Petr, já a atomy
Originální název: Petr, já a atomy
Poprvé vydáno celosvětově: 1955

Státní nakladatelství dětské knihy - 1965

Státní nakladatelství dětské knihy (1965)
Státní nakladatelství dětské knihy (1958)
Státní nakladatelství dětské knihy (1955)

Svěží vítr do znázorňování jaderného štěpení přinesli ilustrátoři dětských knih. Kresba Dobroslava Folla ke knize V. Kovala Petr, já a atomy (1955).
Mezi nejmenšími částečkami hmoty a jejich pečlivě vykreslenou nebo vysoustruženou vizualizací v podobě koule, je čistě arbitrární, symbolický vztah. Radostnou skutečnost, že protony, neutrony, elektrony i celé atomy nebo molekuly může představovat cokoliv, dovedli využít zvlášť ilustrátoři naučných knížek pro děti. Na jedné kresbě Dobroslava Folla v knize Petr, já a atomy (1955) se obřím atomem stává samotná Země, na jejíž orbitě jsou rozmístěny elektrony v podobě salámu, housky nebo sklenice piva. Vždyť přece všechno na světě je složeno z atomů - a všechno je tudíž v podstatě stejné. (Založil/a: milanr)

Richie
  27. 8. 2013, 19:08
Tohle byla moje hodně oblíbená dětstká kniha. Jako kluk jsem si rád četl o fyzikálních jevech, o atomech, elektrárnách i bombách. Později mě (možná i vinou špatných učitelů ve škole) přestala fyzika bavit, ale na tuhle knížku vzpomínám rád. Dnes je věda o mnoho dále, ale pro malé čtenáře jsou Kovalovy popisy základních fyzikálních vlastností a zákonitostí velice přitažlivé, stejně jako Follovy vtipné a přiléhavé ilustrace.