Originální název: Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Jota - 2016
ISBN: 978-80-7462-985-3

Jota (2016) 978-80-7462-985-3 360
Jota (2012) 978-80-7462-019-5 358

To vše čeká na odhalení v knize Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti, nezapomenutelném románu, kde děj a děsivé fotografie přináší jedinečný čtenářský zážitek. Náš příběh začíná strašnou rodinnou tragédií, která přivede šestnáctiletého Jacoba k cestě na vzdálený ostrov u břehů Walesu, kde objevuje rozpadající se trosky sirotčince slečny Peregrinové pro podivné děti. Když Jacob bloumá jeho opuštěnými ložnicemi a chodbami, ukazuje se postupně, že děti slečny Peregrinové byly víc než podivné. Byly možná nebezpečné. Možná byly na opuštěném ostrově drženy v jakési karanténě z velmi dobrých důvodů. A nějak – i když to zní jako něco nemožného – jsou možná stále naživu.

Fantasy doprovázená strašidelnými starými dobovými fotografiemi, při které běží mráz po zádech. Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti zaujme dospělé, teenagery a všechny, kdo mají rádi temná dobrodružství.

Kniha, která vzbudila ještě před vydáním ohromný rozruch. V ohnivé aukci na filmová práva zvítězil 20th Century Fox. A teď krouží kolem excelentní Tim Burton, který by se měl ujmout natáčení. (Založil/a: Lucianecek)

Ransom Riggs Ransom Riggs
*03.02.1979

vladislaus
  11. 7. 2013, 16:48
Knihu jsem začal číst s nadšením, co se z příběhu vyklube, ale rozluštění mne totálně zklamalo, když jsem narazil na X-many a další komiksové postavičky. Blábol.
Magyana
  18. 8. 2016, 19:51
Do této série se mi dlouhou dobu nějak nechtělo. Nakonec jsem se do ní přece jen pustila, a to ze dvou důvodů.

1. Série už je dopsaná (hurá, konečně nebudu čekat a čekat a čekat, než se autor vymáčkne s dalším dílem)
2. Viděla jsem trailer na film a slečnu Peregrinovou hraje moje oblíbená herečka Eva Green (při čtení jsem ji úplně viděla před sebou)

Líbí se mi nápad zakomponovat do příběhu staré fotografie, moc povedené.
(Představuji si autora, jak bloumá po bleším trhu nebo garážovém výprodeji a narazí na bednu starých fotek. Když se jimi líně prohrabuje, náhodou uvidí fotku podivného dítěte a najednou se zrodí nápad na knihu.)

Příběh samotný je zajímavý, trochu tajemný, místy docela napínavý. Není to dechberoucí trhák, ale nenudil.
Jsem zvědavá na pokračování.
Ghoulman
  12. 11. 2016, 9:12
Docela slušná jednohubka, jež spíše než originálním příběhem zaujme svoji nápaditou vizuální stránkou a extrémní čtivostí. Jinak co se autorovi fantazie týče, tak to není žádná sláva – upřímně řečeno ta kniha připomíná pouhou kompilaci x-menů a Zloděje duší od Clive Barkera. Ačkoliv knižní pokračování mne nelákají, na Burtonův film jsem docela zvědavý.
janeicka
  3. 2. 2014, 11:55
Ohledně této knihy jsem neměla nějaká přehnaná očekávání, což se mi vyplatilo. Ze začátku mi přišel příběh nesmírně zajímavý a kdyby zůstalo jen u toho, jak vnuk hledá sirotčinec, kde jeho děda trávil druhou světovou válku, když jako Žid utekl z Polska před nacisty, byla by to moc zajímavá knížka. Bohužel se ale příběh přelil do něčeho úplně jiného, těžko uvěřitelného i na žánr fantasy, proto průměrné 3*
alča87
  19. 6. 2014, 16:59
Přestože jsem od knihy očekávala něco jiného, více temného, až strašidelného, prožila jsem pěkný příběh. Knihu bych určitě označila jako pro mládež. Sice se autor pokus o něco "dospělého" použitím několika složitějších slov, což si mohl odpustit, ale pořád mi příběh připadal jako od dětí dětem. U knihy jsme si prostě odpočinula, dobře se mi četla a beru jí jako realizaci zajímavého nápadu - co udělat s nalezenými fotkami, které nejsou zrovna "klasické rodinné momentky".
