Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Živý Buddha, živý Kristus

70%
4 2
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Živý Buddha, živý Kristus

Podtitul: Living Buddha, Living ChristPoprvé vydáno celosvětově: 1995

Nejnovější vydání:
PRAGMA - 1996
ISBN: 8072050532
Počet stránek: 224
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 2x v přečtených
v knihovně 2x v knihovně
k přečtení 2x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
PRAGMA (1996) 8072050532 224

Buddha a Kristus, dvě z nejvýznamnějších postav v dějinách lidstva... Každý z nich po sobě zanechal, v podobě učení a praktik, bohaté dědictví, které formovalo životy milionů lidí po dvě tisíciletí. Kdyby se byli dnes potkali na cestě, jak by asi smýšleli o způsobu duchovního zření a praktického učení toho druhého? Thich Nhat Hanh (vietnamský mnich, učenec a mírový aktivista, jeden z nejoblíbenějších buddhistických učitelů na Západě, ale také básník, zenový mistr a a autor 25 knih) se po desetiletí podílí na dialogu mezi těmito dvěma největšími živými duchovními tradicemi, a v křesťanství objevuje krásu, kterou může ocenit jen člověk stojící vně této tradice. V čisté, meditativní próze odkrývá styčné body soucítění a lásky, v nichž se tyto tradice setkávají, a oživuje pro nás jejich poselství. "Když se dívám na vyobrazení Buddhy a Ježíše na oltáři v mé svatyni," říká, "vnímám je oba jako své duchovní předky."

Překlad: Zuzana Hulvová (Založil/a: Sedmikráska)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

mab175
60% 60% 60% 60% 60%
  22. 1. 2016, 15:26
Autor srovnává buddhismus a křesťanství a nachází mnoho podobností a ukazuje, že tato náboženství se zas tak moc neodlišují. Mimo jiné říká, že dobrý křesťan je dobrý buddhista a obráceně. Bohužel si myslím, že v tomto se zásadně mýlí. Buddhista, který nevěří v Krista, není křesťan, i kdyby dodržoval přikázání stejně striktně jako Ježíš sám.

I v knize je citován výrok Jana Pavela II, který říká něco v tom smyslu, že spasení lze dosáhnout pouze skrze Ježíše. Hanh to komentuje tak, že takovýto výrok vylučuje dialog a podporuje náboženskou netoleranci.

Takže kniha je to sice zajímavá a člověk se dozví něco o buddhismu, ale informace o křesťanství bych považoval spíš za zbožné přání, jak by se mu líbilo, kdyby bylo křesťanství interpretováno.