Kámen mudrců

Alois Hynek - 1999
ISBN: 80-86202-56-9

Alois Hynek (1999) 80-86202-56-9 342
Odeon (1975)

Historický román z prostředí Flander v letech 1510 až 1569, tj. v době, kdy zde začíná protireformace. Na životním příběhu smyšlené, typicky renesanční postavy lékaře, alchymisty a filosofa Zenona z Brugg líčí převratný životčlověka bojujícího za racionální myšlení. Kniha byla poctěna r. 1968 Goncourtovou cenou. (Založil/a: vladislaus)

Marguerite Yourcenar Marguerite Yourcenar
*08.06.1903 - †17.11.1987

Sedmikráska
  17. 10. 2015, 22:36
Obsahuje spoiler spoiler Žena, která tuto knihu napsala, musela být hluboce nešťastná, jinak si to totiž nedovedu vysvětlit. Postavy v knize včetně té hlavní jsou představovány pouze letem světem a jakoby zpovzdálí. Každá postava, kterou se autorka začne zaobírat trochu blížeji, vzápětí umírá - a se stejnou železnou pravidelností, s jakou byl popsán pouze stručně a zkratkovitě její život, se naopak o to více dozvídáme a způsobu a okolnostech jejího úmrtí. Kniha je tak smrtelně vážná, že se v ní nenajde jediný vtip - snad s vyjímkou toho, kdy mrtvou Johannu našli až při úklidu, dřív si její smrti nikdo nevšimnul. Dá-li se to považovat za vtip. Na stránkách knihy umírají postupně desítky či stovky lidí a, aby toho nebylo málo, na posledních stránkách knihy se odehrává sebevražda hlavního hrdiny - potažmo odsouzeného k trestu smrti.
Jeví se mi to tak, že k tomto díle, které prý dobová kritika označila za mistrovské (ale věřte nakladatelům), vykrystalizovala odvrácená strana svobody, toho eldoráda ztracených duší ..