Fabienne
  27. 3. 2013, 17:43
Otočil jsem se a uviděl otce, jak se opírá o futro dveří, oči kalné, vlasy rozcuchané, na sobě košili od bláta a džínsy.
"Ahoj tati."
"Položím ti jednoduchou, přímou otázku," řekl, "a žádám od tebe jednoduchou, přímou odpověď. Kde jsi byl dnes v noci?" Viděl jsem, jak se snaží ze všech sil zachovat klid.
Rozhodl jsem se, že už dál nebudu lhát. "Je mi fajn, tati. Byl jsem se svými přáteli.
Jako bych odjistil granát.
"TVÍ PŘÁTELÉ JSOU IMAGINÁRNÍ !" zařval.
Přistoupil ke mně, tvář mu zrudla. "Kéž bychom tvoje matka a já nikdy neposlechli toho pomateného cvokaře a nenechali se přemluvit a nevzali tě sem, protože tohle je neskutečná katastrofa! To je naposledy, co jsi mi lhal! Teď běž do svého pokoje a sbal si věci. Jedeme příštím trajektem!"
"Tati?"
"A až se vrátíme, nevytáhneš paty z domu, dokud ti nenajdeme nějakého psychiatra, který není naprostý dement!"
"Tati!"
Chvíli jsem přemýšlel, jestli mu budu muset utéct. Představoval jsem si, jak mě otec drží na zemi, volá o pomoc a nakládá mě na trajekt ve svěrací kazajce.
"Já s tebou nepojedu," řekl jsem.
Přimhouřil oči a naklonil hlavu na stranu, jako by mi dost dobře nerozuměl. Chystal jsem se mu to znovu zopakovat, když v tom se ozvalo klepání na dveře.
"Zmizte!" zakřičel otec.
Klepání se ozvalo znovu, tentokrát silněji. Hnal se ke dveřím a otevřel je, a tam, na konci schodiště, stála Emma a nad hlavou jí tancoval drobný balonek s modrými plamínky. Doprovázela ji Oliva.
Dobrý", řekla Oliva, "přišli jsme za Jacobem."
Otec na ně zíral, naprosto vyvedený z konceptu. "Co to je..."
Dívky kolem něho proklouzly do pokoje.
"Co tady děláte?" sykl jsem na ně.
"Chtěly jsme se jenom představit," odpověděla Emma a usmála se na otce.
"Poslední dobou jsme vašeho syna poznaly opravdu dobře, a tak jsme si myslely, že bude správné, když ho navštívíme jako kamarádi."
"Oukej," řekl otec a oči mu přeskakovaly z jedné na druhou.
"Je to opravdu skvělý kluk," řekla Oliva. "Tak statečný!"
"A hezký!" dodal Emma a mrkla na mě. Začala si s ohněm pohazovat z ruka do ruky, jako by to byl nějaká hračka. Otec na to hypnotizovaně zíral.
"A-ano," koktal. "To opravdu je."
"Nevadí vám, když se zuju?" zeptala se Oliva, a aniž by čekala na odpověď, sundala si boty a okamžitě vzlétla ke stropu. "Díky. Takhle je to mnohem pohodlnější."
"To jsou moji přátelé, tati. Ti, o kterých jsem ti vyprávěl. Tohle je Emma, a tam u stropu, to je Oliva."
