Nezlomný

Podtitul: Příběh z druhé světové války o přežití, nezlomnosti ducha a odpuštění

Originální název: Unbroken
Poprvé vydáno celosvětově: 2010

Jota - 2015
ISBN: 978-80-7462-794-1

Jota (2015) 978-80-7462-794-1 436
Jota (2011) 9788072179213 464

Americký letec Louis Zamperini, hrdina knihy Nezlomený, je příkladem nezdolnosti lidského ducha, člověka, který dokáže překonat sám sebe a zajít až za hranici lidských možností. Románová biografie zahrnuje skutečný kus válečné historie, ale rozhodně nečekejte žádná suchopárná fakta – kniha se čte jako dobrodružný román. Hillenbrandová předkládá fakta nanejvýš poutavým způsobem, podařilo se jí tak napsat nádherný příběh, který upoutá čtenáře napříč širokým spektrem.

Na začátku byl kluk rostoucí pro šibenici. Malý Louis Zamperini, syn italských emigrantů, mohl klidně skončit v polepšovně. Naštěstí našel něco, kam mohl napřít svou energii: běhání. Z rváče a zlodějíčka se stal nadějný běžec, který to roku 1936 dotáhl až na olympiádu v Berlíně. Zdálo se, že Louise čeká hvězdná kariéra vrcholového sportovce, ale jeho plány překazila válka.

Louis narukoval k americkému letectvu a absolvoval mnoho letů jako bombometčík v těžkém bombardéru B-25 bez jediného škrábance, až do osudného květnového dne roku 1943. Při záchranné misi se jejich letoun zřítil do Tichého oceánu a zůstaly po něm jen trosky. Z deseti členů osádky se zachránili jen tři a přes čtyřicet dnů bojovali o přežití v malém člunu uprostřed nekonečné vodní plochy. Jen díky obrovské houževnatosti a schopnosti poradit si ve zdánlivě beznadějných situacích Louis dokázal překonat kruté strádání, hlad a žízeň, věčné útoky žraloků i ostřelování z nepřátelského bombardéru. Netušil, že ještě horší chvíle ho teprve čekají. Když konečně spatřili pevninu, padli do zajetí Japonců.

Dva roky pak prožil v japonských zajateckých táborech, trýzněn hladem, otrockou prací i úchylnými japonskými dozorci. Přežil i zajetí, ale z války se vrátil zraněný na těle i na duchu. Muka válečných vzpomínek a nenávisti byla tak strašlivá, že svůj vztek začal utápět v alkoholu. Přece jen se však dokázal vzchopit a najít cestu k odpuštění a naplnění života. Louis Zamperini zůstal nezlomený a jeho životní příběh je tak mimořádným svědectvím o osobní statečnosti a nezlomnosti lidského ducha.

Kniha na sebe hned po vydání strhla ohromnou pozornost, byla výborně hodnocena, prodalo se přes milion výtisků a v rámci žánru biografie získala mnohá ocenění, například prestižní Los Angeles Times Book Prize za rok 2010. (Založil/a: jolly.devil)

Laura Hillenbrand Laura Hillenbrand
*15.05.1967

Introvert
  1. 10. 2016, 21:45
Jak zde zaznívá, jedná se skutečně o příběh neuvěřitelné vnitřní síly a odhodlání přežít. Kolik sil v sobě člověk ještě může nalézt, ač se zdá, že je na jejich hranici, nebo už daleko za ní...
Kniha velmi dobře popisuje nejen události, které se odehrávaly v zajateckých táborech, naprosto nelidské podmínky ne k životu, ale k živoření a přežívání, ale zabývá se i stavy, kterými si bývalí zajatci museli procházet každým dnem. Vzpomínky, neadekvátní reakce v naprosto běžné a ,,neškodné" situaci, kterou vyvolal obyčejný kopeček rýže, noční děsy...
Výborná kniha, kterou velmi doporučuji.
lukyn
  10. 5. 2015, 13:16
Strhující!!! Opravdoví muži s neuvěřitelným příběhem, velké odvaze, odhodlání, přežití a odpuštění. 100% doporučuji přečíst. (co nedoporučuji je vidět film)
Kosac
  1. 11. 2016, 11:16
Příběh bezpochyby fascinující. Takové příběhy k válkám, do kterých lidé vždy znovu zabřednou, patří a podobných příběhů se ve válkách odehrálo bezpočet. Atraktivnost tohoto příběhu spočívá v tom, že ho prožil Louis Zamperini. Styl psaní mi ovšem moc nevyhovoval, příliš rozvleklý a místy zbytečně popisný. Proto jen 3 hvězdičky.
twiGGy88
  29. 9. 2013, 14:15
Kniha mě nadchla. Oceňuji práci autorky, která se neomezila pouze na vyprávění hlavního hrdiny Louise Zamperiniho a jde vidět kolik času a úsilí ji napsání knihy stálo. Těším se na filmové zpracování.
Plechacek
  21. 2. 2015, 20:05
Neskutečná kniha a hlavně neuvěřitelný životní příběh který vás doslova dostane a zanechá jistou stopu. Vřele doporučuji.
chessbeer
  20. 10. 2012, 22:35
Vyborna kniha o utrpeni na mori, v zajeti, ale take o odhodlani prezit za kazdou cenu.
Skvele sepsane zazitky americkeho vojaka.
jolly.devil
  22. 4. 2012, 13:15
Moc krásná kniha, mohu jen doporučit.