Zrůda

Poprvé vydáno celosvětově: 2003

Knižní klub - 2012
ISBN: 978-80-242-3460

Knižní klub (2012) 978-80-242-3460 544

Juriko a Kazue, které si na střední škole začaly vydělávat prostitucí, byly v průběhu jednoho roku zavražděny stejně brutálním způsobem. Jejich tragický osud líčí a komentuje Juričina o rok starší sestra: postupně odkrývá souvislosti, jež mezi oběma vraždami vyvstávají, „detektivní“ rovina děje však stále více ustupuje intimní zpovědi vypravěčky – z jejího popisu událostí a snahy dobrat se motivace Juričina a Kazuina jednání a pravdy o jejich smrti začne čím dál zřetelněji probleskovat obraz vypravěččina myšlení a pocitů, jejího vztahu k rodině a společnosti i jejích názorů na prostituci nezletilých, jednoho z nejaktuálnějších a nejpalčivějších problémů moderního Japonska. Obraz bolestný, pokřivený, bizarní… (Založil/a: jatox)

Nacuo Kirino Nacuo Kirino
*07.10.1951

janeicka
  30. 12. 2014, 14:41
Ihned po přečtení knihy Out jsem sáhla i po této další autorčině knize. Zrůda mě chytla od první stránky a musím přiznat, že se mi líbila daleko víc než Out. Především kvůli různým rovinám vyprávění, kdy se střídají různé osoby, stejně jako pro vykreslení japonské společnosti a skvělé psychologii postav. V této knize je dopodrobna vykresleno prostředí střední školy, jednotlivé její vrstvy, kdy opravdu moc nezáleží na tom, jak je kdo inteligentní a dobře se učí, ale spíš na tom, jak kdo vypadá. Do toho je ještě přidán problém prostituce, máme možnost si přečíst osobní zpovědi dvou prostitutek, obviněného vraha a hlavní vypravěčky. Já jsem měla teda na konci knihy jasno, kdo je ta opravdová zrůda, a Juriko to opravdu nebyla...
s-reader
  26. 5. 2012, 22:14
Dokážu si představit, které pasáže ostrá tužka amerického cenzora poškrtala. Ještě že se u nás takové hloupé zásahy nedělají. Je pravda, že se současná japonská literatura snaží čtenáře šokovat, ale v románu Zrůda má každé slovo své místo. Po vyškrtání "choulostivých" scén je velmi težké pro čtenáře pochopit, jak podivně formuje japonská společnost své členy.
Gallienus
  31. 7. 2016, 18:21
Optimistickou četbou tato kniha rozhodně není, ale po přečtení anotace a vzhledem k názvu samotnému jsem čekal něco mnohem horšího. Dlouho jsem se právě kvůli anotaci nemohl odhodlat začít knihu číst, pravdou však je, že příběh je nesmírně čtivý, problémy jsem měl až v závěru při čtení deníku Kazue. Popis života prostitutky byl jednotvárný (samozřejmě je na to různý pohled), bylo to utrpení. Konec knihy mě snad ani moc nepřekvapil, ne že bych byl tak otrlý (což rozhodně nejsem) ale dal se očekávat.

