Originální název: Pole neorané
Poprvé vydáno celosvětově: 1932

Naše vojsko - 1954

Naše vojsko (1954)
Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1952)
Družstevní práce (1932)

V tomto románu nás autor uvádí na Kysucko, kde kamenitá uzoučká políčka rodí jen brambory. Lidé hájili chudé živobytí těžkou prací a často hledali záchranu ve vystěhování z vlasti. Toho využívali různí nesvědomití kořistníci, například rychtář Magál, hrabivý vesnický boháč, který podvodně zabíral půdu vystěhovalců. Lid se stával obětí nejrůznějšího vydírání, protože se mu nedostávalo vedení a vzdělání. Nezaměstnanost, hlad a vystěhovalectví, to byl těžký osud lidu na Kyzucku. Přece však mezi lid pronikaly pokrokové myšlenky a povzbuzovaly jej k odporu proti vládnoucí třídě. Již to nebyli pasivní, ale tvrdí chlapi - jako Huščava, Halaba, Krinica, Peraboch - kteří se neuspokojili s těžkým životem, ale hledali cesty k nápravě.
Představitelem tohoto typu lidí je Pavel Huščava, odvážný revolucionář, jímž se stal zásluhou dělnické třídy. Přerod tohoto vesničana nastává ve Vítkovicích, kam Huščava přichází pracovat. Dostává se do průmyslového prostředí organizovaných dělníků, poznává jejich boj a nezdolnou sílu.
Pavel se seznamuje s Koreskou, dělníkem z drátovny, jenž vyrostl v dlouholetých dělnických bojích v uvědomělého bojovníka. Pavel začíná chápat události, postavení vesnice a dělnické třídy. Stal se komunistou. V jeho boji proti exekucím a za jeho práci ho podporovali staří komunisté Koreska a Žiarsky. Při demonstraci byl Pavel nevinně zatčen a uvězněn, přesto lid dokázal, že exekuce byly zastaveny. Pavel tušil, že přijde den, který přinese osvobození z bídy a šťastný život...

Tento text byl zkopírován ze serveru: http://www.cesky-jazyk.cz/ctenarsky-denik/petr-jilemnicky/pole-neorane.html#ixzz1sHcY8V6e
Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné. (Založil/a: milanr)