Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Jaká je cena člověka

90%
5 10
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Jaká je cena člověka Originální název: Skolko stoit čelovek

Nejnovější vydání:
Ikar - 2012
ISBN: 978-80-249-1567-8
Počet stránek: 656
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 3x v oblíbených
v přečtených 12x v přečtených
v knihovně 17x v knihovně
k přečtení 36x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Ikar (2012) 978-80-249-1567-8 656

Vzpomínky politické vězeňkyně Jefrosiňji Antonovny Kersnovské jsou snad nejbrutálnějším vylíčením poměrů v sovětských pracovních táborech, jaké se u nás objevilo. Po záboru Besarábie Sovětským svazem, byla tato statečná žena vyhnána z rodinného statku a o několik měsíců později odsunuta do Narynské tajgy na horním Obu, kde v nelidských podmínkách a pod vedením sadistického vedoucího pracovala v lese. Odhodlala se k útěku a po opětovném zatčení byla obviněna ze špionáže a rozvracení sovětského zřízení a odsouzena k trestu smrti, změněnému na deset let nápravného pracovního tábora. Přes Novosibirsk a Barnaul se dostala až do Norilska, který se ve čtyřicátých letech teprve budoval a patřil k nejhroznějším místům v SSSR. Odtud vedla cesta jenom „na svobodu, nebo pod drn.“

Své vzpomínky autorka doprovodila sedmi sty vlastnoručními ilustracemi, v tomto vydání je zařazen výběr 284 ilustrací.

Překlad: Peter Kadlec (Založil/a: jatox)

(více)  
Jevfrosinija Kersnovskaja Jevfrosinija Kersnovskaja
*08.01.1908 - †8. 3. 1994


KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Fabienne
100% 100% 100% 100% 100%
  14. 8. 2012, 15:58
Čím to je, že se stále tak špatně vyznám v podstatě tohoto režimu? Čím to je, že mě neustále napadá otázka: za co? Čím to je, že se nemůžu zbavit dojmu, že je v tom nějaký háček? Proč jsem si na základě poslechu rozhlasu (převážně Moskvy), četby knih (vydaných hlavně v Evropě) a novin (sovětských, prosovětských i antisovětských) vytvořila jakousi představu, která, jak se pak ukázalo, naprosto neodpovídala skutečnosti? Je to snad proto, že SSSR – to je Rusko; že Rusko – to je moje vlast; a vlast – to je matka? Každý by chtěl, aby jeho matka byla hodná, rozumná a spravedlivá. Každý by chtěl s důvěrou kráčet tam, kam ho vede jeho matka. A pojednou se z ní stane vlkodlak, který ho vede do záhuby!
*
*
Řeknu to otevřeně, Kuzedějevo se mi líbilo. Doslova a do písmene zapadákov. Navíc skanzen osmnáctého, možná dokonce sedmnáctého století. Ale teď jsou tu kolchozy, sovětská moc. Jak se to projevuje? Přítomností těžkopádného, neohrabaného aparátu, zdeptaného, naprosto netečného rolnictva, organizovaného hladu.
*
*
Nebylo neobydleného ponurého koutku země, kde by vězňové nedláždili bažiny svými kostmi a nedobývali z útrob země nezměrná bohatství! Murmansk, Vorkutu, Norilsk, Magadan, Kolymu – to vše vybudovali v močálech "zapolární kozáci". A jejich hroby, ohromné společné hroby, vykopané v tundře ještě v létě "do zásoby", nejsou nijak označeny a nikým připomenuty. Dnes už jsou nadobro vyškrtnuti z historie severních území. Podle "nejnovějších údajů" přece tyto oblasti dobyli komsomolci dobrovolníci! Takto se u nás píší dějiny!
*
*
I. Nemysli.
II. Jestliže myslíš, nemluv.
III. Jestliže mluvíš, tak nepiš.
IV. Jestliže píšeš, tak se nepodepisuj … A dobře se ti povede, dlouhá léta budeš žít na zemi, v SSSR …
Jenom čtyři přikázání! A přesto, jestliže z těch deseti přikázání jsem dodržovala skoro všechna, z těch čtyřech přikázáni „druhého vydání“ jsem nedodržovala ani jedno. Nikdy. Nikde. A odtud také pochází všechno moje neštěstí.
------------------------------------------

Opravdu ojedinělá kniha. Během četby jsem často vrtěla hlavou, jaké neuvěřitelné štěstí J. A. Kersnovskaja měla - tolikrát mohla různými způsoby přijít o život, ale nic z toho ji nepřimělo zburcovat svůj pud sebezáchovy. Vždy šla do všeho po hlavě a za každých okolností říkala pravdu. Navíc byla podle všeho posedlá prací - jak jinak si vysvětlit, že dřela víc než ostatní, i když nemusela. Během četby jsem ale postrádala jednu věc - alespoň jednoduchou mapu, abych si mohla lépe vybavit, v kterých oblastech SSSR vlastně byla.
adevr
  8. 2. 2015, 16:27
Je to fakt skvostná kniha. A zároveň jednoduchá a také neskutečně děsivá. Leckdy i jen jedna věta působí v člověku velký smutek. Je to kniha o vzpomínkách a mnohdy o neuvěřitelné bezlidskosti. A zároveň o síle a o naději. Klaním se autorce až k zemi. Byť posmrtně.