Skutečná přítomnost

Skutečná přítomnost

Podtitul: Středověký obraz mezi ikonou a virtuální realitou

Originální název: Skutečná přítomnost

Argo - 2012
ISBN: 978-80-257-0542

Argo (2012) 978-80-257-0542 406

Středověké umění a kultura jsou nám vzdálené, přesto ale patří k dědictví naší vlastní minulosti. Kniha se odlišuje od dosavadní české produkce zejména v tom, že nevykládá dějinný vývoj umění, ale na konkrétních příkladech osvětluje širší ideové a intelektuální souvislosti vizuální tvorby a funkce obrazu v širokém smyslu. Přistupuje přitom k tématu středověkého umění důsledně z pozice moderní a aktuální umělecké tvorby a používá jazyk současné teorie umění a obrazu. Cílem je zprostředkovat dnešnímu divákovi středověký obraz tak, aby jej mohl vnímat nejen jako historickou památku, ale také jako vlastní umělecký prožitek. Situace středověkého člověka a jeho obrazů v mnohém nečekaně připomíná otázky a problémy dneška – především vztah mezi úlohou tištěného textu na jedné straně a obrazu (vizuálního znaku) na druhé straně v kulturní a společenské komunikaci. Kniha se zabývá pamětí, vztahem mezi obrazem a realitou a médii komunikace. Vedlejším cílem knihy je také uvést do českého prostředí ty způsoby myšlení a argumentace (nejen o výtvarném umění), které v druhé polovině 20. století v západní Evropě zdomácněly, ale u nás se nedostaly za úzké oblasti jednotlivých speciálních vědních disciplin. Téma i zpracování knihy se bezprostředně řadí do kontextu aktuálního euroamerického diskursu tzv. vědy o obraze. (Založil/a: tomdra)