Koupili jsme ZOO

Originální název: We Bought a Zoo

Ikar - 2012
ISBN: 978-80-249-1851-8

Ikar (2012) 978-80-249-1851-8 260

Benjamin Mee je novinář, který působil jako autor na volné noze. Nějakou dobu žil s rodinou na jihu Francie a přispíval svými články do víkendového vydání deníku Guardian. V roce 2006 společně s rodinou zakoupil velkou usedlost se zanedbanou soukromou zoologickou zahradou, kterou se mu po nejrůznějších peripetiích podařilo v srpnu 2007 znovu otevřít pro veřejnost.

Jeho příběh posloužil jako námět k několikadílnému britskému televiznímu dokumentu BBC, autobiografické knize Koupili jsme ZOO a stejnojmennému americkému filmu. (Založil/a: al-ma)

XZvire
  13. 2. 2016, 10:55
Filmové zpracování miluji a proto jsem byla ráda, když jsem se po dlouhé době dostala i ke knižní předloze. Z počátku jsem byla nadšená, že se oproti filmu dozvím více o manželce Kathrine a celkově jsem si myslela, že se dozvím více o ostatních oblíbených postavách, které mi nabídl film. Proto mě tedy trochu zklamalo, že více než Kathrine se řešila její rakovina. Děti nebyly řešeny v podstatě vůbec (oproti filmu byly mnohem mladší) a oblíbenkyně Kelly dostala dohromady pár řádků. Nedá se vyloženě říci, že bych byla z předlohy zklamaná. Naopak. Dozvěděla jsem se mnohem více, jaké jsou starosti s provozem Zoologické zahrady, kterou tolik miluji. Příběh byl pro mne trochu náročnější na čtení, ale o to více jsem si celých 260 stránek užila, až do posledního slova. Obě verze, jak knižní, tak filmová mají něco do sebe. Ve filmu se více řeší "rodinné" vztahy, v knize je to už především o těch zvířatech a provozu samotné Zoo. Určitě jsem si dokázala udělat trochu jiný pohled na problematiku všech Zoo. Myslím, že tuhle knížku by si měl přečíst každý, kdo bude do budoucna remcat o zdražení vstupného do Zoo v ČR. :-)
jithushka
  23. 8. 2013, 19:02
Poté, co jsem viděla film, jsem si knížku vyprosila u přítele jako dárek k narozeninám. Filmové zpracování se mi líbilo, z knihy jsem byla naprosto nadšená. Reálný pohled na to, jak těžké je postarat se o chod zoo, ale zároveň i příběh o vytrvalosti a překonávání překážek, které do cesty postavil život. Občas je příběh trošku chaotický, jelikož autor v každé kapitole proplétá čas přítomný a minulý. Strašně se mi líbí Benjaminova myšlenka, navazující např. na práci G. Durrella, vést zoo jako místo pro chov vysoce ohrožených druhů zvířat a vytvořit tak jakousi genovou banku pro jejich uchování. Velmi doporučuji.
Ver
  13. 11. 2012, 11:05
Pěkný pravdivý příběh, napsán věcně novinářem, kterému při čtení opravdu fandíte... Příběh o překonávání překážek a nástrah života při touze dosáhnout svého snu..
zralok.av
  25. 3. 2016, 13:40
Nejprve jsem viděla film,který mne zaujal a tak jsem si chtela precist tedy tuto knihu,ktera pro mne byla obrovským zkamanim.