Kámen mudrců Výprava za tajemstvím alchymie

Kámen mudrců Výprava za tajemstvím alchymie Originální název: The Philosopher´s Stone

BB art - 2004
ISBN: 80-7341-246-2

BB art (2004) 80-7341-246-2 454

Alchymie, umění a věda přeměny, je velice starým, leč stále významným oborem. Je tavícím tyglíkem moudrosti, jenž nabízí zásadní poselství i našim dnům. Alchymisté, kteří spájeli vědu se spiritualitou, nebyli jen naivními výstředníky minulých dob, ale mohou se nám stát i proroky časů budoucích. Alchymie, jež je těsně spřízněna s magií a astrologií, je obrovskou světovou záhadou, plnou pečlivě střežených tajemství.
Newton, Jung, císař Rudolf II, Nicolas Flamel, svatý Tomáš Akvinský a Zósimos, ti všichni věnovali značné úsilí hledání kamene mudrců, vrcholné mety alchymie. Onoho kamene, který svou tajemnou magickou mocí dokáže měnit obyčejné kovy ve zlato, rozluštit hádanku existence a odhalit tajemství věčného života. Po letech studií a výzkumů se velšský badatel Peter Marshall vydal na celosvětovou výpravu, za jejíž cíl si vytkl objevení kamene mudrců a odhalení tajemství alchymie přímo v zemích, kde se tradičně pěstovala. Jeho cesty vyústily ve vynikající, doslova detektivní výkon v oblasti historie i vědy a byly rovněž vzrušujícím dobrodružstvím tělesným i duchovním.
Během svých fascinujících cest navštívil Marshall Chrám bílých oblaků v Pekingu, za úsvitu se na veslici plavil po proudu Gangy, meditoval pod stromem bódhi, kde Buddha došel osvícení, vystoupil na Cheopsovu pyramidu, prozkoumal nekropoli pod katedrálou svatého Petra, navštívil Chartres, maurský palác v Alhambře a vstoupil na půdu pražského Hradu. Prozkoumával zřídka navštěvované věže ezoterických idejí i zapomenutá sklepení filosofie a náboženství. Hovořil s mnoha vědci, mudrci a mystiky včetně čínských taoistů, hinduistických jogínů, tibetských buddhistických mnichů, hermetických filosofů a praktikujících alchymistů. Zkoumal rozličná náboženství i jejich praxi, mýty i symboly alchymistů, dávných i moderních. Jako neohrožený badatel se zabýval alchymií jak duchovní, tak i hmotnou.
Během své fascinující výpravy dospěl Marshall k poznání, že alchymie, tu a tam probleskující na povrch, leč většinou nepochopená, tvoří mocný podzemní proud ve společnostech Východu i Západu. Její univerzální a všem odnožím společná témata naznačují možnost, že alchymie je dědictvím po nějaké dávno ztracené civilizaci. Nejen že obrovským dílem přispěla k celosvětovému rozvoji věd a medicíny, ale také hluboce ovlivnila náboženství, filosofii, psychologii, literaturu a výtvarné umění.
Na samém sklonku minulého tisíciletí Marshall odhalil před světem závoj, skrývající tajemství alchymie. Až dosud to nikdy nebylo tak potřebné a naléhavé. Tato tajemství nabízejí hluboký vhled do lidské psychiky i struktury vesmíru. Jsou tak mocná, že mohou vyvolat revoluci v pochopení sebe sama, naší civilizace i celého světa. (Založil/a: jamalka)

#magie