----------------------------------

Na tuhle knihu jsem byla hodně zvědavá a teď přemýšlím, jak ji ohodnotit. Nápad použít staré fotografie je unikátní, ale to je na tom asi to nejlepší. Samotný příběh už tak originální není, občas mi připadlo, jakoby autor nevěděl, kam a jak přesně příběh směrovat a co si v něm má čtenář objevit. Kladně hodnotím úspornost v užívaní "cizích" výrazů (coerlfolc, snydrigast, ymbryna), kde si vystačil se staroangličtinou a uvedenými třemi slovy. Použití výrazů netvor a stvůra už tak šťastné není - jsou téměř totožné. Dost možná je to ale záležitost překladu, protože v originále se jedná o slova hollow (nebo hollowgast) a wight. Ale navzdory výše řečenému se příběh četl dobře, jen pro mě byl dost jednoduchý. Kdyby mi bylo 10 let, asi bych byla nadšená :-)
Lecter
  10. 4. 2016, 21:38
S tím,že je kniha o něčem jiném,než jsem původně nadšeně myslela,jsem se už smířila dávno díky komentářům.Přesto jsem se do ní pustila,asi taky hlavně kvůli připravovanému filmu.Podivné děti mě natolik pohltily,zvlášť v první polovině,že jsem se od knihy nemohla odtrhnout.Pravda,příběh se vyvíjí ve fantasy pro mladší,ale pořád je to zajímavé,otevřený konec láká zjistit,jak to s nimi dopadne.Nepřečetla jsem moc takových knížek,ale žádný thriller mě tak nevyděsil,jako tato ponurá atmosféra,strašidelná místa a černobílé fotografie,které mě děsí ve snu a stále na ně musím myslet.Asi jsem omládla stejně s dětmi a zřejmě se tomu budu brzy smát,nicméně jsem knihu vytáhla z knihovny a prozatím uložila do skříně.Říkám vám podivné,opravdu podivné.
Antonín
  17. 8. 2012, 21:36
Kniha mě velmi zaujala na první pohled. Moc se mi líbilo její provedení, příjde mi jako "staronová" kniha. Přesně tuto dějovou tematiku se snažím vyhledávat, je vní něco nového i něco starého. Příjde mi velmi originální nápad posbírat staré fotografie a k nim vymyslet tak fascinující příběh jako jsou podivuhodné děti. Pár fotografií s několika lidmi, kteří se nejspíš v životě nikdy nesetkali a přesto vytváří dojem, že jsou to všichni přátelé z jednoho rodinného alba. Samotný děj je poutavý a napínavý. Knihu jsem přečetl takřka jedním dechem. Je to jedna z těch, do které se začtete a neopustíte ji dřív než ji dočtete. A nakonec Vám je ještě líto že už skončila. Moc se mi líbila a opravdu doporučuji k přečtení.
Rutsuka
  12. 10. 2016, 20:16
Nejsem žádný velký fanda fantasy a tak jsem se do Sirotčince nijak nehrnula, ačkoliv jsem ho měla ve čtečce už několik let. Nakonec jsem se do toho pustila a času u toho stráveného nelituji. Žádný velký trhák, ale slušná oddychová pohádka plná zajímavých postav. Rozhodovala jsem se mezi 3 a 4 hvězdami, nakonec dávám 4 za použití skutečných fotografií :)
achilles
  28. 9. 2016, 20:09
Bylo to dobré, možná lepší než dobré. Taková pohádka pro dospělé, scifi,ale každopádně poutavé a ačkoliv místy hluché, těsil jsem se, jaká bude pointa. No, celý příběh je zřejmě pointa. Nevím ale, zdali půjdu do pokračování.
Reetri
  24. 9. 2012, 7:50
Obdivuji autorovu fantazii a pokud je to jeho první román, pak si odstartoval docela slušnou kariéru :). Obdivuji jeho talent, kterým čtenáře přiměje oblíbit si všechny ty hrůzostrašné děti. Už se moc těším na filmové zpracování Tima Burtona. Souhlasím s MargarethMatthews, která to vystihla přesně. (Já bych těžko našla tak výstižná slova, Kopretino! :) To co podbarvovalo dokonalou atmosféru byla podzimní, studená a deštivá atmosféra.
