Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Roztančená léta

93%
5 6
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Roztančená léta Originální název: The Morland Dynasty 33: The Dancing Years
Poprvé vydáno celosvětově: 2010

Nejnovější vydání:
Knižní klub - 2012
ISBN: 978-80-242-3343-7
Počet stránek: 432
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 8x v přečtených
v knihovně 2x v knihovně
k přečtení 3x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Knižní klub (2012) 978-80-242-3343-7 432

Skončila první světová válka a rodina Morlandů se chce radovat a konečně zase žít. Jenže zapomenout na hrůzy války není tak snadné, jak si muži v zákopech a ženy v pomocných sborech nebo čekající doma na návrat manželů či snoubenců mysleli... Přichází krize, obavy před budoucností. A někdo má víc štěstí, jiný méně. Nejtíživěji se následky války podepisují na Jackovi, který nemůže sehnat práci u letectva. A na Morlandu snad jen Teddy zachovávat dojem, že všechno jde dál jako dřív. I on nakonec potkal znovu lásku... (Založil/a: Fabienne)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Fabienne
100% 100% 100% 100% 100%
  29. 7. 2012, 9:19
V únoru 1920 už byla většina ozbrojených sborů demobilizována, ačkoliv tu stále ještě bylo čtvrt milionu mužů v uniformě. Cena války už byla spočítána a začala kolovat čísla: své životy položilo třičtvrtě milionu mužů. Pro národ, který dříve vedl války s malými, profesionálními armádami, kde se desetitisícové ztráty počítaly za těžké, to byl děsivý počet padlých. Jako podíl na pětačtyřicetimilionové populaci to nebylo nijak nepřekonatelné; že to působilo daleko hůř, zavinily dva faktory. Za prvé systém "Kamarádů", kde se skupiny mužů podporovaly v tom, aby nastoupily a sloužily společně, ztráty soustředil, namísto aby je rovnoměrně rozprostřel. V některých místech mladí muži úplně zmizeli z ulic; zahynula celá fotbalová mužstva, kriketové týmy, družstva šipkařů; v cyklistických klubech a kostelních sborech zbylo jen ženské členstvo.Bylo přirozené, jestliže tyto zdrcené komunity dovozovaly, že jejich ztráty jsou všude stejné. Místní noviny psaly o "ztracené generaci" a tato myšlenka se šířila.
*
*
"Nevěřím v nový řád světa," řekl, jako by to byla odpověď. "Myslím, že jsme, co jsme, my lidští tvorové - chybující, špatní, dobří, plní naděje, předem odsouzení, veselí, moudří, smutní, destruktivní géniové. Válka nám ukázala, čeho všeho jsme schopni, od hrdinství až po krutost. Nevěřím na nebe, protože v pekle už jsem byl a je to veskrze lidské dílo."
-----------------------------------

Třebaže se jedná již o 33. díl, nemohu říct, ža by autorce docházely nápady. První světovou válku rozprostřela do pěti svazků (díly 28. - 32.), což v konečném výsledku celkem 2167 stránek. Opravdu úctyhodné - přitom čtivé a zajímavé. Je velice příjemné být takto nenásilně a jakoby mimochodem poučen o historii a současně prožívat osudy rodiny Morlandů.