Zhubni

Poprvé vydáno celosvětově: 1984

Beta books - 2012
ISBN: 978-80-7306-493-8

Beta books (2012) 978-80-7306-493-8 240

Billy Haleck má všechno, co si může přát - drahý dům, hezkou rodinu a výnosné zaměstnání v advokátní kanceláři. Má však také silnou nadváhu a jeho doktor ho varuje před infarktem. Ve chvíli nepozornosti za volantem Billy přejede cikánku, jejíž starý otec nad ním vysloví podivnou kletbu: „Zhubni," řekne mu a pohladí ho po tváři. Jedno jediné slovo, ale za šest týdnů je Billy o čtyřicet kilo lehčí a naprosto zoufalý a vyděšený. Vsadí všechno na jednu kartu a dostává se do souboje se silami zla, které způsobují, že dál nedobrovolně hubne... (Založil/a: jatox)

Richard Bachman Richard Bachman

Introvert
  8. 12. 2016, 11:13
Tenhle Kingův příběh se mi líbil. Bylo to čtivé, se spádem (na autora opravdu nezvyklým), držel mě v napětí celou dobu a konec je prostě takový, jaký k hororu patří. Zase jsem jednou šla spát v půl druhé nad ránem jen proto, abych věděla, jak to skončí...
VerenaLord
  30. 1. 2013, 0:10
Román není špatný, ale King umí psát lépe a věrohodněji. Hlavní zápletka je sice zajímavá, ale přes to přese všechno celý příběh působí zbytečně kostrbatě. I závěr svým způsobem zklamal, škoda.
illy
  3. 7. 2012, 8:52
Knihu jsem dostal od manželky k svátku, protože ví že Kinga žeru. A taky že hodne žeru. Nejen Kinga, já rád i Burger Kinga. A tohle měla být inspirace :-). Mno. Když se Billy potácí na hraně šílenství, byl jsem rád že se můžu normálně najíst. Pak mi bylo líto že nemám taky takového prima kamaráda jako Billy. A ten perfektní závěr po chucknorrisiádě.... Musíte si přečíst sami. A pokud nedáte pět hvězd....mám pro vás vzkaz: ZTLOUSTNI!
Venceslao90
  29. 10. 2014, 21:55
Tak tahle kingovka se mi moc líbila. V podstatě nemám co bych vytkl, snad jen ten závěr mi přišel takový trochu "zvláštní". Je fajn, že se King v knize moc zbytečně nevykecával jak bývá jeho zvykem, šel rovnou na věc a držel se jí až do konce. Za průměrnou bachmanovku bych tuto knihu neoznačil.
Kanuska
  2. 9. 2012, 15:51
Průměrná Bachmanovka. Nenadchla neurazila. Možná to bylo tím, že jsem kdysi viděla film, takže jsem při čtení přišla o veškeré napětí, které bych si jinak určitě vychutnávala. Děj mi příšel zbytečně roztahaný. Škoda že v tomhle případě King trochu víc neubrzdil Bachmanovo nadšení ze psaní :)
I tak ovšem doufám, že se časem objeví ještě nějaká další nová "bachmanovka"
Bernadette
  4. 3. 2015, 16:05
Rozjíždělo se to slibně. Kingovská klasika v podobě propracované psychologie postav a zajímavého námětu, ovšem ve zvláštním podání... Na to, jak je knížka krátká je děj hrozně rozvleklý a závěrečné vyprávění průběhu "kletby" zmatečné a nudné. K dočtení jsem se musela vážně přemáhat, protože jediný, kdo byl ke konci ještě něčím zajímavý byl Taduz Lemke, bohužel však trestuhodně nevyužitý... A ten konec... Zklamání
