Originální název: Exercices de style

Volvox Globator - 2012
ISBN: 978-80-7207-853-0

Volvox Globator (2012) 978-80-7207-853-0 240 bilingvní vydání
Volvox Globator (1994) 80-85769-21-2 120

Banální historka (Polední špička na lince S. Mladík zhruba šestadvacetiletý, měkký klobouk, místo stuhy ozdobný prýmek, nezvykle dlouhý krk. Všeobecná tlačenice na zastávkách. Zmíněný mladík se rozčiluje na svého souseda. Vyčítá mu, že do něj neustále vráží. Plačtivý tón, snaha o důraznost. Nato zahlédne volné místo a vrhne se k němu. O dvě hodiny později se prochází s přítelem po Římském nádvoří před nádražím Saint-Lazare. Přítel říká: „Měl by sis nechat semhle přišít knoflík.“ Ukazuje kam (na výstřih) a vysvětluje proč.) napsaná 99 různými způsoby. (Založil/a: cahia)

prkali
  30. 5. 2016, 18:28
Škoda, že vydání, které čtu, je to od Jazzové sekce, psané na stroji, a právě cvičení "KOMPOZICE" je i špatně čitelné, takže nevím, co následuje po úvodních slovech "Stálplošněl jsem ve slinkovém ..." před dalšími, již čitelnými slovy "spoluvytvářel byrokratoúřední..".
"Vy mne záměroschválně šlaponožíte." a "Jest ti namístě a nutnozáhodné vystřihůžit svrchogot." ... ovšem když jsem tuto poslední větu opisovala, měla jsem asi nejprve posunutou pravou ruku na klávesnici a vyšlo mi toto: Jwar ri nMÍAR+ nurnozáhosné c\arčihůřir a ...
Je to prostě radost a to ne jednoduchá obyčejná, ale radost - množilka.
borghi
  6. 8. 2010, 11:09
Teda tohle sehnat, to byla dřina. Ale když jsem knihu konečně získal a přečetl, byl jsem spokojený. Je to ukázka dokonalé spisovatelské ekvilibristiky. U psaní se Queneau musel neskutečně bavit a to je znát. A velká pochvala i pro překladatele, který má na povedeném českém vydání nemalý podíl.