Esmeralda

Esmeralda
Originální název: Esmeralda

Alpress - 1999

Alpress (1999)

V Casa Grande se narodily dvě děti - chlapeček a holčička, která vypadala jako mrtvá. Holčičku Dominga odnese do své chatrče, ale Dominga zjistí, že žije. Rozhodne se tedy, že si ji nechá a nikomu nepoví, že je naživu. Pojmenuje ji Esmeralda.....A tak začíná Esmeraldina pouť plná intrik. (databazeknih.cz) (Založil/a: Ajka13)

Delia Fiallo Delia Fiallo
*1918

moonchild
  21. 8. 2013, 18:35
Jak v televizi běžel seriál tak jsem to proklínala.Jakmile jsem byla u babičky a nudila se tak jsem se do ní pustila a zhltla jsem jí hned jedním vrzem.
ilon-a
  25. 8. 2013, 20:05
Pamatuju si doby, kdy sem jako malá Esmereldu, Divokýho anděla, Rosalindu a spoustu dalších telenovelních příběhů podobnýho typu hrozně žrala a musela sem přečíst i všechny knihy s tim spojený :D Čtyři hvězdy dávám prostě čistě z nostalgie... Jo a nechápu, jak se takováhle knížka mohla roztáhnout asi na 200 dílů televizního seriálu. Nebo 200 dílů vmáčknout na pár stránek? :D
spirlice
  1. 10. 2013, 19:59
Vše začíná příjezdem bohatých manželů z Mexico City,dona Rodolfa Peňarreala a jeho těhotné ženy Blancy.Na vesnici Casa Grande Blanka porodí,ovšem její dceruška vypadá jako mrtvá.Porodní bába Dominga a Blančina služebná Crisanta se dohodnou,že Blančino dítě vymění za zdravého chlapečka – sirotka.Jeho matka totiž zemřela při porodu,otec už dávno před tím.Rodolfo je nadšený,že má syna a s manželkou ho pojmenují José Armando.
Když si Dominga přinesla holčičku k sobě do chýše,aby našla vhodné místo na hrob, holčička otevřela oči.Dominga si proto dívenku nechala a dala jí jméno Esmeralda,podle jejích krásných zelených očí,které však neviděly.
Příběh pokračuje po mnoha letech,kdy jsou obě děti už dospělí.José Armando vystudoval medicínu a stal se úspěšným plastickým chirurgem na klinice doktora Montalva.Je zasnoubený se svou sestřenicí Gracielou,kterou ale nemiluje.Jejich sňatek dohodla hlavně Gracielina matka Fatima,Rodolfova švagrová.
Esmeralda žila celou dobu s Domingou v chýši,obklopena lidmi z vesnice,kteří ji milovali jako vlastní.Mezi její přátele patří bláznivý Melesio,hrobník Fermín a sourozenci Adrian s Florecitou.
Celá rodina Peňarrealových se vrátí na haciendu Casa Grande. Zde se José Armando setká s Esmeraldou a oba se do sebe zamilují, aniž by tušili, co je k sobě váže. Schází se u vodopádu. Jenže José Armando už je zasnoubený, ač se Graciela se vdávat nechce. Vše se zhorší, když se Graciela zamiluje do chudého mladíka Adriana Lucera.

