Království za story

Originální název: Království za story

Odeon - 2012
ISBN: 978-80-207-1437-4

Odeon (2012) 978-80-207-1437-4 80

Nahá Wanda hraje na piáno a mává při tom rukama jako pták křídly. Kdesi v jurtě popíjí český novinář vodku s jediným mongolským Pekelným andělem. Doktor Hrdlička stoupá obut do papírových krabic zamrzlou Nerudovou ulicí. V kapse ho hřejí konzervy čínského masa, on už se však těší šneky. Hrdiny povídkového výboru Petra Šabacha nacházíme v nejroztodivnějších situacích – kolika z nich se ale nenávratně promění život? (Založil/a: thierry)

Antonín
  9. 10. 2015, 16:05
Koukám, že jako u ostatních i já jsem ji dostal k nákupu. Je to hubený za hoďku sfouknutý. Něco dobrý něco slabší. Mě konkrétně se snad nejvíc líbila povídka "Neděle". To bylo dobrý story. Povídky moc nečtu, ale asi začnu. Ne, že by mě tato kniha na tuto myšlenku přivedla, ale mít přehled i v povídkách by nebylo marný. Přečíst ??? No ti co ji dostali k nákupu ano a ti co by si ji chtěli koupit si ji raději pučte od těch co ji dostali a uvidíte, že někteří ani nebudou trvat na vrácení.... =D
Martin Klíma
  7. 12. 2016, 19:05
Kratičká, ale z domova

Máte tak dvě hodinky i méně čas? Chcete opravdu krátkou knížku? Napsanou známým a respektovaným autorem z domova? Knížku obsahující povídky? Tak to pak sáhněte po Království za story, jelikož splňuje všechny tyto požadavky.

Taky jste tuto knihu dostali za něco a nebo k něčemu? Třeba za nákup? Vypovídá to o ní něco? Možná ano a možná ne, ale popravdě na zadek si z ní opravdu nesednete. Je opravdu ideální tak na výplň trošku delší chvíle, ale nějaký hluboký čtenářský zážitek tady rozhodně nečekejte. Za prvé je smutné, že povídky vám rozhodně neutkvějí delší dobu v paměti. Za pár minut už vlastně ani nevíte, o čem byla ta poslední. Nijak spolu ani moc nesouvisejí. Povídky jsou pak jednak vtipné, tak i smutné až depresivní. Celkově jsou však takové nemastné, neslané. Vtipná není zase až tak vtipná. Přitom humor je s autorem neodmyslitelně spjatý. Smutná, depresivní povídka je zase tak nějak podivně smutná a depresivní. Mírně oceňuji pár otevřených konců u povídek. Alespoň tím autor nutí čtenáře přemýšlet a umožňuje jim si je dotvořit dle vlastní fantazie. Někdy v povídkách zmateně hledáte pointu. Je to takové zmatené, stejně jako samotný obsah knihy. Třeba jak může někdo hrát na piano a přitom mávat rukama atd. Ze samotných povídek pak pan samotný autor nejde skoro poznat a nevědět kdo je autorem, tak ho já i mnoho dalších vůbec netipne. Jazyk je také takový obyčejný, pomalu jako kdyby knížku napsalo dítko chodící ještě na základní školu. Objevil jsem i pár vážně podivných slovních obratů a za boha nemohu přijít na to, co tím chtěl autor říct či naznačit. Bohužel nebudu pět ódu ani na postavy. Jsou strašně obecné, nudící, místy prapodivné. Čtenář je hned zapomene. Nakonec to však v konečném důsledku asi tolik nevadí. Přece jenom čtete rychle povídku za povídkou a stejně tak rychle se objevují nové a nové postavy. V úvodu recenze jsem také psal, že čtení tohoto dílka vám zabere přibližně tak dvě hodiny. To je pravdivá informace. Kniha má totiž pouhých 80 stran.

