Já a pan Darcy

Já a pan Darcy Originální název: Me and Mr Darcy
Poprvé vydáno celosvětově: 2007

Po sérii katastrofálních vztahů se Emily rozhodla odpočinout si od všech „dnešních“ mužů. Věnovat se chvíli sama sobě, dát si skleničku vína a strávit zas nějaký čas četbou milovaného románu Pýcha a předsudek.
Vrátit se do časů pana Darcyho, kdy muži byli oddaní, čestní a elegantní.
Když ji nejlepší kamarádka pozve na týdenní dovolenou do Mexika, přetékající margaritou a exotickými milenci, Emily dá přednost výletu do míst, kde žila Jane Austinová. V autobuse plném penzistů je jasné, že tady muže svých snů nepotká. Slibně nevypadá ani mizerně naladěný novinář, nedobrovolně vyslaný napsat článek, proč byl pan Darcy zvolen „NEJ“ mužem všech dob. Když Emily vstoupí do pokoje tváří v tvář samotnému panu Darcymu, všechny holčičí sny se náhle začnou plnit…
Vydává nakladatelství Kristián. (Založil/a: LeaLea)

marta-b
  1. 1. 2013, 13:07
Dočetla jsem do strany 70 a vzdala jsem to. Příběh je to tak hrozně nudný a předvídatelný, že to prostě nedokážu číst ani jako oddychovku. Jedno klišé za druhým. Jediné, co se mi na celém příběhu docela líbilo, byl popis Anglie a fakt, že hlavní hrdinka pracovala v knihkupectví, za což dávám aspoň tu jednu hvězdičku. Ale jinak je to podle mě brak a nechápu, proč je z toho takový hit a všichni o tom mluví/píšou. Od Alexandry Potter už si nejspíš (radši) nic nepřečtu a jsem ráda, že jsem si knížku jen půjčila a nevyhodila za ní zbytečné peníze.
teite
  12. 5. 2014, 10:15
Mám moc ráda Jane Austenovou a současné autorky, které se vezou na vlně obnoveného zájmu o ni, mi dost pijí krev. Upřímně, Pýchu a předsudek jsem četla zhruba pětkrát, ale daleko raději bych si je přečetla pošesté než tuto slátaninu ještě jednou. Občasný záblesk vtipu a docela zajímavá hlavní hrdinka mě přiměly dát dvě hvězdičky, ale je to s odřenýma ušima.
wendieta
  16. 2. 2014, 16:35
Ano, je to předvídatelné až hrůza. Už v prvních dvou kapitolách vám dojde jak příběh skončí. Ale mě se to líbilo. Valentýnská oddechovka plná klišé. Navíc popisy anglie a malé útulné knihkupectví, ve kterém hlavní hrdinka pracuje, za to jsou první dvě hvězdy. Ta třetí je za příběh :-)
Buřinka
  25. 7. 2016, 20:35
Četla jsem ji nedávno o víkendu. Jedná se o milou oddychovku a líbil se mi i lehce předvídatelný konec. Přesto všechno to není klasická červená knihovna, kterou jsem četla "kdysi" dávno v 15. letech. Spíš mě překvapilo, že je kniha určena dospělým ženám. Já bych ji doporučila spíše mladým holčinám, ale je pravda, že jednou za čas asi právě tohle přečíst potřebujeme :-)
knihomotýl
  4. 5. 2014, 21:12
Byla to moje první kniha od Potterové a tehdy jsem ještě nečetla Pýchu a předsudek. Tehdy mě kniha Já a pan Darcy bavila, líbily se mi vtipné dialogy a lehká čtivost. Navíc jsem nevěděla, jak příběh skončí, jelikož jsem Austenovou nečetla. Za mě za tři, za jiných okolností bych dala méně, ale docela jsem se pobavila. A že byla kniha předvídatelná: Která není? Prostě kniha pro oddychové čtení. :)
Paio
  4. 9. 2012, 18:53
Kniha mě velice zklamala, čekala jsem výjimečne napsané dílo.Tradicni divci roman, nic pro mě. Již několikrát behem čtení mě to nutilo nedocist.
