Univerzum věcí

Originální název: Universum der Dinge

Academia - 2012
ISBN: 978-80-200-2060-4

Academia (2012) 978-80-200-2060-4 137

Rakouský filozof Konrad Paul Liessmann proslul knihou Teorie nevzdělanosti. Omyly společnosti vědění, která vyvolala lavinu diskusí v evropských zemích. V Univerzu věcí předkládá k úvaze další pronikavé postřehy o současné společnosti. Kniha je souborem dvanácti esejů, v nichž autor s výsostnou filozofickou erudicí zkoumá každodennost našeho života z úhlů, které otvírají nečekané pohledy a odhalují skryté souvislosti. Víme v době automatizace a globalizace, odkud se berou předměty, jež denně používáme? Jaká je nejvražednější droga světa? Jak zacházíme s hudbou? K těmto a mnoha dalším otázkám dospívá autor, jenž své úvahy věnuje zdánlivě nevinným a všedním věcem, které nás běžně obklopují. (Založil/a: al-ma)

nef7
  15. 6. 2012, 23:01
Takovou měrou, jakou mě dokázal Liessmann nadchnout Teorií nevzdělanosti, takovou mě také dokázal zklamat Estetikou každodennosti. Nemohu si pomoct, ale eseje mi připomínaly jen slepeninu již stokrát propíraných témat bez jakéhokoliv záblesku inovace. Jako kdyby se Liessmann snažil udělat z kamenů diamanty... Nemohu si pomoct, ale připadá mi, že autor se jen pokusil napufat triviální myšlenky, které určitě každého z nás napadly už tisíckrát, a pokusil se povýšit je na stupínek jakési jedinečnosti. Jsem touto knihou hořce zklamaná. Dvě hvězdičky za dvě pěkně napsané eseje. Víc asi nic...