Prokletí

Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Odeon - 2012
ISBN: 978-80-207-1415-2

Odeon (2012) 978-80-207-1415-2 224

Tušíte, za co se můžete ocitnout v pekle? Vůbec nemusíte někoho podříznout nebo hodit v sudu do přehrady. Vsaďte se, že do pekla půjdete už za to, když si párkrát uprdnete v přeplněném výtahu. Když budete furt troubit v autě. A nebojte se – právníci nebo novináři tam jdou všichni, troubení netroubení. Dvanáctý román Chucka Palahniuka je váš průvodce peklem. Připravte se, černá limuzína čeká…

Dvanáctiletá Madison končí v pekle prý kvůli předávkování marihuanou. Má plné zuby jak života, tak smrti. Sotva se zorientuje, zjistí, že je pomerně nepohodlné trčet v cele a škrábat si uhry na čele. Soused s modrým čírem, který údajně jen něco šlohnul v supermaketu, jí pomůže ven a spolu s dalšími zatracenci se vydají na cestu k pekelnému ústředí. Cestu přes Oceán promarněného spermatu či Řeku zvratků si fakt nechte vyprávět… Prokletí jsou typicky palahniukovská divoká jízda plná bizarností a úchylností.

Překlad: Richard Podaný (Založil/a: jatox)