Falbala
  4. 5. 2012, 20:37
Knihu mi zapůjčila kamarádka s chvályhodným přáním, abych si "vyčistila hlavu". Ve snaze se bavit jsem se nicméně doplahočila pouze na stranu 36 a zbytek dolistovala. Kniha je snůškou klišé - charakter hlavní hrdinky, vývoj příběhu, hrdinka samozřejmě shledá, že s vysněným ideálním hrdinou se nedá žít a lepší je normální muž se svými klady i zlozvyky. Chápu, že na odpočinkovou literaturu nelze mít vysoké nároky, ale tohle téma se dá přece pojmout lehce, s nadhledem, sebeironií nebo jiskřivým vtipem. Místo toho se text jen pomalu belhá kupředu a komika prýští pouze z podivných familiérních výrazů, nelibých zdrobnělin (miloučký, teploučký, pocitečky) a krkolomných obratů: "potkat totálního nudu" (tj. nudného patrona), "divňouš" (tj. podivín), "svlékat plastové obaly z paperbacků" (tj. trhat fólie, do kterých je nový brožovaný výtisk zataven) nebo "k pohovce si odskočily tisíce zákazníků" (což ve mně evokuje představu mužů močících na roh starobylého sofa či žen používajících starobylý nočník decentně skrytý za rozložitým sedacím nábytkem, nicméně paní překladatelka chtěla spíše napsat, že pohovka byla tak pohodlná, že se na ni s gustem usadil leckterý vášnivý čtenář, aby si tu chvilku slastně početl). Můj verdikt: Toto není můj šálek kafe, ale držím palce všem, kteří knihu zakoupí a přečtou.
Eumenida
  12. 7. 2013, 17:32
Čekala jsem kapku víc, asi. Začátek se mi jevil slibně, objevila se tam i špetka smyslu pro humor, pak to spadlo do tradiční nudy. Teda ne že by román byl špatný, příběh s vysněným panem Darcy, který se objevuje v realitě, je docela zajímavé osvěžení, ale co mě rozčilovalo, bylo pitvání myšlenek hlavní hrdinky. Kdyby si odpustila tolik myšlenkových (předvídatelných a zbytečných) pochodů, byla by kniha sice o něco kratší, ale šmrncovnější. Tím přemítáním hodně ubrala na atraktivnosti.
Jinak fakt, že se jedná o základní linii Pýchy a předsudku, to mě ani tak nevadilo.
Clementine
  30. 5. 2012, 12:55
Četla jsemrozhodně knihy mnohemlepší, avšak i daleko horší, než je toto dílko. Upřímně jsem od knihy zas tolik nečekala, jako to, žesi prostě odpočinu. Navíc téma "Austenová-anglie-pan Darcy" je jedno zmých oblíbených, takže proč ne? Kniha byla místy vtipná, já jsem se tedy pobavila, dostala mě do prostředí "anglických vesniček" a upřímně jsem se na čtení vždy těšila. Autorka se drží v hrubých obrysech děje "Pýchy a předsudku", ale já jí to za zlé rozhodně nemám.
PandaGirl
  11. 3. 2016, 17:22
Tak tuhle knihu beru jako čistě oddechovou. Sice pro mě byla zklamáním, ale ne zas tak drastickým. Trochu mi tam vadily ty fantasy prvky (nějak jsem je tam nečekala). Časem jsem si na to zvykla.
Tři hvězdičky má za čtivost, humor a rozbíjení iluzí o romantice.
LaBomba
  6. 2. 2014, 0:12
Že je to dost předvídatelné, by se dalo odpustit, každá druhá kniha je předvídatelná, ale že až takhle okatě?! Každý hned ví, jak to dopadne a to nemusí být žádný detektiv, vzhledem k tomu, že v celé knížce je jediná reálná postava mužského pohlaví. Když se po pár stránkách objeví první mužský, říkáte si: "Ejle, už je tady - láska jejího života." A nespletete se. Ale co mě nejvíc vytočilo - "ona" a "on" se celou knihu nesnáší, vůbec spolu nemluví a když kniha trvá už dost dlouho, tak k ní přijde a vyzná jí lásku?! Vážne mi vrtá hlavou, kdy se do ní stačil zamilovat?
martinexa
  5. 2. 2013, 12:51
Není to nic extra. Je tam pár nudných pasáží, které bych přeskočila, ale hlavní hrdina Spike se mi celkem líbil. Samozřejmě, že existují i lepší knížky, ale na zabití nudného večera to pro bylo celkem ideální.