Tereeeza
  27. 4. 2015, 18:08
Jsem překvapená, na knížku jsem slyšela poměrně rozporuplné ohlasy, takže jsem ji původně ani číst nechtěla, ale jelikož se zdá už jisté, že se filmování ujme Tim Burton a já jsem prostě fanatická, co se Tima týká, potřebovala jsem si předlohu přečíst :)
Po přečtení poslední stránky ještě všechno zpracovávám, ale vím, že se mi to četlo moc dobře, příběh plynul, doplnění o fotografie bylo zase něco nového a mně se to ve výsledku moc líbilo. Samozřejmě někdy bylo něco trochu přitažené za vlasy nebo to na mě už tolik nepůsobilo, jako kdyby mi bylo třeba o pár let méně, ale hodnotím to jako velmi příjemný příběh s řadou tajemství a záhad. Podivné děti mi přirostly k srdci a já jsem zvědavá, jak jejich dobrodružství bude pokračovat :) Konec pro mě byl poměrně emotivní, uvidím, jak tohle nakonec dopadne :)
teola
  11. 5. 2015, 17:14
Tahle kniha má jediný problém - klame tělem. Myslím, že podle obalu a anotace velká část čtenářů čekala něco jiného - alespoň já jsem měla ohledně děje jinou představu. Ale zklamaná rozhodně nejsem - kniha se mi líbila. Jen těm dospělým bych ji raději nedoporučovala :-)
Bloodym
  13. 5. 2016, 20:50
Než jsem se do knihy pustila, moc jsem toho o ní nevěděla, ačkoliv mi dlouhou dobu ležela na stole. Věděla jsem, že tam je nějaké nadpřirozeno. Povedená, malinko pochmurná obálka i fotky v knize měly něco do sebe. Když k tomu připočtu osobu, co mi ji půjčila, a její oblíbený žánr, těšila jsem se na strašidelný příběh, ze kterého mě bude mrazit. Začátek knihy byl slibný... A pak se to změnilo na slabý odvar X-Menů! Mluvme o zklamání. Jakmile se hrdina seznámil se slečnou Peregrinovou a dětmi, začal se příběh strašně vléct. O zápletce celkově je škoda mluvit. Možná kdyby moje očekávání byla jiná, kdybych tušila, kam bude příběh mířit, dívala bych se teď na knihu jinak. Pocit zklamání by asi nebyl tak velký, protože tak špatná ta kniha zase nebyla...
LeaLea
  3. 5. 2014, 16:04
Nesmíte od toho čekat paranormální thriller, pak je šance, že se začtete. Riggs napsal pohádku s několika strašidelnými prvky, která jen tak někoho nevyděsí. Jako oddechové čtení se mi líbila, znovu ji číst ale nutně nemusím.
Venceslao90
  30. 9. 2012, 16:15
Nejvíce mě na tom zamrzel asi ten nemastný neslaný otevřený konec. Téměř určitě můžeme počítat s dalším pokračováním. Každopádně autorova představivost a fantazie je skvělá a už se těším na Burtonův film na motivy této knihy. Jeho tvůrčí styl se k této knize tematicky velmi hodí. Nápad s využitím zastaralých fotografií též hodnotím kladně - zajímavé a neotřelé. :) Přiznám se ale, že jsem byl nakonec rád, že jsem si knihu nekoupil, ale jen půjčil v knihovně. Znova bych se k ní už nevracel.
Jadelaine
  3. 2. 2015, 20:26
Kniha celkem průměrná, nápad není špatný, ale připadá mi tak nějak nedotažený. Co se mi však na knize líbilo, byly fotografie. U některých si člověk musel opravdu klást spousty otázek. Druhý díl si ale asi přečtu.
Archangel_P
  23. 9. 2016, 23:25
Musím říct, že od knihy jsem dle obecného hodnocení čekal míň. Velmi příjemně mě překvapila.
Krásné a originální téma, do detailů rozpracovaný příběh obohacený o - někdy možná trochu děsivé - obrázky, které perfektně doplňovaly příběh a posilovaly (nebo možná maličko omezovaly?) čtenářovu představivost.
Jsem s knížkou nadmíru spokojen. Líbil by se mi i konec takový, jaký je v tomto prvním dílu, ale když vím, že se autor nebál pustit do pokračování, určitě si je nenechám ujít, teď už s trochu větším očekáváním!
Fade
  23. 1. 2014, 23:30
Ransom Riggs vytváří skrze své vyprávění a skrze fotky krásnou mrazivou atmosféru s nádechem tajemna, která mě nutila ptát se, co z toho, co nám hlavní hrdina napovídal, je vlastně pravda. Možná jsem čekala trochu víc psychologický rozměr, a směrem ke konci knihy jsem se neubránila mírnému zklamání, to mě však po chvilce rychle opustilo. Kdybych četla knihu dospělýma očima, asi by se mi tolik nelíbila, jenže já jsem naštěstí (aspoň psychicky) pořád ještě malé dítě, kterému vyhovuje hledat na stránkách prapodivné příběhy a pohádky. Těším se, jak se bude příběh dále vyvíjet.
