Podtitul: Dobrodružství námořního kadeta Karla Kaliny

Originální název: Fregata pluje kolem světa
Poprvé vydáno celosvětově: 1942

Albatros - 1969

Albatros (1969)
Jaroslav Tožička (1942)

Příhody českého kadeta, které zažil na rakouské válečné lodi, konající námořně cvičnou a zeměpisně výzkumnou cestu kolem světa v letech 1857-1859. (Založil/a: milanr)

Luban
  7. 7. 2014, 19:15
Je to nádherná kniha mého dětství (před 70 roky), kterou již léta marně sháním po antikvariátech, abych se do ní znovu začetl a možná by se líbila i některému z mých četných vnoučat, které ke čtení vedu i když často prohrávám s notebooky. Je to příběh, který se skutečně stal i když jeho aktéři byli liter.postavami ale z celé atmosféry knihy mě upoutal duch soužití příslušníků mnohonárodnostního svazku t.zv."starého Rakouska",v kontextu s dnešní koncepcí spojování Evropských států.
Ondra77
  27. 11. 2012, 22:34
Je to dobrodružná knížka pro mládež, ale "dospělého", který je mladý duchem a na dobrodružných knihách odchován, zaujme a potěší také. Podle mne se tato kniha může směle měřit s jinými slavnými dobrodružnými knihami jak české, tak světové literatury. Zajímavé je – a to jsem se dozvěděl až v dospělosti (byla to totiž oblíbená knížka mého mládí) – že se tato výprava fregaty La Novara opravdu uskutečnila. Samotý příběh kadetů je samozřejmě fikce – a o to je zajímavější. Mimochodem, v Přírodovědeckém muzeu ve Vídni je na chodbě v (mám dojem) druhém patře model fregaty La Novara. A přes „app“ iBooks si můžete levně koupit knihu o skutečné cestě fregaty La Novara. Zajímavé na té knize je také to, jak vykresluje naprosto nenucenou mnohonárodní existenci lidí za Rakouska-Uherska. Hrdina románu, Karel Kalina, je Čech žijící s otcem v jadranském přístavu Terstu, kam se odstěhovali, mám dojem, z Chrudimi; Kalinův nejlepší kamarád je Alex Karaman, jehož otec byl, myslím, Chorvat či Slovinec a matka Italka - či obráceně - a tak dále. Je to vykreslení takového živého krásného evropského kontinua.