Jak se žije dětem s postižením po deseti letech

Jak se žije dětem s postižením po deseti letech Originální název: Jak se žije dětem s postižením po deseti letech
Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Portál - 2012
ISBN: 978-80-262-0086-4

Portál (2012) 978-80-262-0086-4 146

První kniha Jak se žije dětem s postižením věnovala pozornost dětem s pěti typy zdravotního postižení (nevidomí, neslyšící, s Downovým syndromem, se spinální muskulární atrofií a s dětskou mozkovou obrnou). Autorka v ní sledovala, jak se rodiče vyrovnávají s faktem, že se jim narodilo „jiné“ dítě, problematiku jeho vzdělávání a školní docházky a také otázky, „co bude dál“, tedy budoucnost těchto dětí. V pokračování první, úspěšné knihy se autorka po deseti letech vrací ke stejným „dětem“ a hovoří s nimi o jejich současném životě, snech a plánech, ale i životních zklamáních apod. Někteří tito mladí lidé vystudovali (či studují) vysokou školu (velmi úctyhodné výkony), některé jejich postižení sice nepustilo dál, ale přesto žijí vcelku spokojený život. (Založil/a: al-ma)

teite
  14. 5. 2016, 11:00
Kniha je velmi podnětná, ale vyvstává mi tu jeden problém - zatímco rodiče působí vesměs sympaticky, samy děti s postižením jsou tu vylíčeny tak, že působí spíš protivně. Nedokážu přesně říct, proč to tak, je, ale zejména ty dospělejší a úspěšné, které často vynášejí kategorické soudy o ostatních, třeba i méně úspěšných, ve mě vzbuzují pocit nesympatií. Je mi to líto - myslím, že prostě některé otázky bylo lepší klást jinak, popř. je jinak okomentovat. Jinak je to rozhodně užitečné čtení pro všechny rodiny, které se potýkají s jinakostí svého dítěte, může jim dodat naději do budoucna.