Moje anglická babička

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Mladá fronta - 2012
ISBN: 978-80-204-2390-0

Mladá fronta (2012) 978-80-204-2390-0 280

V novém, autobiograficky laděném příběhu líčí známá autorka Hana Parkánová-Whitton další osudy Češky, která se odstěhovala za manželem do malé anglické vísky. Nyní stojí před nelehkým rozhodnutím – odešla sice za hlasem svého srdce, ale v Praze zanechala milovanou babičku Marii, jediného dosud žijícího člena své rodiny. Postrádá ji natolik, že jí s manželem navrhnou, aby se k nim přestěhovala natrvalo. Mají sice zpočátku obavy, jak se babička ve věku již značně pokročilém sžije s realitou anglického venkova, ale babička záhy překvapí nejen je, ale i tradic dbalé sousedy. (Založil/a: al-ma)

svobodka
  18. 2. 2016, 15:13
Velmi milé čtení. Čím jsem starší, tím mám raději pohodové knihy. Snad nakonec skončím u "červené knihovny" :-), protože jsem nejspokojenější s nekonfliktními postavami, hlavně žádné zlé, a úplně nejlepší je dobrý konec. Snad je to tím, že v životě je tomu snad právě naopak, a tak s přibývajícím věkem má toho nepříjemného za sebou člověk tolik, že alespoň v knihách a filmu chce klid a spravedlnost.
Falbala
  13. 9. 2012, 14:27
Příjemné, milé a nekonfliktní čtení pro chvíle, kdy si chcete odpočinout u lehce humorného, nenáročného a čtivě napsaného románu.

Doporučuji na dovolenou, pro babičky a pro chvíle, kdy vás sklátí chřipka.

Kniha nezapře spisovatelský um své tvůrkyně. Děj plyne hladce, chvílemi se lehce zasmějete a možná i v duchu porovnáte Angličany a Čechy i jejich zkušenosti z posledního století (v osobě babičky, její dospělé vnučky a dalších postav knihy).

Proč jen tři hvězdičky?
V knize se v podstatě nic neděje. Je tam jakýsi rámec, který snad děj i mírně graduje i uzavírá, ale jinak tam vše plyne s pomalostí a ospalostí staroanglické vísky. Zdálo se mi, že je tam dost nevyužitého potenciálu - babička maluje kraslice, ale už se nedozvíme, jak se Angličankám líbily. Co ostatní české zvyky? Jak se na ně anglické ženy v domácnosti dívaly? Humor by se dal určitě ještě více vytěžit z generačních a národnostních rozdílů, z přeřeknutí, z tradic. Ráda bych se dozvěděla něco více z běžného života v Anglii a z myšlení Angličanů (i třeba jen v tomto městečku), ale to je v knize jen okrajově... asi tři názvy moučníků, které Češce nechutnaly, lehké pousmání se nad tím, že většina pokrmů je instatních nebo z mražených polotovarů a dost.
Kniha je hezká, jen mi připadá, že na ni měla autorka málo materiálu a kdyby snad námět nechala chvíli dozrát a přidala nějaké další události, které by děj posouvaly rychleji dopředu, vznikla by knížka, která by měla daleko větší šmrnc a třeba by se zařadila i k těm nezapomenutelným dílům jako je třeba "Co život dal a vzal". Takto si přečtete, pousmějete se a jdete dál...

Ivana Sobotková
  25. 9. 2016, 9:57
Tuhle autorku mám velice ráda,už jen díky tomu jak píše o historii Anglie a anglických panovníků tak i touhle knihou.Je zde krásně popsaný vztah mezi autorkou a její babičkou,jak svou babičku obdivovala a vzhlížela k ní.Jinak je to knížka,když chcete vypnout a jen tak si něco pěkného přečíst:)