Box 21

Poprvé vydáno celosvětově: 2005

Knižní klub - 2012
ISBN: 978-80-242-3501-1

Knižní klub (2012) 978-80-242-3501-1 398

Do stockholmské nemocnice přivezou ztýranou ženu a lékaři zděšeně zjišťují, že byla brutálně zbičována. Jmenuje se Lydia, je z Litvy a stala se obětí obchodu s bílým masem – několik let žila uvězněna v luxusním bytě, dokud si neodpracuje „dluhy“. V téže nemocnici kriminalisté Ewert Grens a Sven Sundkvist pátrají po důkazech k usvědčení nájemného vraha, muže, jehož má Grens už pětadvacet let důvod upřímně nenávidět. Příběhy dvou lidí posedlých touhou po pomstě a trestu se protnou v nečekaném dramatu: s dvojicí těl provrtaných kulkami a nemocniční márnicí plnou rukojmí. Kdo je však viník a kdo oběť? (Založil/a: jatox)

Anders Roslund Anders Roslund
*1961

Börge Hellström Börge Hellström
*25.09.1957

illy
  9. 8. 2013, 7:53
Těžké rozhodování mezi 3 a 4*, nakonec se kloním k vyššímu hodnocení, ale jen taktak. Trošku mi vadil sloh a roztříštěnost děje, nicméně mě to bavilo. Žádná velká bomba to není, jako krimi pro oddech ok.
LeaLea
  4. 6. 2012, 9:00
Síla. Bylo to moje první setkání se severskou krimi, takže nemohu s ničím porovnat, ale z pohledu čtenáře je jen málo co vytknout. Smutné, otevřené, a co je nejhorší, zřejmě dost blízko pravdy. Autoři si libují v dlouhých souvětích, klidně propojí celý odstavec čárkami, a provedou to tak, že se člověk v textu nezamotá. Začátek běží svižně, téma je zajímavé a jeho zvrácenost nenechá čtenáře v klidu. V polovině jsem se trochu zasekla. Děj tak nějak zpomalil, kriminalisté se začali poněkud točit v kolečku, dloubat sami v sobě. Posledních sto padesát stran už ale čtenáře nepustí. Někoho rozuzlení naštvalo (popravdě mě trochu taky). I když chápu - svůj účel to splnilo, s člověkem to pořádně pohne. Závěr knihy jako takový mě na rozdíl od jiných nepřekvapil. Hned, jak se objevila "tepláková souprava", jsem tušila, co najdu na poslední stránce. Nemůžu říct, že by tím pro mě příběh klesl na kvalitě nebo dojmu.
K hodnocení. Kniha si podle mě zaslouží lepší čtyři hvězdičky. Sem tam mi něco nesedlo. Například, kolika způsoby asi může znát prostitutka, která strávila všechen čas ve Švédsku zamčená v bytech, švédského policistu? Doslov autorů mi nakonec nedovolí jednu hvězdičku strhnout. Za sebe Box 21 rozhodně doporučuju. Budete mít o čem přemýšlet.
Kebab Bursa
  5. 6. 2013, 7:35
Sice stále skandinávské detektivky hltám, ale už mě někdy prudí některými klišé - například nebýt pádu komunismu v Pobaltí, snad by ve Skandinávii neměli kriminalitu. Tentokrát mi úplně neseděl jazyk autorů (ano, psali to ve dvou), chyběl mi happy end ... ale to vše je samozřejmě autorská licence.
Francesco
  27. 1. 2014, 10:21
Nikdy jsem k severským detektivkám moc nepřičichl ale do rukou se mi dostala náhodou tato kniha a jen jsem se utvrdil v názoru, že jde o již několikrát obehranou písničku. Přesně jak píše uživatel Kebab Bursa. Pro mne slabý průměr.
jithushka
  24. 2. 2013, 16:23
Po přečtení této knihy jsem chtěla udělat jednu věc - vyhledat někoho, kdo ji též četl a prodiskutovat s ním konec knihy. Příběh je svým způsobem předvídatelný, ale hlavní je, že po skončení zanechá ve čtenáři touhu přemýšlet. Nějak jsem se nedokázala smířit s tím, že taková zrůdnost je smazána jen kvůli zachování dobrého úhlu pohledu na jednu lidskou bytost.. Rozhodně stojí za přečtení!
Ilunka
  26. 10. 2015, 20:15
Začátek mě celkem chytl, zhruba od půlky se začalo opakovat pár věcí, což mě neskutečně vytáčelo, ale byla jsem napnutá, jak to dopadne (i když jsem to tušila..a správně). Ač jsem čekala víc, tak nakonec dám čtyři hvězdičky.
mal
  17. 10. 2012, 10:40
Už jsem četla lepší severské detektivky, ale je to čtivá knížka a čte se rychle. Konec mě trochu zklamal a úplný závěr jsem dokázala předpovědět a to se mi obvykle nestává. Ale pořád se řadí k nadprůměru i proto, že píše o reálných lidech a situacích, tudíž doporučuji.
kamienkova33
  17. 5. 2016, 9:37
Na knihu som sa veeeľmi tešila, radosť ma neopúšťala ani na začiatku, až do stredu bola veľmi dynamická a bavilo ma to. Potom dej stagnoval, akoby sa všetko dôležité stalo na začiatku. Nebola to kniha v podstate zlá, ale... záver akoby spisovatelia odflákli... Neviem, všade sú kladné recenzie. Téma mi veľmi sadla, presne takéto knihy vyhľadávam, ale dávam iba 3 *
Monaw
  27. 9. 2013, 9:09
Už jsem četla lepší severskou krimi, čekala jsem trochu víc, občas mi to přišlo příliš dlouhé,ale stejně jsem nakonec dočetla do konce,úplný konec mě překvapil,i když jsem většinu tušila.Pořád jsem měla o čem přemýšlet.Není to úplně napsané stylem, co ráda čtu, ale i tak dávám čtyři hvězdičky,stojí za to si přečíst.
Iliena
  14. 8. 2012, 12:04
Rozhodně bych tuto knihu nenazvala jako mistrovské krimi. Kniha byla poměrně nudná, nejvíce mi ovšem vadilo přeskakování po odstavcích. Kolikrát ani není ihned poznat u které postavy jste se právě ocitli a kde se děj vlastně nachází. I přes zajímavý námět a "nečekaný" konec nemůžu dát víc než tři hvězdy.