Docela by mě zajímalo, které pasáže cenzor v Americe vyškrtal...
MolkoZuzka
  15. 7. 2012, 17:25
Naprosto perfektní kniha o zrůdné kráse ze které běhá mráz po zádech... Vřele doporučuji všem k přečtení ;)
moonchild
  10. 10. 2013, 15:20
Juriko a Kazue byly zavražděny stejně brutálnim způsobem.Jejich osud v románu líčí a komentuje Juričina sestra.
marcellia
  21. 10. 2013, 15:41
Naprosto super! Nic šokujícího mi na tom nepřišlo,daleko víc šokující mi kolikrát přijdou autobiografické knížky,tohle rozhodně ne.Stejně jako Out,mě i tahle knížka nadchla,a Kirino má za to ode mě 5*!
Orina
  29. 12. 2012, 12:29
Bohužel mám opět pocit, že jsem četla něco jiného než ostatní. Děj mi přišel zbytečně zdlouhavý, co na tom mělo být šokujícího jsem také nepochopila (možná už jsem otupělá třeba po Nikdy o tom nemluv a podobných dílech) a nenarazila jsem na jedinou postavu, která by mi nepila krev. Čekala jsem něco dechberoucího, dějový zvrat nebo prostě cokoliv...ve finále jsem se ani nedozvěděla, kdo doopravdy zabil Kazue Sató (a chápu, že kniha na tomto faktu nestála). Takže ne že bych se vyloženě nudila, ale také žádný zvláštní zážitek, ačkoliv psychologický vývoj postav byl poměrně impozantní....nicméně ne dostatečně. (možná nemít na obalu to žluté kolečko s nápisem, kterak američané knihu proškrtali, nečekala bych od toho tolik)
Topka
  31. 7. 2016, 10:35
Nacuo Kirino si po těchto dvou titulech (Out i Zrůda) vysloužila výsostné postavení v mé knihovničce. Moc se mi líbilo, že jsem na jednu věc mohla pohlédnout z pohledů všech zúčastněných, a to například skrz deníky, výpověď u soudu, nebo díky hlavní vypravěčce. Kniha umí nastolit momenty, při kterých jsem byla opravdu překvapena. Myslím si, že každá postava v knize byla zrůdou, nenašla jsem nikoho, kdo by mi byl sympatický.
Ze začátku jsem autorčiny knihy porovnávala, ale jsou tak rozdílné, že by to byla chyba. Každá z nich má v sobě něco úžasného.
Franny_Glass
  2. 10. 2012, 22:11
Dobrá. Nektere pasaze, pravda, trosku zdlouhave a bez dalsiho vyvoje, ale ve vysledky hodne dobry zazitek. Az mi z te hruzy sel mel po zadech. Takova extremni koncentrace zla mnou clouma jeste ted.
Francesco
  21. 11. 2013, 12:40
Juriko a Kazue ... tyto dvě jména jsem měl po přečtení knihy ještě dlouho v hlavě. Silný, čtivý příběh o japonském smýšlení a o japonské společnosti.
Vercinka.
  17. 11. 2012, 17:45
Naprosto skvělá knížka. Přesně jak říká uživatel s-reader, není naprosto potřeba nic vyškrtávat, zas tak "šokující" nebo nevhodné to nebylo, podle toho, jak se o knize mluví, jsem čekala, že to bude daleko horší, ale rozhodně se to dá číst bez zvedání žaludku. Knihu bych ohodnotila jako jednu z nejlepších, kterou jsem kdy četla. Velmi dobrý vývoj příběhu a popsání charakteristiky postav. Už se těším na knihu Out!
Lucielle
  4. 3. 2013, 20:30
Dle slov "bez cenzury" jsem čekala opravdu něco velmi šokujícího, ale myslím si, že to bylo v normálu. Zajímavý příběh.
Asjadah
  30. 8. 2012, 20:31
Nacuo Kirino, děkuji Vám. Naprosto fantastický čtenářský zážitek. Jedna kniha, která v sobě vlastně spojuje čtyři oddělené příběhy, čtvero subjektivní vidění pravdy a teprve celek nám snad dá smysl. A jaký? Je to podle mého názoru kniha o zrůdnosti v každém z nás. O zrůdné touze člověka dosáhnout vlastního uspokojení, přičemž vrchol blaha, spatřujeme každý v něčem jiném.
LuciMaty
  24. 3. 2016, 11:35
Plně souhlasím s názorem Orina,také jsem vůbec nepochopila knihu. Jsem v polovině již od srpna a čekám jestli mě něco donutí ji dočíst.
veruuk
  29. 6. 2015, 14:57
Po Out jsem čekala něco stejně dobrého, ale ze Zrůdy jsem bohužel zklamaná. Naprostý souhlas s komentářem od Orina.
Vendelína
  25. 4. 2015, 19:33
Velmi čtivá knížka, která mě chytla a nedala pokoj, dokud jsem ji nedočetla. Ačkoli úplně nechápu, co na ní kdo cenzuroval.
Čtení, z nějž místy běhá mráz po zádech, místy se vám kroutí obličej odporem, místy je vám to všechno (celý svět) tak nějak líto a místy zpytujete vlastní svědomí a svou minulost. Autorka totiž velmi dobře konfrontuje vnímání reality svých jednotlivých postav, vykresluje, jak jsou pravda a naše city relativní, jak každý vnímáme svět jinak, v očích ostatních možná i dost pokřiveně.
Autorka je taky hodně nekompromisní, věcná - žádný zbytečný sentiment. Skutečnosti servíruje jednu za druhou, nenechává místo pro soucit. Když už by vás chtěl přepadnout, provede dotyčná postava zase něco odporného..
Nemyslím, že je Zrůda šokující (po hláškách, jak se věnuje prostituci nezletilých, jsem čekala větší bombu), ale určitě je velmi otevřená a poskytuje mnoho námětů k zamyšlení.