Majuska
  21. 12. 2012, 17:58
Nemohla jsem se rozhodnout, jestli tři nebo čtyři hvězdičky... asi tři a půl. Kniha se mi líbila, ale čekala jsem úplně něco jiného. Očekávala jsem nějaké psycho, ale byla to spíše pohádka, pěkná pohádka, ale i tak se prostě nemůžu smířit s tím, že to bylo úplně něco jiného. I tak se mi to líbilo, originální, čtivé, fotografie skvěle doplňují příběh
Potulný mnich
  30. 9. 2012, 15:23
Zajímavý námět k sepsání této knihy a příběh je určitě vydařený.Nelituji ani jedné minuty co jsem strávil nad touhle knihou. 4 hvězdy.
Ramirez85
  30. 11. 2014, 16:13
Obsahuje spoiler spoiler Knížka s možná originální myšlenkou, ale napsána hodně neoriginálně, jde z toho cítit Harry Potter, ale i takoví X-Meni a spousta dalších soudobých popkulturních postav a příběhů. Asi jako spousta tu i já jsem od podivných dětí čekal krapet něco jiného, něco, co bude mít hloubku a co nebude tak trochu jako četba pro dnešní teenagery, bohužel, očekávání byla někde jinde (což by samo o sobě nemuselo být na škodu, jenže to by ten příběh musel opravdu za něco stát...). Naopak originální myšlenkou jsou všechny ty doprovodné starobylé fotografie, velice podařené (byť sem tam nacpané tak trochu na sílu a mimoděk). Není to špatná knížka, bohužel lehce zaměnitelná a po krátkém čase se jednomu vykouří z hlavy... Ale díky otevřenému konci se druhému dílu i tak nebráním.
MargarethMatthews
  23. 9. 2012, 19:47
Naprosto úžasný zážitek, který dokonale doplňuje podzimní počasí. Další naprosto dokonalá kniha, ke které se budu ráda vracet a už nyní se těším na případné pokračování.
cmuchal
  2. 3. 2015, 9:32
Autor by se měl rozmyslet předtím než začne psát nějakou knihu, pro jakou sortu čtenářů bude určena. Kdybych si ji přečetl v deseti letech její celková jednoduchost by mi určitě nevadila, ale zas by asi nebyla vhodná pro tak nízký věk kvůli několika vůlgarním slovům. Jsem rád, že jsem se nenechal zmanipulovat reklamou a nekoupil si ji, je to sice celkem čtivé dílo, avšak dost mě zklamalo nedostatečným líčením postav, neinspirativním hlavním hrdinou. Bez fotografií by si knihy všimla velmi malá část lidí, zápletka a příběh jsou nepropracované, vyprávění bylo poměrně sucharské charakteru. Nenudil jsem se úplně, nýbrž chybělo k tomu málo.
chrispe
  28. 9. 2012, 17:13
Pro mě opravdové zklamání, i když přiznávám, že v tom může mít prsty především moje přehané očekávání. Čekala jsem něco jiného - spíš duchařinu, tajemnost, napětí. Snažila jsem se tedy přistoupit na fantasy, ale styl, jakým je kniha napsaná mi vůbec nesedl a navíc jsem postrádala alespoň jednu postavu, kterou bych si oblíbila. Dočetla jsem to, ale neustále jsem počítala stránky, které mi zbývaly do konce.
Vikyna
  21. 9. 2016, 17:05
Z knihy mám dost rozporuplné pocity. Na jedné straně zajímavý nápad, na druhé straně podivný dojem z neobvyklých postav, ke kterým jsem si nějak nedokázala vybudovat žádný vztah. Celý příběh je poměrně jednoduchý, což by odpovídalo mladší cílové skupině čtenářů, na druhé straně ale číst to v deseti letech, tak je to na mě zas až moc děsivé. Tak nevím, dám šanci ještě dalšímu dílu a uvidí se.
Alyss Mainwaringová
  10. 10. 2013, 18:38
Čekala jsem trochu víc - první polovina byla úžasná, ta atmosféra a nezodpovězené otázky... Ale potom se to zvrhlo jen v nějakou brakovou fantasmagorii. Tři hvězdy.