José Armando se tajně ožení s Esmeraldou.Jeho otec Rodolfo se velice rozčílil,když se o všem dozvěděl.A tak Esmeraldu odvedl k tamnímu lékaři doktoru Malaverovi,jenž tajně Esmeraldu miluje a celý život ji vychovával.Je popálený na tváři,kvůli plamenům, z nichž kdysi Esmeraldu zachránil.Proto také nikdy nedovolil,aby si Esmeralda nechala oči léčit.
Doktor Malaver nechá Esmeraldu sáhnout na svůj zjizvený obličej a zneklidňuje ji. Esmeralda omdlí a když se probudí,myslí si,že ji doktor zneužil.Doktor Malaver tiché domněnky potvrdí a tak si všichni myslí,včetně José Armanda José,že se jí zmocnil násilím.
Esmeralda později zjišťuje,že je těhotná,ale José Armando si není jistý,zda je otcem dítěte.Nabídne Esmeraldě potrat,který by měl vyřešit jejich manželskou krizi.Esmeralda odmítá,žádá o rozvod a stěhuje se do města.Vychází najevo,kdo jsou její opravdoví rodiče.Rodolfo je velmi otřesen touto zprávou a lituje toho,že Esmeraldu odvedl k doktoru Malaxérovi.
Esmeralda porodí krásného chlapečka,kterému dá jméno José Rodolfo Peňarreal.Hlavně kvůli němu začne přemýšlet o operaci,která by ji umožnila vidět.Operace,kterou vede doktor Alvaro Lazcano se zdaří a Esmeralda konečně vidí.S pomocí Alvarovy matky se naučí číst a později získá práci v nemocnici.Stává se pomocnicí zdravotní sestry Hildy. Netuší,že to Alvaro zařídil proto,aby zjistil,co cítí k José Armandovi,který pracuje ve stejné nemocnici.
Graciela je donucena svou matkou vdát se za bohatého mladíka Emiliana,aby sobě a matce zajistila život v přepychu.Její manželství však není šťastné.Adrian se s otcem a sestrou přestěhovali do města za Esmeraldou.Adrian začal pracovat jako řidič u Peňarrealových.Také se seznámil s dívkou Aurorou,dcerou paní Soccoro,u které všichni bydlí.Graciela začíná žárlit.
José Armando se začal stýkat s Georginou Montalvovou,dcerou ředitele kliniky.Esmeraldě se dvoří doktor Lazcano.Georgina si všimne,že José Armandovi není Esmeralda lhostejná a snaží si jí zbavit všemi dostupnými prostředky.Do města se stěhuje doktor Malaver,který chce podstoupit operaci,při které by mu byly odstraněny jizvy.Na operačním sále ale dostává infarkt a José Armando tolik nenáviděnému muži zachraňuje život.
Později se Malaver soudí o Esmeraldina syna José Rodolfa.Nakonec ale srdce doktora Malavera nevydrží.Na smrtelné posteli přizná José Armandovi pravdu o té osudné noci. José Armando začne litovat,že syna tak dlouho odmítal.
Alvaro Lazcano požádal Esmeraldu o ruku a ona souhlasí,i když ve skrytu duše ví,že José Armanda bude milovat navěky.José Armando se rozchází s intrikánskou Georginou.
Z Graciely je po autonehodě vdova.Doufá,že se k ní Adrian vrátí,ten ale nechce opustit Auroru.Graciela,jejíž závislost na lécích stoupá nakonec Adrianovi umírá v náručí.
José Armando odjíždí na haciendu Casa Grande, kde má nehodu, při které na čas oslepne. Před svatebním obřadem s Alvarem se Esmeralda dozvídá o nehodě José Armanda a spěchá za ním.Esmeralda si uvědomí,že lásku k José Armandovi nemůže stále zapírat a že se nemůže za Alvara provdat jen z vděčnosti.Opouští tedy Alvara Lazcana.Ten krátce nato odjíždí do Evropy.Když se José Armandovi vrátí zrak,koná se obrovská svatba.

Emma89
  21. 7. 2015, 21:27
Jak to u telenovely bývá, vše je tak strašně zamotaný, hlavní hrdinové se furt schází a rozchází, postavy se mezi sebou baví úplně nerealistickým jazykem, nakonec to však končí happy endem. Byla to jedna z prvních telenovel v ČR, takže to byl veliký boom. Po jejím shlédnutí jsem přečetla i celou knihu. Dneska bych ji snad otevřela jedině z nostalgie. O nějaké high literature nemůže samozřejmě být ani řeč.