Knihovnice25
  17. 1. 2013, 18:32
Bohužel jsem od této knihy očekávala asi víc :( Byla jsem natěšená jak si jí přečtu, když má takové velmi kladně hodnocení,ale musím říct, že mě trochu zklamala
katapultova
  30. 12. 2012, 15:18
Knihu jsem dostala, takže jsem si ji přečetla, i když sama jsem její koupi rozhodně neplánovala. Jako první mě napadlo, že jde o nějaký pubertální výlev (no řekněte, dámy, která z vás někdy nesnila o tom, jak do vašeho života vstoupí nereálná postava?), jen mě trochu překvapilo, že tento výlev někdo opravdu vydá. Hrdinka je na můj vkus příliš excentrická, místy trochu na pěst, a, jak již někdo psal, v podstatě kopíruje příběh z Pýchy a předsudku. Nicméně knihu jsem přečetla za tři dny, čte se pěkně a rychle a přes výše uvedené mě v podstatě ani moc nenudila. Prostě bezvadná oddychovka na Vánoce, na kterou už nikdy více nemusíte sáhnout. P. S. Ten Darcy se podle mě takhle nechoval...
Kaat
  27. 10. 2012, 19:29
v dobe nejhorsi nudy ma dovolene jsem si pujcila knihu od mamy- je to tak strasne trivialni literatura, ale pro ctyricatnice na relax verim ze idelani! zahodte dustojnost a docela se pobavite (i kdyz spise nad slabomyslnosti deje i postav nez nad zamerne vtipnymi scenami)
Alis
  26. 6. 2013, 20:52
Čekala jsem od téhle knížky něco víc. První kapitolka je vtipná, ale pak je to samé klišé. A ta pohádkovost s průvodkyní ala Jane Austenovou, s panem Darcym, to je hodně přetažené za vlasy. Co mě ale štve nejvíc? Oslovování čtenářek, to je naprosto hrozné, nízké.
Aileen7
  6. 5. 2013, 21:36
Nepopírám, že kniha je předvídatelná až až, ale přesto mě nadchla. Už dlouho se mi nestalo, abych sedla ke knize, nemohla se od ní odtrhnout, smála se a zároveň byla vtažena do děje. Navíc všechny ty popisy krásné Anglie a dokonalý/nedokonalý pan Darcy :-) Pro mě skvělé oddychové čtení!
welink
  2. 3. 2013, 20:50
Námět knihy mi zezačátku přišel zajímavý. Bohužel potenciál, který mohla kniha mít mi přijde totálně nevyužitý. Postupem času mě příběh čím dál tím víc zklamávala a Emily se mi více protivila a přišla mi trapná. Na můj vkus bylo v knize málo dialogů.
Janinnaa
  14. 6. 2012, 15:41
Tuto knihu jsem si koupila pro odpočinkové, nenáročné čtení. Svůj účel to splnilo, ale s vedlejšími účinky, jak už to tak u přehnané snahy o vytvoření romantického díla bývá, když autor zrovna není ve své kůži. Dost často jsem musela opomíjet přihlouplé, smysl opomínající rozhovory mezi Emily a Spikem, abych knihu vůbec dočetla. Pokud došlo na konfrontaci, nemohla jsem si pomoci, ale Emily reagovala více než hloupě a připomínala mi třináctiletou puberťačku. Absolutně jsem nepostřehla jediný moment, kdy by se Spike měl do této nudné dámy s trapnými argumenty ala "pan Darcy" zamilovat. Musel by být úplný blázen. Knihu jsem ovšem přečetla během několika dní, mám ráda i nenáročné knihy, ale nesnáším, když zavání hloupostí. Hlavní hrdiny/hrdinky mám většinou ráda, ale v tomhle případě bych Emily nejradši odstřelila. Dámy, řekněte mi, která z Vás má takové uvažování jako ona? Nicméně autorce se občas povedl i nějaký ten vtípek, ale většina z nich byla hodně předvídatelná, ohraná a zaváněla kýčem. Na odpočinkové čtení, aniž byste se nemuseli stydět za hlavní hrdinku je lepší Není přání jako přání. Více vtipu, svižnosti a spádu...
