Mezinárodní polibky

Mezinárodní polibky

Academia - 2012
ISBN: 978-80-200-2098-7

Academia (2012) 978-80-200-2098-7 200

Psát satirické texty je jedním z nejobtížnějších úkolů na poli literatury. Jak píše sám autor: „Kdosi tvrdil, že satira zavírá v sobotu v noci. Mě však uklidňuje vědomí, že týden má dost dalších dnů, takže může mít ještě dlouho otevřeno, nebo alespoň pootevřeno.“ Část textů, které spisovatel Ivan Kraus vybral do této sbírky satir, vznikla po roce 1968 v zahraničí, kde je také poprvé mohl publikovat. Po návratu napsal další, které mohly vyjít už doma. Společným rysem knížky je poznání, které nabyl během let doma i v cizině: že politika je do jisté míry divadlo. Herci sice odcházejí, ale role jsou stejné. Jediný rozdíl spočívá v tom, že na divadle je vidět více převleků. A také v tom, že v politice mnohem častěji něco nehraje.

Překlad: Adolf Born (Založil/a: jatox)

ondrasek
  23. 2. 2013, 7:20
Politická satira - no za srdce mě to nechytlo a ani to není moc vtipné - krom textů z Nývltem + Nepřítel z mládí (ten mě vodboural). Ale raději mám jeho postřehy z manželství a domácnosti.