Ginnidlo
  30. 9. 2012, 10:12
Kniha nám přišla do práce, zaujal mě obal a to, že je nezařaditelná do regálů. Dohady zda je to světovka nebo dětská nás v práci rozdělilo na několik skupinek. Tedy dvě. Po přečtení jsem na rozpacích. Zklamalo mě "nezakončení" a pocit, že jsem si přečetla něco, co mi nedalo žádný konec a jen mi dalo pocit, že to byla ztráta času. Leč na druhou stranu chválím originalitu námětu a zpracování knihy po grafické stránce. Opravdu jen zamrzí konec na začátku příběhu...
Veru.K
  21. 7. 2014, 16:18
Úžasná kniha, která se četla sama. Už jsem zvědavá jaké dobrodružství podivné děti zažijí v dalším díle...
lusk_lusk
  12. 11. 2013, 22:29
Knihu jsme si vybrala jedině díky vizuálně přitažlivé fotografii na přebalu a jsem přesvědčena že nejsem jediná. Přesto že jsme neměla nijak velké očekávání byla jsem poměrně zklamaná a to nejen velmi kolísavou kvalitou vyprávění(také se zde střídají dlouhé pasáže které působé spíše jako z knížky pro děti ve kterých je však sem tam vsuvka která se k této charakteristiceč vůbec nehodí, třeba nějaká těžce filozofická myšlenka) a takřka všudypřítomných klišé. Každý čtenář musí být zákonitě zklamán i samotnou zápletkou, která se ze začátku slibně rýsuje a najednou během pár stránek se změní v naprostou frašku. Plusové body si u mne autor získal ve chvíli, kdy jsme si potvrdila doměnku, že kniha byla celá vystavěna pouze na snaze propojit fotografie, které ho zaujaly do příběhu, tak aby bylo možné je vydat. Přes všechno co se mi na tomto výtvoru nelíbilo je tato publikace - která je vlastně výsledkem jisté podoby jedné dětské hry, zajímavým literárním pokusem.
S.SALVADOR
  16. 10. 2012, 6:43
Sirotčinec..co na to říct? Nedávno dočteno, čekal jsem od toho něco úplně jiného, ale když jsme si to nechal projít hlavou, došlo mi, že to není vůbec špatné.(temnou duchařinu,velké napětí,duchy za každým rohem...s tím se v knize NEsetkáte tolik, jak se zdá). Nelituji, že jsem tuto knihu přečetl-čte se velmi rychle, zvláštní obrázky knihu hodně oživí a jsou velice originálním nápadem. 80%.
venison
  25. 8. 2013, 15:30
Na knihu jsem se velmi těšila, ale s lítostí musím konstatovat, že nejlepší na tom všem je nápad s fotkami a grafická úprava knihy.. První polovina je dějově zajímavá, druhá už sklouzává do nesmyslné splácaniny, se kterou si ani autor nevěděl rady a tak závěr vypadá tak jak vypadá.. Filmové zpracování by však mohlo vypadat velmi pěkně..
nana
  9. 10. 2014, 20:00
Je fajn, jak koresponduje text s fotografiemi, je fajn námět příběhu, jsou fajn ony fotografie, zpracování však trochu pokulhává.. opět škoda.. (a opět jedna z těch novějších knih, které jsem vůbec neměla dávat šanci... a hlavně od ní tolik neočekávat!)
DanielOsbourne
  1. 5. 2014, 23:52
Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti je vážně zvláštní kniha a to hlavně ze dvou důvodů. Prvním důvodem jsou samozřejmě dobové fotografie, které podtrhují už tak melancholický a mírně děsivý příběh a tím druhým důvodem je právě atmosféra, která (alespoň v první polovině knihy) je velmi hutná. Hledání sirotčince a vyprávění o jeho podivných obyvatelích je vydařenější, než samotné seznámení s nimi. Druhá polovina knihy už nemá takový nádech jako polovina první a jakoby docházel autorovi mírně dech, trochu odbočil od tématu a psal poněkud stroze. I přes to se pro mě kniha nestala zklamáním a její čtení mě vážně bavilo. Jsem zvědavý na další pokračování kam nás osudy podivných dětí zavedou dále a jak to bude s Jacobem. Druhý díl si nenechám ujít!