kiki01
  23. 11. 2014, 17:42
kniha je moc předvídatelná. Nejvíce co se mi líbilo byla setkání hlavní hrdinky s panem Darcym. Jinak nic moc. Tradiční, předvídatelný happy end.
schialli
  19. 4. 2014, 13:55
Proč má proboha někdo potřebu převlíkat Pýchu a předsudek do lacinýho a tupýho kabátu? 1* za Anglii a pastu na Spikově tričku, 1* že to člověk přečte rychle za minimálního použití mozku.
kamienkova33
  17. 5. 2016, 9:13
Potrebovala som nejakú oddychovku, tak som siahla po tejto obľúbenej autorke. A oddychovka to fakt bola :-) Podľa anotácií ostatných kníh má rada autorka trošku tajomna a romantiky zároveň, objavilo sa to aj v tomto románe. Veľa vecí bolo aj mimo ,,fantázií" pre mňa neuveriteľných, ale krásne opísala anglický vidiek a svet Jane Austenovej. Musím ale priznať, že hlavná hrdinka mi často neskutočne liezla na nervy :-D Odporúčam ako nenáročné čítanie, autorkin štýl sa mi páči a určite si prečítam od nej aj niečo iné :-)
blbiiiiinka
  24. 8. 2015, 13:30
Dala jsem na plakáty v metru, které před časem upozorňovaly na román A. Potter... Zašla jsem do knihovny a vybrala si tuto knihu. I přes to, že obálka knihy mi naznačovala, že se bude jednat o ženský román, půjčila jsem si ji... Příběh měl celkem dobrý nápad, ale děj byl naprosto předvídatelný, navíc pasáže o tom, jak bylo počůrané prkénko na toaletě a co s tím hrdinka bude dělat, si mohla autorka odpustit. Za mne jedna hvězda za snahu a za pana Darcyho
Kate.K.
  30. 7. 2015, 9:24
Ačkoli je zde mnoho názorů proti, že je kniha předvídatelná.. Jane Austin zbožňuji a tuto knihu jsem nepovažovala a nepovažuji za náhradu nebo napodobeninu. Nýbrž příběh, který se odehrává v dnešní době a zjišťujeme mnohá dá se říci i tajemnství o spisech Austinové. Je to psáno s nadsázkou a humorem. Nechybí zde samozřejmě ani láska. Líbí se mě vykreslení postav i samotný úvod do děje, ihned jsem se do něho vžila a díky autorčině čtivému psaní se to četlo jedna báseň. Svižně, lehce bez nutkání přeskakovat nudné pasáže, zaplněny jen přivlastky a přídavnými jmény, jak to u některých knih občas bývá.

Nyní nic proti nikomu, ale mnoho z nás hodnotí knihu, aniž by ji dočetlo do konce. Ano, zrovna tato je taková oddechovka, ale myslím to obecně. Mnohdy autor zamýšlí něco celou knihou a nejen prvními pár stránkami. Občas se stane, že se musíme nějak přelouskat prvními 20 stránkami, ovšem o to více to pak graduje. Ještě jednou podotýkám, nemyslím zrovna u této knihy.

stepnickovas
  9. 6. 2015, 12:50
Příběh je jasný už od začátku, nelíbily se mi pasáže s jistým "panem Darcym" to mi přišlo až moc ulítlé. Ale je to taková správná oddechová knížka :-)
Irsibil
  26. 11. 2013, 12:59
Musím souhlasit s názory, že kniha byla velmi předvídatelná. Hlavní hrdinka mi v někerých chvílích byla sympatická, v jiných jsem měla pocit, že je to náctiletá nána. Co ale nemůžu knize upřít je to, že jsem se při ní opravdu zasmála - ať už nad pár povedenými vtipy, nebo "jak je ta Emily blbá". Taky se musím přiznat, že jsem se v tomto stylu psaní místy ztrácela a občas jsem musela pasáž přečíst znova, abych pochopila, kdo co říká. Knihu jsem četla jako vyloženě odpočinkovou a tento účel splnila, ale znova si ji asi nepřečtu. Ode mě má plus za nádech mystična (zbožňuju záhady):-)
MandJAM
  6. 11. 2013, 9:23
Kniha místy pobavila, druhá polovina knihy je zbytečně táhlá, domnívám se, že na to, aby hlavní hrdinka přišla na to, že s vysněným hrdinou se žít nedá by stačila tak polovina stránek.

