Svobodnej národ

Poprvé vydáno celosvětově: 2003

Talpress - 2004
ISBN: 80-7197-245-2

Talpress (2004) 80-7197-245-2 322

Na křídových pláních nazývaných Vysočina jsou čarodějky zakázané - ode dne, kdy v lesích zmizel baronův syn. Kromě toho, každá čarodějka ví, že křída je pro čarování nevhodná. Devítiletá Tonička Bolavá si myslí, že její babička - moudrá pastýřka - byla čarodějkou, ale babička je mrtvá, a když se teď začnou dít podivné věci, musí si Tonička poradit sama. Nejdříve se v říčce objeví podivná obluda, pak na souši bezhlavý jezdec a nakonec tvorové ze všech nejpodivnější - malí modří lidičkové v kiltech, Svobodnej národ, kteří si hledají novou keldu, tedy královnu. Jsou to Nac mac Fíglové, pidimužíci, neboli jak si často sami říkají "špirkové", kteří jsou nejšťastnější, když mohou krást, pít a bojovat. Pak se ztratí Toniččin mladší bratříček, a má-li ho Tonička zachránit před královnou víl, musí spojit své síly s Nac mac Fígly...

Terry Pratchett Terry Pratchett
*28.04.1948 - †12.03.2015

Rames
  25. 4. 2013, 13:16
Tentokrát v hlavní roli Nac mac Fíglové a malá Tonička Bolavá.
Příběh nabitý lidským rozumem a humorem.
"Řekněte mi, co jste mi neřekli!" zamračila se Tonička.
První se ozval Poťapaný Vilda. "No, takých věcí je," začal." Tak na mustr, že tavná teplota olova je -"
Zasténání se převalilo mýtinkou smutné jako měsíc složený ze samých pondělků.
prkali
  3. 2. 2013, 9:47
Navzdory genderovým stereotypům musím zvolat (nebo přesněji - zařvat): Tonička je borec! (a nic už k tomu nechci dodat... teď snad už má moje vyjádření požadovaných 100 znaků...)
antoniana
  15. 9. 2016, 14:48
Jak to vypadá Toničku si buď zamilujete nebo k ní zaujmete odmítavý či vlažný vztah. U mě nastala první varianta, Tonička je děvče zvídavé s touhou se učit a být jednou aspoň z půlky tak dobrá jako její babička. Druhou podstatnou součástí příběhu jsou fíglové, které si zamiluje snad každý čtenář. Kniha není tak nabitá vtipy a humorem jako některé jiné pratchettovky, ale příběh je velmi čtivý a svěží.
lidus
  4. 5. 2014, 8:40
Fíglové jsou malí modří Skoti, ale narozdíl od skutečných Skotů je s nimi větší legrace. Zajímalo by mě, jestli v originále je fíglí jazyk skotština...
Veunek
  11. 7. 2014, 9:29
Po Zeměploše jsem v knihovně a knihkupectvích koukala hrozně dlouho, až jsem jednou sáhla po Barvě kouzel. Bohužel kniha mě ani trochu nebavila a nedošla jsem ani do její třetiny a knihu jsem za chvíli vracela do knihovny. Po pár letech jsem dala ale Zeměploše ještě jednu šanci, dala na doporučení a přečetla si Svobodnej národ a jedním slovem - paráda! :) Tonička je skvělá postava, Nac mac Fíglové jak by smet, třešničkou na dortu je jejich úžasná řeč, u které jsem místy až pukala smíchy. Určitě poběžím pro další knihy o Zeměploše :).
hawranek
  13. 5. 2012, 22:35
Abych pravdu řekla Tonička mi kapánek nesedí, ale Nac Mac Fíglové to rychle vyrovnají :-) Na druhou stranu je mi kvůli nim trochu líto pana překladatele, protože jejich jazyk musel být přeci jenom trochu oříšek :-)
MM1979
  25. 4. 2016, 20:15
Tak Tonička Bolavá mě osobně nechytla. Asi to bude tím, že na Zeměploše miluji příběhy o univerzitě a jejich obyvatelích a městské hlídce, ale čarodějky mě prostě k srdci nepřirostly. Každopádně jsem přečetl Svobodnej národ a Klobouk s oblohou a do Zimoděje jsem se už ani nepustil... Dokonce jsem teď tyto dvě knihy dal na sbazar abych si udělal místo na nové knihy. Ne všechno od Pratchetta musí sednout všem, to je jasné, ale mě osobně se líbilo vše - až na Toničku.

Aby někdo nepodlehl mystifikaci vydavatelů a neuvěřil jim, že úžasná zeměplocha je série 41 knih (včetně jedné o Toničce, co u nás ještě nevyšla) .-) Sice vyšlo více jak 40 knih z prostředí Zeměplochy, ale v sérii úžasná Zeměplocha je knih 35. A Svobodnej národ, Klobouk s oblohou, Zimoděj a Obléknu si půlnoc včetně úžasný Mauric jsou pouhé příběhy ze Zeměplochy (je to většinou i na přebalu) a nejsou součástí série Úžasná Zeměplocha. Pak byste tam mohli počítat i ostatní tituly Zeměplochy jako je Věda na zeměploše (Darwinovy hodinky a Koule), Průvodce po zeměploše či Výtvarné umění Zeměplochy a to nikdo nedělá ani největší fanoušci a vydavatelé… jde o to, že ne vše, co má nálepku Zeměplocha (zmiňuje se o ploše či se na ní odehrává) je součástí úžasné série Úžasné zeměplochy :-) Jinak samozřejmě je to jen akademické pojednání o pojetí série spíše pro fanoušky. Ostatním může být úplně jedno, zda kniha je ze série či není, prostě se líbí, anebo nelíbí.
Welinie
  22. 11. 2015, 12:50
Tonička a její příběhy mán ráda stejně jako celou Zeměplochu, ať je vám 10 nebo 30, Pratchettovo příběhy humorně psané jsou příjemnou četbou k odreagování. I když musím uznat, že je třeba mezi jednoylivými knihami držet odstup, nebo se vám jeho humor začne opakovat a knihy mohou přestat bavit.
Viky27
  22. 4. 2014, 8:35
Naprostá pecka :-) vždycky se u ní nachlámu :-) a to pěkně nahlas, takže moje okolí mě má tak trochu za blázna :-) Je to vážně kousek, co stojí za přečtení :-)
Lukin
  25. 9. 2012, 9:34
Naprosto souhlasím s komentářem hawranek. Tonička mi taky úplně nesedne, ale když na scénu nastoupí ti potetovaní cvoci, tak se většinou směju nahlas:D
estrella18
  12. 11. 2011, 18:46
Mám knížky s Toničkou ráda, ačkoliv první patří k těm maličko slabším. děj je občas takový nemastný neslaný, ale v Klobouku s oblohou už je postava Toničky srdcovou záležitostí, protože se vám dostane do podvědomí hned:)