Idioti 21. století

Idioti 21. století Originální název: Idioti 21. století

JAS - 2012
ISBN: 978-80-904936-5-0

JAS (2012) 978-80-904936-5-0 172

Miki je jednoznačný antihrdina – egoista, cynik a celkově nesympatický člověk. Tento sobec do morku kostí se rozhodne, že napíše studii o manipulaci lidí. Sleduje čtyři přátele, kterým hodlá vnutit vlastní pohled na svět, chce je přetvořit tak, aby je proměnil z „Idiotů“, tedy lidí s velkým srdcem, v pragmatiky. Jeho vzorek se časem zúží na dvě osoby, dva lidi, kteří jsou mu nejbližší – dlouholetý kamarád Daniel a nezištná dívka Sára. Miki oběma touží předvést, jak je důležité přestat být Idiotem, jak je potřebné stát se sobcem. Klade jim do cesty překážky, snaží se tahat za nitky, vnucuje postoje, až se nakonec začne sám chovat nepředvídatelně, téměř jako smyslů zbavený. A to vše pro jednu studii... (Založil/a: al-ma)

Vesna Tvrtković Vesna Tvrtković
*??.??.1982

s-reader
  23. 11. 2012, 9:51
Poněkud schematické a naivní. Některé postavy jsou zajímavé, celkově čtivé. Motivace "pokusu" prováděného Mikim je velice slabá. Oceňuji Hrdličky.
HPL
  9. 7. 2014, 0:25
Knížku si na mě kamarád pujčil v knihovně a vzhledem k její délce a vtipnému názvu jsem se rozhodl jí dát taky šanci. A dobře jsem udělal.
Cynický humor je můj šálek kakaa a tak to byla záležitost na 1 večer. Knížka je napsána svižným aktuálním jazykem. Ačkoli se neubrání určitým klišé (doufal jsem že Miki si svůj experiment trochu víc promyslí), děj od začátku příjemně letí a dokonce se dostaví i jeden-dva zvraty.
Nejvíc mě samozřejmě zasáhly hrdličky na konci a bavila mě squaterka Sisi :)
4* a kousek za skvělou čtivost. Na pátou to má poněkud nevyužitý potenciál.
MargarethMatthews
  27. 7. 2012, 23:32
Anotace ani zdaleka nedokáže vyjádřit skutečnou podstatu a význam této knihy. Celý děj je jedním slovem "překvapivý". Po dlouhé době jsem objevila další knihu, která se zapíše mezi zlaté perly mé knihovny. Vřele doporučuji.