Kofolka
  29. 10. 2013, 19:29
Kniha byla čtivá, hlavní hrdinka celkem sympatická, bohužel našla jsem v díle víc ale než bych čekala... Jednak mi dost vadilo zapojení pana Darcyho, nakonec jsem pasáže s ním přeskakovala úplně, omlouvám se, ale nějak jsem jeho zapojení nepochopila. Určitě šel udělat "pan dokonalý" jinak. A taky ty již několikrát zmiňované klišé...
plexi
  29. 8. 2013, 14:11
Jediné co mě pobavilo byla narážka na lesbický vztah s Jane Austenovou :D jinak dost slabota. Peníze bych za to nedala.
Camille
  13. 8. 2013, 9:48
Knížka mě hrozně zklamala!!! Zápletka nulová, příběh předvídatelný :/ Happy end ve všech směrech, nic překvapujícího. Hrdinka naivní a přímo mě rozčilovali ty její monology, co si vedla v hlavě "no tak Emily, uklidni se, chováš se jako dítě" na každé straně hrdinka zrudla.... Dávám pouze jednu hvězdu.
Barce
  20. 6. 2013, 12:59
knizku jsem dostala jako darek, rekla jsem si proc ne. Jiz v uvodu jsem vedela, ze to bude dosti 'inteligencne' (ne)narocne. Jedina kladna vec je, ze mam anglicky original, a tudiz alespon muzu porovna britskou a americkou anglictinu, jinak je jiz kniha zarazena v oddeleni 'brak'. je to jedno velke klišé a Emily je na jednu poradnou facku.
Truhlik27
  11. 11. 2012, 21:11
Kniha měla sice velmi předvídatelný děj, ale jako oddychovka mezi povinnou četbou k matirutě to bylo fajn :)
greeney
  23. 8. 2012, 11:00
Knihu jsem dočetla jenom proto, že mi bylo líto peněz, které jsem za ní dala. Připadalo mi to jako neskutečná slátanina.
MišuleNebeská
  10. 8. 2012, 20:31
Knížka byla prezentována jako trhák, na základě toho mne trochu zklamala. Na druhou stranu je to odpočinkové čtení tak na 2 dny :-), na které se nepotřebujete extra soustředit, zvládnete v tramvaji, cestou domu po chodníku, děj není náročný, jednoduše popsaný. Doporučila bych číst ale věkovým kategoriím okolo 20, tam by knížka mohla více zapůsobit.
Pár pasáží se mi líbilo no a samozřejmě to, že byl happyend :-).
Olwyn
  26. 6. 2012, 14:02
Vlastně jsem od téhle knížky moc nečekala, když jsem viděla v metru plakáty. Pořídili mi ji naši a já si řekla, že jako odpočinkové čtení - proč ne. Pokud bych zavřela obě oči nad tím, jak je zápletka předvídatelná - každy, kdo četl Pýchu a předsudek si brzy uvědomí, která postava má být která. Nebo možná ne každý, ale já jsem to viděla jakmile se to začalo blížit obrysům Pýchy a předsudku a upřímně mě to hodně zklamalo. Na druhou stranu na začátku a na konci bylo pár vtipných pasáží, které mě zaujaly. Celkový dojem? Pokud budu tuhl "knihu" brát jako celek, je to brak. Pokud bych hodně nepodařené pasáže vypustila, zbytek to nezachrání. Ale snaha byla.
blacknins
  1. 6. 2012, 15:23
Snažila jsem se nic moc od knížky nečekat..přesto jsem byla celkem zklamaná:(