Anett
  30. 11. 2012, 13:17
Čekala jsem něco trochu jiného, ale nebyla jsem zklamaná - jen ten konec mě trochu zmátl. Ale jinak opravdu skvělý příběh a senzační nápad použít staré fotografie. Hltala jsem každou kapitolu. K téhle knize se určitě ráda vrátím a doufám, že se dočkám i dalších podobných děl od tohoto autora.
pettopet
  23. 10. 2016, 14:54
Bavilo mě to. První polovinu jsem stihla přečíst před shlédnutím filmu, druhá polovina uz byla čtena poté. Musím říci, že to podstatně ovlivnilo mou představivost. Za mě 80% a 4 hvězdičky.
XZvire
  28. 6. 2016, 17:04
Musím přiznat, že tuhle knihu jsem ani neměla chuť si přečíst. Nápad se starými fotografiemi se mi sice líbil, ale nebyla to vyloženě knížka, kterou jsem si potřebovala nutně přečíst, protože jsem ji považovala spíš jako dětskou literaturu. Díky tomu, že má příběh dostat filmovou podobu od mého oblíbeného režiséra Tima Burtona, jsem si to ale nakonec nemohla nechat ujít. Jak v komentářích už někdo zmiňoval, postavy jsou takový X-meni. :-) Sirotčinec slečny P. je spíš kniha pro mládež než pro dospělé, ale jako fanda fantasy jsem byla poměrně spokojená. Konec mi přišel trochu zmatený a hlavně neuzavřený. K dalším dílům se asi také vrátím, ale rozhodně se do nich nepohrdnu. Ostatně v knihovně na mě čekají mnohem lepší kousky. ;-) Jednou za čas je taková fantasy oddychovka fajn.
Elki
  31. 10. 2014, 9:48
Popravdě jsem od této knihy čekala něco jiného, ale i přesto se mi moc líbila - chvíli horor, chvíli detektivka, fantasy..myslím, že styl první části knihy je pro dospělé a druhá spíše pro mládež..ale to je podle mě to, co jí činí zajímavou..rozhodně se těším na další díl
Paio
  9. 12. 2012, 9:35
Skvělá kniha, na záčátku z tajemně strašidelného vajíčka se nakonec vylíhl úplně jiný Pták :).Sice mé prvotní očekávání se výrazně lišilo po přečtení, ale i přesto jsem s knihou spokojená a přidávám ji ke svým oblíbeným. Příběh velice zajímavý.Nápadité a tajemné fotografie dokonale spojené s příběhem. Některé situace byly v knize popsány jako příběh fantazie a dobrodružství z dětské knihy. Vazba knihy je originální.
Ruxandra
  3. 10. 2012, 11:35
Hodně lidí je z této knihy nadšeno, ale u mě se to nekonalo. Po přečtení anotace jsem si jí strašně moc chtěla přečíst a nakonec se mi jí podařilo vyhrát v soutěži. Bohužel jsem po nějaké době musela se čtením přestat a dočetla jsem vše až po třech měsících, prostě se nedostavila chuť jí číst. Čekala jsem něco jiného a námět příběhu mě překvapil, možná i zklamal a hlavní postava mi k srdci nepřirostla. Kdybych si knihu koupila, asi bych litovala vyhozených peněz. Ale nápad vzít nesourodé fotky a napsat podle nich příběh, je velmi dobrý...
Ruffy
  30. 9. 2016, 15:54
Příběh mě velmi zaujal a těším se na filmové zpracování. Skvěle se to čte nemohu se dočkat čtení dalších dvou dílů. Sice mi to trošku připomínalo příběh s malými x-meny, ale takovéhle věci mě vždycky bavily a zajímaly! :)
Eset
  13. 10. 2015, 11:34
Když od toho nebudete čekat nic víc, než jen to co to je a to kniha pro děti, nebudete zklamaní. Kdyby čekala knihu pro děti dala bych 4 hvězdičky, jenže já čekala nějaký fajn thriller. Námět byl zajímavý a kniha se rychle četla, ale pořád prostě to je pro děti a vážně by to tu někde mělo být napsáno. Kniha co mate obálkou.
hous.enka
  20. 9. 2016, 9:05
První část Předtím je podle mě skvělé. Autor skvěle buduje atmosféru tajemna a když Jacob dorazí na ostrov, dalo by se to tajemno krájet. Jenže jakmile se dostane do stádia blížícího se k Potom (uf, nepsat spoilery je někdy hodně obtížné), stane se z toho vlastně jen popis jednotlivých dětí a vztahů mezi nimi. Nicméně - a to je důvod, proč se chystám na další díly - následuje velké finále, kdy akce stíhá akci a vy prostě nutně potřebujete vědět, co bude dál. Sirotčinec slečny Peregrinové za sebe hodnotím velmi kladně a nedivila bych se, kdyby ke čtení přivedl celou řadu děti, jako to kdysi zvládl kouzelnický učeň Harry Potter.