jaryj07
  6. 12. 2012, 11:51
Tak jsem nadmíru spokojen s tímto počinem autora. Madison se stala mojí oblíbenkyní a to přesto, že jsem si jí v hlavě zaškatulkoval jako typické přežrané americké dítě. Každopádně jsem se i mockrát pobavil a Chuckova představa pekla se mi moc líbí. Snad to bude tak jednoduché a tak zábavné, kdo ví. Určitě doporučuji všem a to i čtenářům, které tento autor jinými díly nezaujal.
psychoklara
  3. 4. 2014, 9:26
Děj sice místy pokulhává, ale kniha je plná vtipných hlášek, nechutných scének (přiznávám, že ta část s obryní na mě byla opravdu příliš) a neotřelých nápadů, jak by asi peklo mohlo vypadat. Už je mi jasné, odkud volají ti otrávení telefonisté provádějící výzkum trhu :). Od závěru jsem očekávala trochu víc.
Doslov překladatele to vystihuje naprosto přesně – Palahniuk se utrhnul ze řetězu, nedbal toho, že děj se nevyvíjí nijak zajímavě, ale držel se zuby nehty zábavných pasáží a vykřesal z nich maximum. Jako pokorný čtenář to přijímám. (Kdo by se odvážil odporovat Satanovi? Nejsem žádná Madison.)
Kniha mě prostě bavila.
„Já prostě nechápu, že v celém pekle není signál wifi.“
G8
  14. 8. 2013, 22:20
Palahniuk se tady trochu utrhl ze řetězu, ale výsledkem je znovu velice zábavný počin. Jeho verze pekla je skvělá (mimochodem představa o smyčkovitém promítání Anglického pacienta by mohla být verzí pekla sama o sobě) a líbila se mi i volba úhlu pohledu třináctileté dívky, která do vyprávění vnáší určitý nadhled. Fanoušky tahle kniha rozhodně potěší. Palahniukova typická ironie, cynismus a jeho nevybíravé útoky se tu vyskytují v hojném množství a ve finále totálně zastínily samotný děj.
antoniana
  8. 11. 2014, 8:37
Můj první Palahniuk. Nejsem rozhodně zklamaná, jeho představa pekla se mi docela zamlouvá. Až na scénu s obryní mi kniha úchylná nepřipadala. Libilo se mi líčení bohatých ekoaktivistů jako byli Madisoniny rodiče, kteří poslali svou dceru na filipínský ekotábor vlastním letadlem :) A jsem ráda, že už vím odkud se bere telemarketing a porno.
annihilation
  22. 4. 2014, 20:06
Palahniuk se opět ukazuje jako totálně vadná verze Američana, která kritizuje ještě vadnější Američany. Ty jeho narážky člověku většinou přivodí pitomý záchvat smíchu, stejně tak jeho vize pekla, dialogy a vůbec všechny ty psycho(pa)tické myšlenky. Prostě silná jízda jinou dimenzí, která je konstruovaná jako šílený příběh zachycující se na určitých frázích. Někdo je prostě jen úchyl, někdo to dokáže využít k psaní a tím si získat velký zástup fanoušků. Ano, Chuck Palahniuk je přesně ten druhý případ - skvěle využívá své obsese, poruchy a vulgarity, a dokáže z nich vytěžit naprosté maximum.
I když, nemůžu si pomoct, tento příběh je ve srovnání s jinými dechberoucími nechutnostmi (Klub rváčů, Program pro přeživší, Zalknutí) trochu slabší. Nevím, jestli za to může fakt, že příběh vypráví třináctiletá holka a proto je psán víc dětsky, nebo jde prostě o fakt, že autorovi pomalu dochází nápady. Něco tomu chybí, ale Bůh ví co. (Jo, ehm, písmeno na B.) Třeba jen Satan trochu zpackal scénář.
Michelle S
  5. 5. 2015, 19:20
Obsahuje spoiler spoiler "Život je krátký. Smrt je napořád."
To byla jízda! Zajímalo by mě, na čem Chuck frčel, když své peklo vymýšlel:-))) Palec nahoru za geniální vysvětlení pozadí vzniku telemarketingu:-)
Chuck není spisovatel na nobelovku, je to spisovatel, který vykouzlí na tváři úsměv, šok a občas (dobře, tak víc než občas) i znechucení, ale především čtenáře nikdy nenudí a to je jeho velké plus:-) Jestli je pro mě Murakami Bůh, tak Chuck je ďábel:-) V dobré slova smyslu.
Mrzelo mě jen to, že jsme se nedozvěděli víc o Babetě.
Blueberry
  10. 1. 2015, 22:09
Výborné počtení! Zábava, Maddy mi dopomohla k polechtání bránice a pořád ještě vnímám všechna ta znechucení a uchechtnutí, která při čtení přišla =P. První kniha od Palahniuka, udělala na mě dojem, i díky svému tématu. Co víc dodat? 4*=80%, já hodnotím 90% což je 4 a 1/2*. Děj měl svá slabá místa, obzvláště když vybočil z pekla, tam to potom trochu nudilo. A občas mě něco trochu znechutilo, takže to mouchy má, ale ty k peklu asi patří, no ne? xD
lidus
  25. 3. 2016, 17:07
Palahniuk je úchyl. Ale talentovaný. Nevím, jestli to tak myslel, ale Prokletí je navzdory všem těm hromadám hnusu kniha hlavně o naději.
stavradka
  8. 1. 2014, 17:15
"hýkavě hlásí, jak je ta Cameron blbá: koupila si potratovou pilulku k použití ráno po styku, ale místo aby ji spolkla, strčila si jí mezi nohy."
:-) tahle knížka mě prostě baví. Osobně si ale myslím, že o to peklo v ní vůbec nejde. Spíš je to taková agitka na ambivalentní chování některých jedinců - ekožrout x osobní tryskáč, narážka na materialistický a pózerský styl života atd. Když si člověk odmyslí právě ty fekálie a jak použil thierry "eklhavtózy", tak je to v podstatě parodie na život, a to velmi zdařilá.
thierry
  25. 4. 2012, 15:06
Juchů, mám to první jako přečtené. :D
Teď vážně. Chuck opět nezklamal a jeho fanoušci budou určitě spokojeni. Druhá půlka mi přišla sice trošku slabší, ale jak se píše v doslovu: o své oblíbené eklhaftózní pasáže nepřijdete.
P. S. Doporučuju si předtím pustit "klasický hollywoodský nesmrtelný snímek" Snídaňový klub a Anglickýho pacienta. Na tyhle dva filmy je tam spousta narážek, tak abyste si mohli udělat vlastní názor (já třeba s jeho názorama na Anglickýho pacienta moc nesouhlasím).
sharky95
  29. 1. 2014, 18:26
Velice vtipné a neotřelé vyprávění z pekla, které i po Dantem, Kulhánkovi či Kopřivovi je stále originální. Absence příběhu v prvních dvou třetinách vám ani nepřijde. Závěr, kterým autor sám sebe shazuje a naráží na vastní nelogičnost, působil přinejmenším divně. Řeknu to slovy překladatele: "Je to South park."
Jircoun
  29. 12. 2014, 17:34
Tak na tuhle knihu jsem byl asi málo zhulený. Ale kdybych byl víc, nedostal bych se do pekla? Kniha mne nijak nenadchla, ale ani nezklamala. Za vtipné pasáže a netradiční pojetí pekla dávám o jednu hvězdičku víc, oproti průměru.
Kiriann
  19. 11. 2014, 21:39
Osobně mě štvalo jeho neustálý opakování slov, ale zvykla sem si. Každopádně se stoprocentně dostanu do pekla, kde můžu natáčet porno nebo buzerovat voláním živý. Nevím, co je víc lákavý.
franny_bez_zooeyho
  26. 9. 2014, 20:02
Mé první setkání s Chuckem. Na začátku mírně/na/nervy/lezoucí jazyk, jímž se Maddison představuje, na konci zmoudření třináctileté nehrdinské hrdinky. A mezi tím hromada hardcore-fekál-nechutností, při kterých se budete popadat buď za břicho, anebo za anální či orální otvory. Upozornění: část se stimulací obryně může být přinejmenším překvapivá...