orisi
  17. 1. 2014, 12:44
Jemná Kingovka která se dobře čte . Příběh je krásně "ukecaný"...................................................................
ondrasek
  2. 12. 2013, 20:25
Naprosto strhující kniha, děj mě k ní přikoval a jen nerad jsem ji odkládal. Konec mě nejprve zklamal, ale čím víc o něm přemýšlím, tím víc se mi líbí a i díky němu pro mě kniha získala punc nezapomenutelnosti (nechci to rozvádět, abych něco nevykecal).
Ailees
  18. 1. 2013, 19:03
Typický King, chce se mi říct. Velice zajímavá zápletka – i když jsem se zhruba do poloviny nudila, druhá část měla spád a uplynula skoro až moc rychle. Za zamyšlení rozhodně stojí i Kingovo pojetí otázky viny, trestu a spravedlnosti obecně („Všichni platí, bílý muži z města, i za to, co neudělali. Protože to je to, o co tu doopravdy jde.“). Billy, Heidi, i ostatní obyvatelé Fairview jsou nechutní sobci, kterým nejde o nic jiného, než o udržení zdání normálnosti za každou cenu. Souhlasím s názorem, že jediná sympatická postava je Ginelli :) Závěr byl klasicky Kingovsky překvapivý – ale ne až tak, jak bych čekala. Za vysoký standart kvality dávám 4*.
Ciba
  12. 3. 2015, 11:12
Taková nepříliš výrazná Kingovská rychlokvaška. Tedy promiňte, Bachmanovská. V první polovině knihy se mluví, v druhé polovině (mé favoritce) se koná. Není to zlý, ale nějak mi u toho chyběla ta syrovost a ta pravá lidská zoufalost, jenž najdeme v ostatních Bachmanovkách. Přečíst se to však rozhodně dá, to ne že ne.
Lalaine
  30. 8. 2012, 12:10
Co k tomu říct? Od knihy jsem očekávala mnohem víc. Víc propracovanosti, originálnosti. Billy mi přišel jako naprostý sobec. V mnoha ohledech se sice chtěl vypořádat s kletbou, ale přesto kvůli němu spoustu lidí umřelo. Nakonec kniha přináší myšlenku Kdo za to všechno může? Každý hází vinu na druhého, ale neuvědomí si, že každý z nich měl na tom co do činění. Cikán --> Billy --> cikánka a jeho vlastní žena. Koneckonců Billy taky dosáhne toho, co chce, ale zaplatí za to... a nejen tím, že zhubne.
ronynka
  5. 7. 2015, 17:35
Příjemná oddychovka. Nic desivyho, ale příjemné čtení. Budu se asi opakovat, ale bylo opravdu zajímavé resit otázku viny a spravedlnosti. Nakonec...ja si myslím, ze my bychom neměli soudit vůbec...aneb kdo je bez viny, hod po něm kamenem... :)
JarKun
  23. 2. 2014, 14:11
Když King píše jako Bachman, vždycky to blbě dopadne :)) Zajímavá knížka, zajímavý pohled na Cikány, i když ta slovní hatmatilka mě spíš připomínala řeč Němců po obrně. Závěr hodně tvrdý. Jedna z těch knížek bez ryze kladného hrdiny, takže člověk si říká - komu mám vlastně fandit? A tak fandím Kingovi - ať mu to pořád píše.
leprechaunek
  29. 1. 2013, 18:58
Drsný Richard Bachman, tentokrát i s typickou kingovskou brilancí... výsledkem je zvláštní zápletka, strhující děj a dech beroucí konec. Uf... Aplaus ve stoje. Pro mě osobně jedna z nejlepších Kingových knížek.

