Karolinská epopeja II.

Karolinská epopeja II.
Originální název: Karolinská epopeja II.
Poprvé vydáno celosvětově: 1896

Zeyerův volný překlad slavných francouzských legend z doby vlády Karla Velikého. Svazek obsahuje dvě epické hrdinské skladby - Píseň o Rolandu, na níž přímo navazuje Píseň o korunování král Lovise. (Založil/a: Sparhawk)

Sparhawk
  30. 8. 2012, 19:24
Na půdě jsem objevil knížku neuměle obalenou v kožených deskách. Nic pro mě, řekl jsem si, když jsem si přečetl datum vydání a vyhrabal v mozku zbytky znalostí z hodin literatury. Ty se nakonec ukázaly naprosto zcestné (paní profesorka by ze mne asi neměla radost), a když jsem se odhodlal po měsíci se do knihy pustit, byl jsem mile překvapen. Do archaického jazyka jsem postupně pronikl, až jsem se doň zamiloval. A ač už nejsem tím malým klukem, který miloval hrdinské příběhy, nebo snad právě proto, jsem se do světa, kde se rytířská chrabrost ukáže jako silnější než bezpáteřnost zrádců, naplno ponořil. Přejížděl jsem po staletími zažloutlých stránkách a přemýšlel, jaký vztah měl ke knize předchozí majitel, možná můj praděd. Ten den by mě z mého doupěte nevyhnal ani Roland s břitkým mečem, ani moje přítelkyně (ta vlastně ano :-)).