Noční návštěva

Poprvé vydáno celosvětově: 1955

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) - 1977
ISBN: 25-070-77

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1977) 25-070-77 285

Travenovy menší prózy nepatří nikterak do stínu jeho velkých románů, jsou naopak leckdy ucelenější a umělecky přesvědčivější. Tento výbor objevuje v mnohém Travena dosud u nás neznámého, prostředkuje čtenáří poznání celé šíře jeho zážitkového a myšlenkového světa a přispívá k dokreslení autorova profilu, poněkud zkresleného nakladatelsky preferovanými romány. NOČNÍ NÁVŠTĚVA V BUŠI líčí dobrodružství bílého muže, který po několik dní a nocí zůstal zcela sám v tropické buši. MACARIO je příběh o relativitě lidského štěstí, které na člověka spadne z čistého nebe. Ve STVOŘENÍ SLUNCE vypráví Traven jednu z nejkrásnějších indiánských legend. Novelu MOST V DŽUNGLI považoval sám autor za své nejlepší díl. Je to jeden z nejkrásnějších a lidsky nejjímavějších Travenových pokusů o konfrontaci indiánského způsobu života, cítění a myšlení s životem, cítěním a myšlením člověka, odkojeného evropskou civilizací. (Založil/a: vladislaus)