Lámu si hlavu nad tím, proč vlastně tahle kniha vyšla. Pro nové čtenáře autora tahle četba rozhodně nebude kdovíjak skvělá a ani jeho fanoušci rozhodně nejsou z tohoto díla nadšení. Nicméně i mistr tesař se utne, jelikož však za knihu nic neutratíte, tak to vem čert. Dodávám i dnes velice nízké procentuální hodnocení, konkrétně 35 %. Šabach určitě umí mnohem, mnohem lépe. Tak mi to alespoň bylo totiž tvrzeno, jelikož se zatím jedná o mé první seznámení s tímto autorem.
LeaLea
  14. 5. 2012, 8:19
Nebylo to špatné, ale na zadek se z toho čtenář taky neposadí. Možná jen prostě nejsem cílová skupina a potřebuju víc vtipu, akce, emocí. Na relaxaci, do vlaku nebo k vodě ideální.
chrispe
  19. 9. 2013, 18:54
Jednotlivé povídky začínají vždy slibně, avšak místo toho, aby gradovaly, jsou dotáhnuty do předvídatelného konce. Nebo možná ne tak úplně předvídatelného, ale ani překvapujícího nebo nijak zábavného či přemýšlivého. Vracet se k nim nebudu.
Buřinka
  30. 12. 2016, 13:27
Kniha mi už několik let ležela v knihovně a teprve dnes jsem ji přečetla. Povídky jsou naprosto každá z jiného soudku, ale mně se líbily. Trošičku mi připomínají humor M. Švandrlíka. Autor měl asi za cíl šokovat, což si myslím, že se mu povedlo. Jen jsem na konci každé musela přemýšlet, zda se jedná o náznak či skutečnost. U předposlední povídky ( Zpráva o okresním Hallowennu) doteď nevím, zda to na konci byla dýně nebo hlava ( viz. diskuze). Jinak super krátké dílko, které mi dnes zpříjemnilo čas v čekárně u lékaře.
Ronnie
  18. 7. 2015, 0:01
Tuto knížku jsem kdysi dostala jako dárek k nákupu. Už si nepamatuji ty jednotlivé příběhy do detailů, ale pamatuji si, že se mi líbila mnohem víc než ta knížka, kterou jsem si zaplatila... :D
Adele
  9. 2. 2015, 11:39
No ani nevím co pořádně napsat... pro mě velké zklamání. Všechny knížky od Šabacha miluju, ale tohle jakoby ani nepsal on. Všechny povídky byly víceméně o ničem. Lehkost, styl a humor, které všechny jeho knížky bezesporu mají tato opravdu postrádá. Když vezmu v úvahu, že jeho knížky hodnotím 4nebo5* tady nemůžu dát víc než 2*, a i to mi přijde moc... škoda.
Samael
  28. 3. 2013, 21:33
Povídka s Wandou mě pobavila,ale to je asi vše.Jinak nuda.Je to dobré maximálně do čekárny k doktorovi.
Raggen
  5. 3. 2015, 17:07
Útlá povídková knížka je podle mě na zabavení tak na jeden večer, nebo čekání u doktora. Celkově moc povídky nemusím, mám radši rozvinutější příběhy, ale knížky pana Šabacha mám ráda, ať jsou jakékoliv. Tady mi chyběl obvyklý Šabachův vtip, povídky mi přijdou spíš rozpačité, jako by sám při psaní nevěděl o co vlastně půjde. Nějaký velký dojem ve mně nezanechaly a mám pocit, že třeba za půl roku už si ani žádnou nevybavím. Pokud si chcete od Šabacha něco přečíst, těmito povídkami rozhodně nezačínejte.
melilotka
  22. 6. 2013, 23:15
Knížku jsem dostala jako bonus k nákupu. Sama bych si ji nekoupila. Mé hodnocení se víceméně shoduje s hodnocením ostatních. Takový střed - nebylo to špatné, ale zároveň ani nic extra. Taková oddechovka na cesty nebo k vodě.
Francesco
  29. 1. 2014, 8:08
Oddychovka, která nenadchne ani neurazí. Knihu jsem dostal zdarma k nákupu, sám bych si jí určitě nekoupil. Nenáročné čtení tak na dvě hodinky
thierry
  26. 4. 2012, 11:37
Šest oddechových povídek, u kterých můžete na hodinku vypnout.
eleni.rat
  21. 7. 2013, 22:31
Půjčila jsem si jí doletadla, ale nakonec jsem se k ní dostala až o dost později. I když jsem jí četla sotva před měsícem, už si půlku z těch povídek nepamatuji. Nečetlo se to špatně, jako oddechové nenáročné čtení to je celkem příjemné, ale žádný hlubší dojem to ve mě nezanechalo..Takže asi stejně jako u předchozích komentářů - takový střed.
lenickaa
  12. 2. 2013, 20:11
Oddechové, některé povídky nudnější. Zejména poslední dvě povídky mě moc neoslovily. První byla docela vtipná.
Tuleník
  3. 6. 2012, 11:51

Tak nějak nevím - asi kdybych si ji koupila, tak bych litovala vyhozených peněz.

Některé povídky jsou vtipné, jiné drastické, některé rozpačité.

Celkový dojem - oddechové čtení pro klidné chvíle na ryze soukromá místa.
krabby
  26. 11. 2012, 13:21
Povídky se čtou příjemně, ale o nějakou mimořádnou údálost se nejedná. Knížku jsem dostal jako bonus k nákupu, sám bych si jí asi nekupoval. Ideální do metra :)
MarieB
  27. 1. 2016, 17:12
Dostala jsem ji také k nákupu. Je to taková čtecí jednohubka. Spíš sýrová, občas s česnekem. Prostě dobrá a místy lepší ;-). U mne též zabodovala "Neděle" po dočtení jsem ztuhla - konec je napsaný úžasně. :-D
v3s
  30. 6. 2014, 14:00
Pan Šabach měl tu smůlu, že jsem po této knize sáhl po přečtení Naháče od Davida Sedarise a to je opravdu nesrovnatelné. Přestože povídky mají podobný šmrnc a spád, Šabach v půlce ztratí dech a pointy (když už se vyskytnou) jsou takové utahané, ublemcané, prostě nuda nuda, šeď šeď.