Věčná Ambra 2

Věčná Ambra 2

Podtitul: Volné pokračování

Originální název: Forever Amber 2

Ambra cestuje na starší lodi do Ameriky, ale za bouře je to zanese moc na jih až ke Kapverdským ostrovům, tam je přepadnou piráti, skoro všechny muže zabijou. S jejich velitelem Juanem se dá Ambra později dohromady na ostrově Spasitel, kde mají osadu. Tam žijí delší dobu, až Juan s piráty vyjede na lup. Ukradnou francouzskou loď, úplně novou, u Kanárských ostrovů. Juan Ambru miluje, ale vidí jejich budoucnost jako nesmysl. Rozejdou se, pošle ji se zajatým francouzským ministrem do Francie. Tak se dostane k Ludvíkovi XIV. a stane se jeho milenkou. Je přijata ke dvoru ve Versailles. Od ministra de Leonne má za úkol postrčit krále k válce s Holanďany ve spojenectví s Anglií. Ale pak začne ministrovi křížit plány a on ji pošle do Anglie i s dětma a služebnictvem. Ludvíkovi řekne, že se tak rozhodla sama. V Anglii hledá útočiště u Almsburyho (přítele Bruce, jejího bývalého milence - z prvního dílu od Kathleen Winsorové), jemuž záhy umře manželka. U dvora je zatím nepřijata pro intrikaření, ale je jí dovoleno obývat svůj Ravenspurský palác. Kvůli povolání do války přijede Bruce, okamžitě je u ní a vše je zpět, odpustil jí. Bruce je ale zabit při souboji, který na něj nastražil vévoda z Buckinghamu, aby ublížil Ambře, která ho předtím dostala na čas do vězení do Toweru. Ambra si pak z velkého přátelství vezme Almsburyho. Ale jen Almsbury na čas odjede, objeví se Juan a Ambra ho neodmítne. (Založil/a: Levák)

Joan Seymour Joan Seymour

Mariana.
  24. 8. 2012, 1:21
Kniha se v mnohých dialozích snaží vyrovnat Winsorové, a semo tamo se jí to i podaří, ale obecně to spíš pokulhává, silný příběh je nenávratně pryč. Časem po tom nezbude NIC. Dle svého starého komentáře mě to místy bavilo. Body ztratila na tom, že oněch ostrých "šlechtických" (aby se čtenářovi četlo lépe) přestřelek je tam méně. Ambra už nedává nikomu houbovou polévku a není toliko ona "zábavná mrška", ale mnohdy je prezentována pošetileji, než by jí podle mého přisoudila Winsor. První kniha je ale pro mě mnohonásobně lepší, snad protože mě v mých 10-12 letech okouzlila, ať si o slaďácích intelektuálové "per se" povídají co chtějí.

Navíc (POZOR DÁLE PROZRAZUJE ZÁPLETKU)

.....spisovatelka zabila Bruce a to se jí prostě nedá odpustit. Jak jí to SAKRA napadlo?! :/ Navíc nenahraditelného Bruce nahradila psíkovským Juanem, který se opět řadí do řady nezajímavých "fanoušků" vévodkyně, baronky, hraběnky (vše v jedné osobě) Ambry.

---------------------

Čili pro shrnutí- Seymour navázala "obstojně", hodnotíce známkou (2-)3. Nečetlo se to úplně špatně na odpočinek, ale člověk často myslí, o kolik raději by chtěl momentálně číst on původní Ambru a nevědět, jak to bude celé dál jako kdysi tehdy dávno, když Winsorovou četl poprvé (tedy spíše četla)...Ale kdo by chtěl Ambru číst, tak JEDNOZNAČNĚ začít u prvního dílu Winsor, a to nejen protože tento na něj navazuje v ději. Winsor Ambru stvořila a na jejím díle je to vidět. S. už sklouzává k lehce predikovatelným zápletkám, které mě speciálně se Španělem moc nebavily a vztekaly :).