PS - jak tak čtu komentáře... dodám toto. Zažila jsem pocit, co to je, když člověku padají kalhoty při vstávání... A zažila jsem, co to je, když se blízcí odvrací a chovají se, jako by člověk zešílel. Ta knížka je... přesná.
thierry
  12. 11. 2012, 21:10
Pomalejší rozjezd, ale od druhé poloviny už jsem se nemohl (a nechtěl) odtrhnout. Se závěrečným rozuzlením jsem taky až na jednu výjimku spokojený - tak sympatická postava jako Ginelli si zasloužila víc rozvést to, jak dopadnul.
Lilienn
  31. 10. 2013, 12:58
Líbila se mi, i když byla trošku netypická. Stála za to :) a ta hlavní myšlenka...zkrátka super - vtáhlo mě to, že jsem na to po dočtení nemohla přestat myslet :)
Mariona
  25. 11. 2014, 10:17
Mě se kniha líbila moc, celou dobu jsem si vlastně přála, ať koláč dá tý svý manželce, hodnotím kladně.
Slarque
  28. 5. 2014, 16:53
Klasická bachmanovka o tlustém právníkovi stiženém cikánskou kletbou by se už kvůli rasové příslušnosti padouchů u nás mohla stát populární. A řekl bych, že by si to i zasloužila. Ostatně Bachman měl v době své smrti (rakovina pseudonymu) rozepsanou nějakou Misery.
veronikaS
  1. 2. 2016, 14:15
Dle mého názoru jedna z průměrných Kingových knih. Slušná zápletka, podle mě šlo z nápadu trochu více vytěžit, ale konec jako vždy předčil skoro celou knihu. Kniha se líbila, ale znovu už ji číst nemusím. Uděluji 3 hvězdičky.
sheylka
  16. 9. 2012, 23:39
Dlouho jsem se rozhodovala, jestli dát 4 nebo 5 hvězdiček, ale nakonec jsem zůstala u těch 4, jelikož jsem od Kinga četla mnohem lepší knihy... Začátek mne moc nebavil, mám ráda, když je vše hezky vysvětleno, tady to byl trošku chaos a ani mne to moc neupoutalo... I když posledních 50-70 stran jsem si užila, proto ty 4 hvězdičky (a ne 3)... Až na ten konec teda, ale zas se mu musí nechat moment překvapení, protože jsem to nečekala...
Jannnaj
  28. 8. 2012, 14:24
Bezvadná kingovka s trochou zvrácenosti a černým humorem v závěru knihy, tolik typické pro Kingovy knihy.
TerezaDou
  30. 1. 2014, 13:31
Tak mě osobně se tato kniha velmi líbila, sice na začátku se pořád opakuje co se stalo, ale pak jak jel hledat ty cikány a děli se tam ty věci tak jsem se nemohla vůbec odtrhnout, přečetla jsem knihu za dva dny a opravdu se mi krásně četla, líbí se mi, že kapitoly jsou krátké a tím se mi kniha četla ještě líp, jen jsem si u toho jak to skončilo málem vytrhala vlasy.. to se fakt mohlo stát jen Billymu ..
Za mě super
irýna
  9. 10. 2012, 18:51
Tato kniha se dobře četla,přečteno za dva dny,poháněla mě zvědavost jak to dopadne,ale závěr mě nenadchl.Znám od Kinga lepší knihy
pshulis
  10. 9. 2012, 16:55
Souhlasím s předchozími komentáři. Zajímavý námět, kniha se dobře rozjíždí, ale pak se to nějak vše rozplyne...Prostě průměr.
tenshi-san
  25. 4. 2015, 11:01
Jsem Kingova fanynka, takže se mi většina jeho knih líbí. Tenhle příběh je trochu kratší, i když to není jeden z jeho nejlepších počinů, rozhodně má co nabídnout a čte se se dobře...
GEorGE_cz
  27. 2. 2014, 13:32
Kniha se mi líbila až do příchodu "Ramba", kdy jsem se musel smát a spíše než o horror se mi kniha začala jevit jako komedie. Obzvláště vtipné jsou scénky, kdy Rambo terorizuje nebohou sebranku cikánů, a ještě vtipnější veledrsná práčnice, která byla jeho protipólem ze strany cikánů.
Konec knihy byl od určité chvíle (cca 2/3 knihy) naprosto jasný.

Moje první Kingovka, a ač jeho zfilmované novely miluji, tak toto bylo pro mě spíše slabší průměr.
Stilben
  18. 5. 2013, 13:51
Zajímavý náhled na otázku viny a trestu. Působivý je archetyp čaroděje v podání starého cikána, který Billyho donutí přijmout fakt, že "Všichni platí i za to, co neudělali." - i když to nejspíš pochopí až v samotném závěru příběhu.
fifinka
  9. 3. 2013, 17:50
Nedávno jsem jí dočetla. Jak už to mám s knížkama od Kinga, začla mě opravdu brát až tak od poloviny.Docela by mě zajímalo, kam na tohle King chodí? Zajímavej nápad
gagatorlady
  3. 7. 2012, 9:46
Kniha, která Kingofila neurazí, ale ani nijak moc nezaujme. Je to taková odpočinková víkendovka s docela předvídatelným koncem. Hezky vtáhne do děje a drží, ale na seznam mých oblíbených se nedostane. Přináší zajímavý pohled na spravedlnost, na vinu a na svět ve všech odstínech šedi, kde neexistuje ani úplně černá, ani úplně bílá.