Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Zpěvník

80%
4 4
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Zpěvník Originální název: Canzoniere

Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 1x v oblíbených
v přečtených 7x v přečtených
v knihovně 3x v knihovně
k přečtení 2x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
(Založil/a: monikac)

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Peetuliska
60% 60% 60% 60% 60%
  30. 9. 2014, 21:00
Tento soubor obsahuje básně politické s kontextem na tehdejší dobu a básně věnované své velké lásce Lauře. Ne nadarmo se Petrarcovi přezdívá básník lásky. Jeho popisy krásy Lauřiných vlasů a očí a celkového citu k ní, ač věděl, že jeho nemůže být, byly nádherné. Některé souvislosti mi unikly, proto jsem byla mile překvapena, když na konci knihy, bylo každé básni věnováno pár řádek a vysvětlení. Verše se četly lehce a byly příjemným zpestřením večerních dnů,
Myrddin33
80% 80% 80% 80% 80%
  31. 8. 2014, 19:22
Je velmi obtížné hodnotit velikého básníka, jakým byl Petrarca. Jakožto velikán básnictví lidstva se těžko hodnotí kriticky, natož je-li čten v překladu.
Ve svém hodnocení se omezím spíše na komentář k veršům věnovaným Lauře, jelikož nemám nejlepší orientaci v historických kontextech Petrarcovi doby.
Nesmírně poutavou hodnotou, kterou já osobně shledávám v jeho verších, je hloubka a čistota lásky, kterou jim Petrarca vkládá a kterou k Lauře chová. Je vlastně povznesen nad osobní bytí, jelikož ví, že Laura patří jinému muži a přesto je ta láska v něm tak obrovská, že jeho verše jakoby byly tančícím listím v lesním potůčku. A jak obrovský zármutek ze smrti Laury na čtenáře veršů přenáší, je opět fascinující. Podtrhuje hloubku citu a rozprostírá do okolí zármutek, který dokáže vyvolat jen tak hluboký cit, jež pochází z nejhlubší části srdce.
Vlastně nevím, proč mé hodnocení není plné. Je to asi tím, že jsem mu ve všech směrech nedokázal porozumět a místy mi působil rozpačité myšlení. Možná čas mi dovolí lépe porozumět a příště budu na jeho verše nahlížet jinak. Kdoví...