Neli.studentka
  9. 5. 2013, 7:57
Fotografie jsou zajímavé, to ano, ale tím tato kniha končí. Byla jsem výrazně zklamaná, čekala jsem něco úplně jiného. Pravdou ale je, že kniha je velmi čtivá a zaujme tak široký okruh konzumních čtenářů.
prostejenja
  26. 4. 2013, 18:28
No...na tuto knihu jsem byla velmi zvědavá. A musím přiznat, že mě celkem zklamala. Ovšem třeba pak pan Burton námět zvedne do nebeských výšin, uvidíme. Myslím, že by to mohla být jedna z mála knih, u kterých by filmová adaptace byla mnohem lepší, než samotný námět. Fakt nevím, jak ohodnotit. Za mě asi 2,5/5. Je to příjemná a lehce čtivá pohádka. Ale už nejsem dítě a to bude kámen úrazu, a proto je to pro mě kvalitně slabší dílo. Byť je to velmi jednoduše psaná kniha, ze začátku mi přišel děj zajímavý a těšila jsem se, jak to bude pokračovat, ale se zvyšujícím se počtem přectených stran, opadal můj prvotní zájem. Myslím, že dobrý příběh by měl postupně gradovat, tady to bylo naopak. Za zpracování s použitím starých fotek má u mě autor plusové body a nakonec asi při konečném hodnocení zavřu obě oči. :-)
Shifer
  16. 11. 2012, 17:50
Myslela jsem, že se u ní budu trochu víc bát, ale i tak se mi moc líbila. Je čtivá, napínavá a i když není strašidelná, taková tajemná atmosféra tam určitě byla. Dala bych jí čtyři hvězdy, ale ty fotografie to skvěle doplňují, takže dávám pět.
elly88
  24. 11. 2016, 20:49
Zpočátku čtení mně příběh vtáhl do děje a já nedočkavě čekala, jak se děj bude odvíjet dále... S rostoucím počtem přečtených stránek však narůstalo zklamání. V konečném důsledku mi příběh na mnoha místech přišel nedomyšlený. Škoda, myšlenka to nebyla špatná.
Clementine
  21. 11. 2013, 16:29
I přes fakt, že mi brzy bude "čtvrt století", je ve mě asi pořád hodně velký kus dítěte (což beru jako své plus, kterého se nehodlám vzdát a "zahořknout světem dospělých"), proto jsem příběhem této knihy, vlastně knihou celou, naprosto nadšená!Pro mě je to od dočtení "Relikvíí smrti" první kniha, která mě skutečně a opravdivě vtáhla do sebe a dala mi pocítit, jaké to je být aktivní součástí příběhu. Tak jako jsem spolu s Harry, Ronem a Hermionou bojovala proti Smrtijedům, tak jsem i v Sirotčinci byla jedním s podivných dětí bojujícím se stvůrami.
A vložení starých fotografií do příběhu pro mne bylo lahodnou třešinkou na tomhle skvostně-knižním dortu!
LenkaZ
  16. 10. 2016, 10:15
Asi trochu zklamani. Pribeh ma docela dlouhy rozjezd, kdy je nam Jacob predstaven jako znudeny otraveny zbohatlicky pubertak, aspon teda tak na me pusobil, ktery ma pravda alespon hezky vztah ke svemu dedeckovi. A prislo mi, ze je zde docela dost ruznych pribehovych nelogicnosti. Naproti tomu musim ocenit ty "podivne" fotografie zarazene do textu, opravdu skvely a neobvykly napad, nektere byly az hruzu nahanejici. Diky nim hodnotim o hvezdu vic nez bych jinak dala.
Beornottobe
  23. 7. 2016, 17:40
Čekala jsem od toho víc, proto mě knížka docela zklamala. Příběh byl takovej nemastnej neslanej, ničim mě nepřekvapil, ta rádoby zápletka mě ani nebavila... 4 hvězdičky dávám spíš za ty fotky, které zajímavě zpestřily knihu.

1 2 3